Auto zastępcze po kolizji samochodu firmowego

Ostatnia aktualizacja: 2018-08-14  |  Średni czas czytania: 02:18
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Są różne zdarzenia, których staramy się unikać. Jedną z nich są kolizje drogowe. Niestety na ich wystąpienie nie ma się wpływu, jednakże one mają wpływ na nasze życie. W większości przypadków uszkodzenia wiążą się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jest to spowodowane powodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Pojazd z uszkodzonymi światłami, pękniętymi szybami lub też ostrymi elementami wyjaśniającymi poza obrys pojazdu są przesłankami uzasadniającymi wstrzymanie pojazdu od ruchu do czasu naprawy.
Auto zastępcze po kolizji samochodu firmowego

Jak radzić sobie bez auta?

Jako osoby poszkodowane nie jesteśmy stratni. Istnieje możliwość wynajęcia pojazdu na koszt sprawcy zdarzenia. Wbrew pozorom - nie jest to zadanie skomplikowane. W większości przypadków to wypożyczalnie w naszym imieniu załatwiają wszelkie formalności w tym temacie, dzięki czemu zaoszczędzamy wiele czasu oraz nerwów. Auto przysługuje nam na cały okres naprawy pojazdu. Większość kierowców o tym nie wie, jednakże takie auto nam przysługuje, nie jest to ukłon ze strony ubezpieczycieli. Wynika to z orzecznictwa Sądu Najwyższego, zawartego w uchwale z dnia 17 listopada 2011 roku, o sygnaturze III CZP 05/11.

Często ubezpieczyciele zasłaniają się możliwością korzystania z komunikacji publicznej, pod warunkiem oczywiście, że osoba poszkodowana nie prowadzi działalności gospodarczej i pojazd nie jest mu potrzebny do jej prowadzenia. Nie można jednak zapominać o bardzo ważnym aspekcie wynajmu pojazdu z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Możemy wynająć auto w klasie zbliżonej do posiadanego przez nas auta.

Jak wynająć pojazd z OC sprawcy?

Zgłaszamy się do wypożyczalni samochodów. Musimy mieć ze sobą dokumenty, wedle których wypożyczalnia rozliczy się z ubezpieczycielem. Jak możemy przeczytać na stronie jednej z popularniejszych wypożyczalni aut w Warszawie fleetcorp.pl, osoba powinna powinna przedstawić kopię dowodu rejestracyjnego uszkodzonego pojazdu (jeżeli dowód rejestracyjny został zatrzymany przez Policję lub inny uprawniony organ, należy dostarczyć kopię pokwitowania za zatrzymany dokument). Trzeba dostarczyć również kopię własnego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów (prawo jazdy), jak również dowód rejestracyjny. Potrzebne są również dane sprawcy kolizji, w tym miejscu najlepiej jest posługiwać się oświadczeniem sprawcy kolizji lub też notatką ze zdarzenia drogowego, sporządzoną przez Policję lub inny uprawniony organ. Potrzebne są również dokumenty potwierdzające zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi, z oznaczeniem numeru zgłoszonej szkody jak również danymi zakładu ubezpieczającego.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż wypożyczalnia ma prawo odmówić wynajęcia pojazdu, jeżeli właściciel pojazdu uzasadnia swoje prawo do pojazdu na podstawie umowy kupna/sprzedaży, co nie ma odzwierciedlenia w dowodzie rejestracyjnym. Pojazd może zostać wynajęty tylko właścicielowi pojazdu, o czym niestety większość osób nie wie. Problemem jest więc sytuacja, gdy pojazd jest użytkowany w rodzinie w czasie, gdy formalny właściciel zmarł i sprawy spadkowe nie zostały jeszcze uregulowane.

firmino

Czy wynajem auta coś mnie kosztuje?

Jedyny koszt, jaki się ponosi to kaucja zwrotna. W zależności od wypożyczalni wynosi ona zazwyczaj od 50 do 500 zł, sporadycznie zdarzają się wyższe kwoty. Ponosimy również koszty paliwa, które zużyjemy. Trzeba pamiętać o tym, że wypożyczalnia udostępnia nam auto z pełnym zbiornikiem i naszym obowiązkiem jest zwrócić pojazd w takim samym stanie. Wiele osób zastanawia się, na jaki czas przysługuje nam auto. Otóż przysługuje nam na cały czas naprawy, zazwyczaj jednak są one wypożyczane na okres 3 dni i również na taki czas są kolejne przedłużenia. Auto musimy zdać w dniu odbioru własnego pojazdu z naprawy. Jeżeli chcemy użytkować pojazd dłużej, musimy wówczas koszt wynajmu pokryć sami.

Są sytuacje wyjątkowe, gdy odmawiamy odebrania pojazdu z naprawy, jeżeli w naszej ocenie pojazd nie został naprawiony należycie. Czy na okres dalszej naprawy przysługuje nam auto zastępcze? Tak, gdyż pojazd musi nam być zwrócony sprawny. Auto zastępcze przysługuje nam ma cały czas potrzebny na naprawę pojazdu a nieodebranie pojazdu nie zamyka procesu likwidacyjnego szkody.

Wiele osób nurtuje także pytanie co w przypadku orzeczenia szkody całkowitej. Tutaj również przysługuje nam pojazd zastępczy, nie tylko do czasu wypłaty odszkodowania (przez co wielu ubezpieczycieli uwzględnia również wypłatę tak zwanej „kwoty bezspornej”). Pojazd możemy wynająć do czasu uzyskania możliwości nowego pojazdu, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 roku, sygn. akt III CZP 76/13.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: