Gdzie można oglądać zabytkowe samochody

Ostatnia aktualizacja: 2017-10-09  |  Średni czas czytania: 01:19
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Wiele zabytkowych pojazdów stoi w garażach ich posiadaczy. Jedne są unieruchomione i czekają na lepsze czasy, inne od czasu do czasu wyruszają na jakiś zlot lub rajd, jeszcze inne służą ludziom na co dzień. Można jednak wybrać się do któregoś z polskich muzeów gromadzących zabytki motoryzacji i tam na spokojnie napawać się widokiem dawnych limuzyn.
Gdzie można oglądać zabytkowe samochody

W Białymstoku działa Muzeum Motoryzacji i Techniki, które prezentuje samochody będące własnością kolekcjonerów. Można więc oglądać samochody z lat 1930-1981, prototypy oraz kilka „motoryzacyjnych białych kruków”, np. kabriolet Adler Trumph (ponoć jeden z trzech zachowanych na świecie) oraz Opla P-4. Zbiory są wynikiem starań członków Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto Retro”.

W 2006 roku w Bielsku-Białej utworzono Muzeum Motoryzacji, działające w dawnej przetwórni owoców. Zbiory są skromne, ale jest wśród nich np. jedyny w Polsce egzemplarz BMW z lat 30. ubiegłego wieku, jest też międzywojenny opel i mercedes. Pojazdy należą do kolekcjonerów z Automobilklubu Beskidzkiego. Wszystkie są „na chodzie” i od czasu do czasu biorą udział w oldtimerowych imprezach.

Swoje Muzeum Motoryzacji ma także Gdynia. Jego ekspozycja jest również skromna, bo obejmuje zaledwie 10 samochodów i 26 motocykli, w tym najstarszy z 1918 roku. Przeważają mercedesy, ale jest też stary ford, a nawet fiat 500 zmontowany w Polsce przed wojną.

firmino

Największym w Polsce zbiorem samochodów Rolls-Royce i Bentley może się pochwalić Muzeum Motoryzacji Topacz w Kobierzycach. Są tu także samochody polskie z lat międzywojennych i z PRL. Muzeum znajduje się w zespole pałacowo-parkowym Topacz, a całość zbiorów obejmuje ok. 80 pojazdów oraz wiele innych eksponatów związanych z dawną motoryzacją. Jest tu m.in. najstarszy zachowany w Polsce motocykl WSK.

Dawne polskie samochody i motocykle można też oglądać w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Są tu polskie prototypy, syreny, warszawy, fiaty, motocykle, skutery i motorowery.

Sporo oldtimerów zebrało Muzeum Motoryzacji w Krośnie, działające od 1991 roku. Udało się tu zgromadzić niemal wszystkie jednoślady, znane w Polsce po 1950 roku. Są też samochody z PRL, które u niejednego widza wywołują łezkę w oku: skoda, fiat, wartburg, trabant czy zastava.

Nie ma tylko przedstawicielstwa brytyjskiej firmy Sureterm Direct, oferującej Classic Car Insurance, czyli ubezpieczenia pojazdów zabytkowych. Być może kiedyś w wystawianiu takich polis wyspecjalizuje się na dobre któraś z polskich (polskich?) firm ubezpieczeniowych. Popyt z czasem będzie rósł, bo przecież samochody wciąż jeżdżą i wciąż się starzeją…

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: