Design thinking, czyli myślenie X.0

Skoro zaś innowacyjne mają być usługi i produkty, a także rozwiązania w firmach, służące rozwojowi ich tworzenia, nowe powinno być także myślenie. Rzec by można: myślenie 2.0, a może już nawet 3.0. Nie od dziś powstają zatem schematy mające pomóc w procesie twórczym, jak choćby koncepcja mapy myśli. Ostatnio natomiast coraz głośniej mówi się o design thinking, czyli wieloetapowym, ale stosunkowo krótkim procesie wymyślania innowacji zgodnych z oczekiwaniami klientów lub bieżącymi potrzebami danej jednostki.
Czym jest design thinking
Pojęcie to oznacza ujęcie procesu innowacyjnego w określone ramy i jego podział na ustalone etapy. Dzięki temu można znacząco skrócić czas dochodzenia do optymalnego rozwiązania i uzyskać efekt najbardziej odpowiadający zapotrzebowaniu.
Wszystko zaczyna się od etapu gromadzenia wiedzy o tym, jak na dany problem zapatruje się klient lub użytkownik. Dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych narzędzi zbierania i analizowania danych osiąga się coś w rodzaju empatii, pozwalającej spojrzeć na dane zagadnienie oczami tego, dla kogo tworzone jest rozwiązanie. Ważne jest tu odkrycie nie tylko uświadomionych, ale nawet nieuświadomionych dążeń i motywacji.
Etap drugi jest już bardziej konkretny, koncentruje się bowiem na zdefiniowaniu danego wyzwania, potrzeb czy dążeń. Dzięki temu będzie można projektować coś, co odpowie na rzeczywiste, a nie domniemane potrzeby.
W kolejnym etapie dochodzi w zespole do burzy mózgów, podczas której padają rozmaite, nawet szalone pomysły. Któryś z nich albo kompilacja kilku stanie się podstawą następnego etapu, czyli projektowania i budowania prototypów oraz poddawania ich testom. Ostatni etap poświęcony jest planowaniu wdrożenia.
Czas na efekty
W sumie zaś prawidłowe przeprowadzenie design thinking powinno doprowadzić do stworzenia czegoś innowacyjnego w maksymalnie krótkim czasie, przy niewielkich nakładach finansowych i niewielkim ryzyku. Całość „od pomysłu do przemysłu” nie powinna zająć więcej niż kilka, a w najgorszym wypadku kilkanaście dni. Dodatkowym atutem jest integracja zespołu podczas pracy.

Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: