Jak przeprowadzić odbiór od dewelopera nowego biura lub mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-16  |  Średni czas czytania: 02:15
Artykuł promowany
firmino
Odbiór techniczny lokalu od dewelopera to ostatni etap przed otrzymaniem kluczy i wprowadzeniem się do zakupionego lokum. Na co zwrócić uwagę na etapie odbioru?
Jak przeprowadzić odbiór od dewelopera nowego biura lub mieszkania?

Jeżeli postanowiłeś zakupić od dewelopera nowy lokal użytkowy lub mieszkanie, w którym planujesz prowadzić Twoją firmą to bardzo ważnym etapem jest gruntowne i profesjonalnie przeprowadzenie odbioru technicznego.

Techniczny odbiór lokalu polega na dokładnym sprawdzeniu najważniejszych elementów lokalu i kończy się podpisaniem stosownego dokumentu - protokołu odbioru. Właściwe przeprowadzenie odbioru jest bardzo istotne, ponieważ w przypadku znalezienia ewentualnych wad, usterek czy nierówności odbiór to najlepszy moment na wskazanie ich deweloperowi i zażądanie ich naprawy.

Na co zwrócić uwagę, odbierając lokal?

Na odbiór techniczny lokalu najlepiej umówić się za dnia. W dziennym świetle widać bowiem wszystko znacznie lepiej, niż w świetle sztucznym. Do tego zadania warto się również dobrze przygotować. Profesjonalnie przeprowadzony odbiór trwa długo - zazwyczaj są to ok. 1,5-3 godziny.

Na samym początku należy bardzo dokładnie przestudiować umowę. Jeśli jest taka możliwość, to oprócz analizy pod kontem prawnym warto ją przekazać do sprawdzenia fachowcowi z zakresu budownictwa - inżynierowi lub inspektorowi nadzoru budowlanego, który zwróci uwagę na najważniejsze kwestie związane z normami budowlanymi oraz warunkami technicznymi, które lokal powinien spełniać.

Na etap odbioru warto również wynająć rzeczoznawcę np. zewnętrznego kierownika budowy. Osoba z dużym doświadczeniem na pewno wychwyci na wiele elementów, na które zwykły laik nie zwróci nawet uwagi. W ten sposób zawczasu odkryjesz ewentualne usterki w odbieranym obiekcie i będziesz mógł je zgłosić deweloperowi do poprawy.

Wybierając się na odbiór lokalu, dobrze jest wziąć ze sobą niezbędne narzędzia, np. poziomicę czy kątownik, które przydadzą się do zmierzenia pionów i rogów ścian. Aby sprawdzić stan gładkości ścian, warto zaopatrzyć się w latarkę o silnym strumieniu światła, a do sprawdzenia wentylacji mechanicznej należy zabrać ze sobą zapalniczkę.

Poza sprawdzeniem kątów prostych w ścianach, warto też zwrócić uwagę na rozłożenie tynku. Ważne, aby nie miał on żadnych wybrzuszeń czy zgrubień. Ściany i sufity powinny być suche. Do zmierzenia wilgotności ścian konieczny będzie specjalny miernik elektroniczny. Jeśli w pomieszczeniach jest wilgoć nie możesz rozpocząć prac wykończeniowych. Jeżeli np. na wilgotnej podłodze położysz panele to w wyniki parowania posadzki panele napęcznieją i powykrzywiają się, a tego typu reklamacji nie uzna żaden producent. Podobna sytuacja jest z drzwiami wewnętrznymi.

Jeżeli w lokalu zamontowane jest ogrzewanie podłogowe to musisz zażądać od dewelopera okazania protokołu wygrzania posadzki. Pominięcie etapu wygrzewania posadzki może skutkować jej pękaniem po włączeniu ogrzewania w normalnym trybie.

Należy też koniecznie sprawdzić, czy w domu działa instalacja elektryczna. W tym celu możesz skorzystać ze zwykłej żarówki oraz probówki elektrycznej. Do weryfikacji budowy instalacji możesz również zaprosić fachowca.

Musisz też przeanalizować szczelność okien. Aby to zrobić, trzeba przyłożyć kartkę papieru do framugi okna. Po zamknięciu okna należy spróbować wyciągnąć kartkę. Jeśli można to zrobić bez żadnych przeszkód, to niestety świadczy to o tym, że okna są nieszczelne. Istotną kwestią jest też sprawdzenie, czy parapety są właściwie zamontowane, a także czy szyby w oknach nie są zarysowane.

Konto PEKAOA

Odbiór nowego lokalu od dewelopera - samodzielnie czy z fachowcem?

Wiele osób decyduje się na samodzielne przeprowadzenie odbioru uznając, że ma wystarczającą wiedzę lub obawia się konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Jednak zdecydowanie warto wynająć zewnętrznego specjalistę, kupując lokal biurowy lub nowe mieszkanie. Warszawa, Kraków czy Wrocław - tutaj ceny wynajęcia zewnętrznego specjalisty do odbioru lokalu są dość podobne. Odbiór typowego mieszkania o metrażu ok. 50 mkw zwykle wiąże się z kosztem 200-300 zł. Ceny rosną proporcjonalnie do wielkości nieruchomości i mogą kształtować się na poziomie 800 - 1000 zł za odbiór dużego lokalu lub domu. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w odbiorach lokali od deweloperów. Specjaliści mają duże doświadczenie, wiedzę i umiejętności, dzięki czemu sprawnie i kompleksowo przeprowadzają odbiory obiektów o dowolnej wielkości. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością gwarancja fachowej realizacji zlecenia. Minus stanowi natomiast wydatek, który trzeba ponieść, aby skorzystać z usług fachowca.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: