Jak urządzić biuro w duchu mindfulness?

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-28  |  Średni czas czytania: 02:09
Artykuł reklamowy
Jeśli czytając tytułowe „mindfulness” myślisz, że będziemy Cię zachęcać do medytowania w pracy – najlepiej w pozycji siadu skrzyżnego, z zamkniętymi oczami i rękami na kolanach – jesteś w błędzie. Podpowiemy Ci za to (bez nadmiernego zgłębiania się w zawiłe tajniki psychologii), jak za pomocą właściwego wyposażenia możesz poprawić swoją koncentrację i efektywność w biurze.
Jak urządzić biuro w duchu mindfulness?

Czym jest praktyka mindfulness i jaki ma związek z życiem zawodowym?

O terminie „mindfulness” zrobiło się głośno w latach 70, gdy na Uniwersytecie Medycznym Massachusetts w Worcester w Stanach Zjednoczonych opracowano pierwszy trening uważności (ang. mindfulness). Terapie opierające się na praktyce uważności są obecnie stosowane jako remedium na stres, lęki czy depresje w niemal każdej grupie wiekowej: od dzieci przedszkolnych po osoby dojrzałe.

Również wiele znanych firm zdecydowało się wprowadzić treningi mindfulness do codzienności swoich pracowników: psychologowie i trenerzy biznesowi przekonują, że pozwalają nie tylko uwolnić się od napięć związanych z intensywnym życiem zawodowym, ale także zwiększyć koncentrację, wydajność, uodpornić się na stres oraz czerpać zadowolenie z wykonywanej pracy, a w szerszym rozumieniu poprawić jakość życia oraz poziom szczęścia w ogóle.

Biuro w duchu mindfulness - przestrzeń sprzyjająca koncentracji

Praktykowanie mindfulness warto zacząć od prawidłowej organizacji otoczenia: aby skupić się na byciu „tu i teraz”, należy usunąć z przestrzeni wszystkie przedmioty, które wprowadzają wizualny chaos i rozpraszają uwagę. Wnętrza warto urządzić w minimalistycznym stylu: zgodnie z zasadą „less is more” powinny się w nich znaleźć tylko te meble i przedmioty, które istotnie są potrzebne do wykonywania pracy.

Kluczową rolę odgrywa również oświetlenie - zwłaszcza te naturalne, dzienne, wpadające przez okna bezpośrednio na biurko pracownika. Nie mniej liczy się kolorystyka: w osiągnięciu spokoju ducha pomagają jasne, neutralne barwy i spokojne odcienie ziemi. Do wnętrz warto wprowadzić również rośliny: są przyjemne dla oka, a świeża barwa liści uspokaja i dodaje wigoru. Najistotniejsze jest jednak to, że rośliny pochłaniają toksyczne związki i zamieniają CO2 w życiodajny tlen. W biurze wypełnionym roślinami oddycha się zatem powietrzem znacznie lepszej jakości, co ma niemały wpływ na koncentrację.

Meble zgodne z filozofią mindfulness - opinie eksperta

Wielogodzinna praca w jednej pozycji szybko może przerodzić się w piekło: przewlekłe bóle pleców i karku, drętwienie kończyn, migreny to tylko jedne z możliwych objawów. Co za tym idzie - to szybka droga do zmniejszenia wydajności pracownika, jego złego samopoczucia i związanych z tym faktem zwolnień lekarskich.

Aby nie dopuścić do powyższych, zaleca się, aby za biurkiem jak najwięcej się… ruszać. W jaki sposób? Pomoże w tym wybór odpowiednich ergonomicznych krzeseł: koniecznie obrotowych, które wymuszają ruch kręgosłupa i miednicy. Fizjoterapeuci i ortopedzi zalecają nawet siedzenie na niestabilnym podłożu, np. na piłce, co zmusza nasze ciało do wysiłku. W niektórych firmach pojawiły się też tzw. aktywne biurka, czyli modele o takiej wysokości, by pracę przynajmniej częściowo wykonywać na stojąco.

- W pozycji stojącej Twój kręgosłup jest obciążony o 40% mniej niż w pozycji siedzącej. Praca na stojąco odciąża kark, szyję i poprawia krążenie krwi. Stojąc, spalamy do około 20% więcej kalorii - tłumaczy sprzedawca w dziale mebli biurowych w jednym z salonów Agata.

Opinie specjalistów są jednoznaczne: brak ruchu może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu: i temu fizycznemu, i psychicznemu. Wielogodzinne siedzenie przy biurku u wielu staje się przyczyną stresu, a gdy dodatkowo go „zajadamy” - co gorsza - niezdrowym jedzeniem, już tylko krok dzieli nas od katastrofy.

Podsumowując, biuro urządzone w duchu mindfulness to przestrzeń minimalistyczna, ale dogłębnie przemyślana. Znajdują się w niej tylko niezbędne, za to koniecznie ergonomiczne meble - takie, które wymuszają delikatny ruch ciała i częste zmiany pozycji. Liczy się także dobra organizacja przestrzeni: usunięcie nadmiaru przedmiotów, a jednocześnie zapewnienie niezbędnym akcesoriom swojego miejsca. Uporządkowane biuro to prosta droga do uporządkowanego umysłu - a o to właśnie w terapiach mindfulness chodzi.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: