Auta zabytkowe - inwestycja na czterech kółkach?

Ostatnia aktualizacja: 2017-12-09  |  Średni czas czytania: 01:28
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Klasyczne auto, pamiętające lata 80. XX w. czy nawet wcześniejsze, zawsze znajdzie w kraju lub za granicą jakiegoś pasjonata, który je kupi. Zabytkowym autem można też okazjonalnie przewozić osoby - za pewną opłatą. Mimo że trzeba w nie zainwestować trochę czasu i pieniędzy, to może przynieść całkiem spory zysk.
Auta zabytkowe - inwestycja na czterech kółkach?

Niektórzy inwestują w nieruchomości, a niektórzy w klasyczne auta. Zabytkowe modele zaczynają być dla niektórych Polaków świadomie podejmowanym interesem. Zawsze znajdzie się bowiem jakiś pasjonat starych pojazdów – jeśli nie w Polsce, to za granicą - który je kolekcjonuje. Tego typu ekskluzywnych aut w Polsce do czerwca 2017 r. wpisanych do ewidencji było 4130. Najwięcej znajdowało się ich na Pomorzu – 1453 – i Śląsku – 600 (źródło: https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Ewidencja_zabytkow/).

Sprzedać za granicą

Największym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się „Youngtimery” oraz modele z lat 70. i 80. XX w. Co prawda w taki samochód trzeba zainwestować czas i wiele tysięcy złotych, aby go odrestaurować i utrzymać w dobrym stanie, ale zysk z tego może być całkiem duży.

Zakupionego klasyka można później sprzedać– np. za granicę. Uzyskanie pozwolenie na sprzedaż samochodu starszego niż 50 lat i o wartości przekraczającej 32 000 zł wymaga jednorazowej zgody na wywóz poza Polskę. Wycenę może przygotować rzeczoznawca lub zlecić celnik. Nie wolno natomiast bez zezwolenia sprzedać poza krajem samochodu wpisanego do rejestru zabytków – znajdują się tam najcenniejsze egzemplarze, podlegające szczególnej ochronie. O zgodę na sprzedaż takiego auta za granicę można starać się poprzez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wydaje ją Minister do Spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, jest ważna 12 miesięcy. Nie ma jednak pewności, że się ją uzyska. Wyjątek czyniony jest w przypadku samochodów sprowadzonych do Polski z UE nie dawniej niż trzy lata wstecz. W takiej sytuacji pojazd może być wywieziony ponownie do krajów UE bez pozwolenia. Na krótki czasu można bez problemu wywieźć z Polski samochody, które liczą sobie mniej niż 50 lat i o wartości niższej niż 32 000 zł.

Dla siebie

Zabytkowe auto można też zostawić dla siebie. Należy odpowiednio zabezpieczyć je przed kradzieżą i konsultować wszelkie zmiany techniczne z konserwatorem zabytków. Poza tym jednak zyskuje się takie przywileje, jak bezterminowy przegląd (raz wykonany obowiązuje do końca użytkowania zabytku) i terminowe OC – pojazd klasyczny można ubezpieczyć na konkretny okres, np. jeden miesiąc w roku. Przykłady ubezpieczeń dla takich pojazdów można znaleźć, chociażby na stronie firmy Sureterm Insurance. Oprócz tego, zabytek na czterech kółkach można potraktować jako dodatkowe źródło dochodu i okazjonalnie przewozić nim osoby – pod warunkiem, że auto mieści mniej niż siedem osób.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: