Hala stalowa - gdzie się przydaje to rozwiązanie?

Ostatnia aktualizacja: 2019-02-11  |  Średni czas czytania: 03:23
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Zdecydowana większość przedsiębiorstw mierzy się prędzej czy później z problemem ograniczonej przestrzeni. Duże firmy - zwłaszcza z branży produkcyjnej - często decydują się wówczas na budowę dodatkowej hali. Takie przedsięwzięcie to duży wydatek, a jego realizacja może zająć sporo czasu. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się hale stalowe. Czy budowa hali stalowej to dobry pomysł - i gdzie sprawdzi się to rozwiązanie? Podpowiadamy.
Hala stalowa - gdzie się przydaje to rozwiązanie?

Hala stalowa czy murowana?

Przez lata najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku braku miejsca była budowa hali murowanej. Okazuje się jednak, że hala stalowa również ma bardzo wiele zalet. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć znacznie krótszy czas stawiania takiej konstrukcji oraz łatwość przebudowy, gdyby okazało się, że potrzebna jest większa przestrzeń - cechą charakterystyczną hal stalowych jest bowiem ich modułowość.

Wielu osobom hale stalowe wciąż kojarzą się z brzydkimi konstrukcjami pokrytymi blachą falistą - to jednak wyobrażenie znacznie odbiegające od rzeczywistości. Dzisiejsze hale prezentują się bardzo estetycznie i nierzadko służą jako budynki targowe. W porównaniu do tradycyjnych budynków łatwiej też utrzymać je w czystości.

Hala stalowa - gdzie się sprawdzi?

Gdzie warto postawić halę stalową zamiast murowanej? Opcji jest naprawdę wiele.

Przede wszystkim hale stalowe doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju magazyny - nie tylko ze względu na łatwość rozbudowy, ale również dlatego, że wymagają stosunkowo niewielkiej liczby podpór we wnętrzu. Dzięki temu właściciel ma większą swobodę zagospodarowania przestrzeni. Projektując halę, usługodawca konsultuje z klientem niemal każdy szczegół - liczbę okien, szerokość bram, rodzaj izolacji, ustawienie wewnętrznych ścianek działowych. Dzięki temu możliwe jest maksymalne dostosowanie projektu do potrzeb przedsiębiorcy - mówi ekspert marki Frisomat.

Mała hala stalowa świetnie sprawdzi się w roli warsztatu lub punktu usługowego. Większa może być z powodzeniem wykorzystana jako hala produkcyjna lub montażowa. Z kolei ocieplana hala stalowa może zostać przeznaczona na powierzchnię biurową.

Modułowa konstrukcja hal stalowych powoduje, że są one szeroko wykorzystywane w przemyśle samochodowym czy lotniczym. Cieszą się również dużym zainteresowaniem wśród rolników (w tym przypadku warto wspomnieć o tym, że wielu rolników finansuje budowę hali stalowej za pieniądze pozyskane z dotacji unijnych). Coraz częściej wykorzystuje się je także jako hale sportowe.

firmino

Ile kosztuje hala stalowa?

Cena hali stalowej jest uzależniona od bardzo dużej liczby czynników. Pod uwagę należy wziąć nie tylko rozmiar konstrukcji, ale także jej przeznaczenie, koszty transportu i montażu czy  wyposażenie dodatkowe (np. antresola, dodatkowa brama, ścianki działowe itp.). Z tego powodu producent nie będzie nigdy w stanie podać ceny za m2hali stalowej - byłaby to bowiem cena bardzo niedokładna.

Ogólnie rzecz biorąc koszt budowy hali stalowej powinien być jednak zbliżony do ceny budowy hali murowanej. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że w przypadku rozbiórki hali stalowej większość materiałów nadaje się do ponownego wykorzystania - a to oznacza, że przedsiębiorca może odzyskać znaczącą część poniesionych wcześniej kosztów!

Budowa hali stalowej zamiast budynku murowanego to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w licznych branżach. Nic dziwnego - cena jest przecież zbliżona, a możliwości adaptacyjne znacznie większe. Dużą zaleta jest także skrócony czas budowy. Te wszystkie aspekty powodują, że popularność hal stalowych stale rośnie - i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: