Design thinking, czyli myślenie X.0

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-07  |  Średni czas czytania: 01:15
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Ogromna konkurencja we wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności sprawia, że już od dawna nie wystarczy stworzyć usługę lub produkt i czekać na nabywcę. Każdy wytwór ludzkiej myśli może zostać szybko zastąpiony nowym, lepszym i lepiej reklamowanym, co oznacza przejście nabywców do konkurencji. Konieczne jest w tej sytuacji szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów i tworzenie innowacji, które ich przyciągną.
Design thinking, czyli myślenie X.0

Skoro zaś innowacyjne mają być usługi i produkty, a także rozwiązania w firmach, służące rozwojowi ich tworzenia, nowe powinno być także myślenie. Rzec by można: myślenie 2.0, a może już nawet 3.0. Nie od dziś powstają zatem schematy mające pomóc w procesie twórczym, jak choćby koncepcja mapy myśli. Ostatnio natomiast coraz głośniej mówi się o design thinking, czyli wieloetapowym, ale stosunkowo krótkim procesie wymyślania innowacji zgodnych z oczekiwaniami klientów lub bieżącymi potrzebami danej jednostki.

Czym jest design thinking

Pojęcie to oznacza ujęcie procesu innowacyjnego w określone ramy i jego podział na ustalone etapy. Dzięki temu można znacząco skrócić czas dochodzenia do optymalnego rozwiązania i uzyskać efekt najbardziej odpowiadający zapotrzebowaniu.

Wszystko zaczyna się od etapu gromadzenia wiedzy o tym, jak na dany problem zapatruje się klient lub użytkownik. Dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych narzędzi zbierania i analizowania danych osiąga się coś w rodzaju empatii, pozwalającej spojrzeć na dane zagadnienie oczami tego, dla kogo tworzone jest rozwiązanie. Ważne jest tu odkrycie nie tylko uświadomionych, ale nawet nieuświadomionych dążeń i motywacji.

Etap drugi jest już bardziej konkretny, koncentruje się bowiem na zdefiniowaniu danego wyzwania, potrzeb czy dążeń. Dzięki temu będzie można projektować coś, co odpowie na rzeczywiste, a nie domniemane potrzeby.

W kolejnym etapie dochodzi w zespole do burzy mózgów, podczas której padają rozmaite, nawet szalone pomysły. Któryś z nich albo kompilacja kilku stanie się podstawą następnego etapu, czyli projektowania i budowania prototypów oraz poddawania ich testom. Ostatni etap poświęcony jest planowaniu wdrożenia.

Czas na efekty

W sumie zaś prawidłowe przeprowadzenie design thinking powinno doprowadzić do stworzenia czegoś innowacyjnego w maksymalnie krótkim czasie, przy niewielkich nakładach finansowych i niewielkim ryzyku. Całość „od pomysłu do przemysłu” nie powinna zająć więcej niż kilka, a w najgorszym wypadku kilkanaście dni. Dodatkowym atutem jest integracja zespołu podczas pracy.

firmino
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: