Czym w istocie jest pożyczka leasingowa?

Ostatnia aktualizacja: 2019-02-07  |  Średni czas czytania: 02:15
Artykuł reklamowy
Zakładając własną działalność z pewnością, musisz zatroszczyć się o wiele spraw. Wyposażenie biura, rekrutacja, różnego rodzaju sprawy administracyjne i jeszcze nierozwiązana kwestia z firmowym autem. Kupić? Wziąć w leasing? A może… wziąć pożyczkę leasingową? Dowiedz się więcej na ten temat.
Czym w istocie jest pożyczka leasingowa?

Na czym polega?

Jest to usługa finansowa podobna do kredytu. Różni się tym, że jest oferowana przez instytucje i firmy zajmujące się wyłącznie leasingiem.

Jednym z powodów, dla których ten rodzaj świadczenia pojawił się na rynku, była chęć pozyskania klientów z przyznanym dofinansowaniem unijnym. Z powodu niewygodnych przepisów, rozliczenie takiego projektu, który był finansowany leasingiem, rozwlekało się na wiele miesięcy. Mogło trwać nawet tak długo, że kończyło się wraz z umową na sam leasing pojazdu. Na szczęście dzisiaj z takiej pożyczki może skorzystać każdy właściciel firmy, który spełnia warunki umowy, bez względu na to, czy otrzymał dotację z UE.

Co ważne, przedsiębiorca, który zdecydował się na pożyczkę leasingową, może pozwolić sobie na dokonanie odpisów amortyzacyjnych. Czas trwania takiej umowy jest zazwyczaj zależny od leasingodawcy.

Jest to świadczenie podobne do standardowego kredytu, z tego względu należy pamiętać, że może ono wpłynąć na obniżenie zdolności kredytowej.

Dla kogo?

Na ten rodzaj pożyczki mogą pozwolić sobie osoby, które nie są płatnikami podatku VAT. Także ci, którzy chcieliby skorzystać z dłuższego kredytowania, by otrzymać niższe raty, rozłożone w czasie.

O tego rodzaju świadczenie powinny ubiegać się firmy starające się o dotację unijną, jak i rolnicy, nawet jeśli nie posiadają działalności gospodarczej. Poza tym pożyczka leasingowa może być dobrym rozwiązaniem również dla przedsiębiorstw, które poszukują sposobu na sfinansowanie środka trwałego opodatkowanego stawką 8% VAT.

Poznaj korzyści

W zależności od firmy, czy instytucji, którą wybierzesz, tego rodzaju pożyczka oferuje wiele zaskakujących korzyści. Przykładowo w Santander Consumer Multirent możesz wziąć pożyczkę leasingową na auto i otrzymać przede wszystkim niskie koszty finansowania. W tej instytucji zastosowano też znacznie skrócony proces zatwierdzania formalności. Decyzję w sprawie przyznania pożyczki leasingowej możesz otrzymać nawet w przeciągu jednej godziny. Co więcej, okres spłat może trwać od 6 do 96 miesięcy. Masz tu do wyboru kilka rodzajów rat: mogą być po prostu równe lub balonowe typu 50/50 oraz 3x33. Warto wiedzieć, że jeśli skorzystasz z oferty tej instytucji, wówczas masz szansę otrzymać także cenny voucher o wartości 500 zł na usługi serwisowe i akcesoria do auta.

Pożyczka a standardowy leasing

Coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się nad tym, w jaki sposób sfinansować auto firmowe – zdecydować się pożyczkę leasingową czy po prostu skorzystać z oferty leasingu operacyjnego?
Druga z wymienionych możliwości umożliwia przedsiębiorcy optymalizację kosztów prowadzenia biznesu. Charakteryzuje się tym, że wpłata początkową (tzw. czynsz inicjalny) oraz raty leasingowe stanowią całkowity koszt uzyskania przychodu. Niestety, jeśli chodzi o umowę dotyczącą leasingu, to zazwyczaj umowa musi być zawarta na okres stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji.

Z kolei w przypadku pożyczki leasingowej automatycznie stajesz się właścicielem pojazdu. Osoby, które zdecydowały się na to świadczenie, podkreślają jej rozliczne zalety: minimum formalności, długi okres finansowania, elastyczny harmonogram spłat zobowiązań, zerowy lub niski wkład własny itd. W większości instytucji jest ona dedykowana określonemu celowi np. leasingowi auta. Zazwyczaj jest przeznaczona na finansowanie zakupu pojazdu nowego lub używanego przez podmioty gospodarcze. Z tych i wielu innych powodów wielu przedsiębiorców decyduje się na ten rodzaj świadczenia.

Zasady spłaty pożyczki leasingowej

Z jednej strony są podobne do tych, które obowiązują przy zwykłym kredycie gotówkowym, ale często są one korzystniejsze. Ze względu na dużą elastyczność oferty, w większości instytucji do wyboru pożyczkobiorca ma raty równe, malejące lub sezonowe. Zdarza się nawet, że niekiedy w trakcie trwania umowy można zmieniać harmonogram spłaty, jednak uprzednio należy podpisać odpowiedni aneks.

Pożyczka leasingowa oferuje wiele zalet, których brakuje innego rodzaju możliwościom, takim jak zwykły kredyt czy leasing operacyjny. Weź pod uwagę wyżej opisane informacje i przy wyborze opcji finansowania auta firmowego zastanów się jeszcze nad tego rodzaju, atrakcyjnym świadczeniem.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: