Hala stalowa - gdzie się przydaje to rozwiązanie?

Ostatnia aktualizacja: 2019-02-11  |  Średni czas czytania: 03:23
Artykuł promowany
firmino
Zdecydowana większość przedsiębiorstw mierzy się prędzej czy później z problemem ograniczonej przestrzeni. Duże firmy - zwłaszcza z branży produkcyjnej - często decydują się wówczas na budowę dodatkowej hali. Takie przedsięwzięcie to duży wydatek, a jego realizacja może zająć sporo czasu. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się hale stalowe. Czy budowa hali stalowej to dobry pomysł - i gdzie sprawdzi się to rozwiązanie? Podpowiadamy.
Hala stalowa - gdzie się przydaje to rozwiązanie?

Hala stalowa czy murowana?

Przez lata najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku braku miejsca była budowa hali murowanej. Okazuje się jednak, że hala stalowa również ma bardzo wiele zalet. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć znacznie krótszy czas stawiania takiej konstrukcji oraz łatwość przebudowy, gdyby okazało się, że potrzebna jest większa przestrzeń - cechą charakterystyczną hal stalowych jest bowiem ich modułowość.

Wielu osobom hale stalowe wciąż kojarzą się z brzydkimi konstrukcjami pokrytymi blachą falistą - to jednak wyobrażenie znacznie odbiegające od rzeczywistości. Dzisiejsze hale prezentują się bardzo estetycznie i nierzadko służą jako budynki targowe. W porównaniu do tradycyjnych budynków łatwiej też utrzymać je w czystości.

Hala stalowa - gdzie się sprawdzi?

Gdzie warto postawić halę stalową zamiast murowanej? Opcji jest naprawdę wiele.

Przede wszystkim hale stalowe doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju magazyny - nie tylko ze względu na łatwość rozbudowy, ale również dlatego, że wymagają stosunkowo niewielkiej liczby podpór we wnętrzu. Dzięki temu właściciel ma większą swobodę zagospodarowania przestrzeni. Projektując halę, usługodawca konsultuje z klientem niemal każdy szczegół - liczbę okien, szerokość bram, rodzaj izolacji, ustawienie wewnętrznych ścianek działowych. Dzięki temu możliwe jest maksymalne dostosowanie projektu do potrzeb przedsiębiorcy - mówi ekspert marki Frisomat.

Mała hala stalowa świetnie sprawdzi się w roli warsztatu lub punktu usługowego. Większa może być z powodzeniem wykorzystana jako hala produkcyjna lub montażowa. Z kolei ocieplana hala stalowa może zostać przeznaczona na powierzchnię biurową.

Modułowa konstrukcja hal stalowych powoduje, że są one szeroko wykorzystywane w przemyśle samochodowym czy lotniczym. Cieszą się również dużym zainteresowaniem wśród rolników (w tym przypadku warto wspomnieć o tym, że wielu rolników finansuje budowę hali stalowej za pieniądze pozyskane z dotacji unijnych). Coraz częściej wykorzystuje się je także jako hale sportowe.

erp-xt

Ile kosztuje hala stalowa?

Cena hali stalowej jest uzależniona od bardzo dużej liczby czynników. Pod uwagę należy wziąć nie tylko rozmiar konstrukcji, ale także jej przeznaczenie, koszty transportu i montażu czy  wyposażenie dodatkowe (np. antresola, dodatkowa brama, ścianki działowe itp.). Z tego powodu producent nie będzie nigdy w stanie podać ceny za m2hali stalowej - byłaby to bowiem cena bardzo niedokładna.

Ogólnie rzecz biorąc koszt budowy hali stalowej powinien być jednak zbliżony do ceny budowy hali murowanej. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że w przypadku rozbiórki hali stalowej większość materiałów nadaje się do ponownego wykorzystania - a to oznacza, że przedsiębiorca może odzyskać znaczącą część poniesionych wcześniej kosztów!

Budowa hali stalowej zamiast budynku murowanego to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w licznych branżach. Nic dziwnego - cena jest przecież zbliżona, a możliwości adaptacyjne znacznie większe. Dużą zaleta jest także skrócony czas budowy. Te wszystkie aspekty powodują, że popularność hal stalowych stale rośnie - i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: