Czego unikać, wynajmując samochód?

Ostatnia aktualizacja: 2017-10-17  |  Średni czas czytania: 01:21
Artykuł promowany
firmino
Aby ustrzec się przed nieprzyjemnościami, w razie wynajmu auta należy zwrócić uwagę na szereg kwestii. Przede wszystkim warto przyjrzeć się tym zapisom w umowie, które mogą okazać się potencjalnie niekorzystne.
Czego unikać, wynajmując samochód?

Wynajem samochodu to wygodne rozwiązanie, gdy potrzebujemy auta jedynie czasowo – na przykład w celach turystycznych. Jeśli jednak mamy wybrać najkorzystniejszą opcję, warto przyjrzeć się ofertom co najmniej trzech firm oraz zwrócić uwagę na zapisy w umowach.

Obarczanie klienta odpowiedzialnością

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przeprowadził badania mające na celu sprawdzenie, czy umowy oferowane przez przedsiębiorstwa trudniące się wynajmem samochodów nie zawierają zapisów godzących w interesy klientów. Okazało się, że wiele spośród przebadanych firm umieszczało w umowach postanowienia, które mogą być interpretowane w sposób niekorzystny dla klienta.

Po pierwsze, chodzi o zapisy przenoszące na klientów bezwarunkową odpowiedzialność za wszelkie uszkodzenia, kradzieże oraz awarie samochodu i jego wyposażenia. To oznacza, że klient ponosi winę niezależnie od okoliczności, w jakich doszło do takich zdarzeń – a więc także np. w razie powodzi czy wichury. Po drugie, problematyczne są też zapisy, które nie precyzują ustalenia kursu walut, zawierają niejasne zwroty lub pozostawiają wynajmującemu dowolność w zakresie opłat i odbioru samochodu. Takie sformułowanie przepisów może doprowadzić do sytuacji, w której klient będzie zmuszony zapłacić więcej niż początkowo zakładał. W miarę możliwości należy unikać podpisywania umowy z tego typu zapisami, a jeśli coś jest niezrozumiałe – prosić o wyjaśnienie, najlepiej na piśmie.

Konto PEKAOA

Przedpłata za paliwo i sprawdzenie auta

Na blogu firmy 007londonescorts.com, zajmującej się wynajmem aut w Londynie, można znaleźć szereg porad co do kwestii, na które powinien uważać klient. Specjaliści przedsiębiorstwa doradzają, aby unikać przedpłaty za paliwo. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że klient zwraca samochód razem z częścią benzyny, za którą już zapłacił. Ważna porada dotyczy także upewniania się co do stanu, w jakim znajduje się auto w momencie wynajmu. Przed wyruszeniem w podróż należy koniecznie sprawdzić, czy wszystko działa sprawnie, auto nie ma usterek, a jego wyposażenie jest kompletne. W przeciwnym razie klient może zostać obarczony kosztami naprawy szkody, której nie spowodował. Nie zawsze też dobrą opcją jest wykupywanie dodatkowego ubezpieczenia od wynajmującego, na co firmy często nalegają. Warto najpierw upewnić się, czy ubezpieczenie, które już posiadamy, nie obejmuje takiej usługi.

Wynajem samochodu może być nieco ryzykowny. Na szczęście staranne przeczytanie umowy oraz sprawdzenie opinii na temat branych pod uwagę firm zazwyczaj chroni nas przed ewentualnymi problemami.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: