Jak wybrać odpowiednie czyściwo do profilu naszej działalności?

Ostatnia aktualizacja: 2017-09-13  |  Średni czas czytania: 02:19
Artykuł promowany
firmino
Czyściwa papierowe lub też czyściwa przemysłowe, są niezastąpionym produktem w wielu branżach. Można ich używać do osuszania powierzchni pionowych lub poziomych, do wycierania płynu z detergentem, do przecierania blatów, do wycierania narzędzi i do wielu innych rzeczy. Mnogość rodzajów czyściw rodzi problem w momencie, gdy zakładamy działalność i nie wiemy, jaki produkt będzie się spisywał najlepiej u nas. W tym artykule wyjaśniamy, jak wybrać najlepsze czyściwo do branży przemysłowej, gastronomicznej, do służby zdrowia oraz do warsztatów.
Jak wybrać odpowiednie czyściwo do profilu naszej działalności?

Zalety stosowania czyściw

Kiedyś do wszelkiego wycierania, osuszania i czyszczenia nawierzchni, stosowano bawełniane - lub z innego materiału - ścierki i ręczniki. Takie ścierki wymagają ciągłego prania i suszenia, co generuje wysokie koszty na detergenty, wodę i prąd lub też na usługi pralnicze, a poza tym ktoś się musi tym wszystkim zajmować, a czas pracownika, to przecież dodatkowy koszt. Ponadto takie ścierki po kilkunastu praniach tracą swoje właściwości lub w ogóle nie nadają się do użycia, więc trzeba stale się zaopatrywać w nowe. W dzisiejszych czasach, używanie czyściw papierowych, które nie generują żadnych kosztów poza ich zakupem, jest najlepszą drogą do minimalizacji wydatków i optymalizacji czasu pracy. 

Czyściwa do warsztatów samochodowych i mechanicznych

Do warsztatów mechanicznych zaleca się stosować zarówno wytrzymałe czyściwa włókninowe, jak i zwykłe czyściwa papierowe. Czyściwa z włókniny należy stosować do wycierania smarów, olejów, klejów i innych trudnych do usunięcia substancji jak np. płyn hamulcowy. Natomiast czyściwa papierowe zaleca się stosować do wycierania lekkich zabrudzeń oraz cieczy.

Czyściwa do zakładów przemysłowych

Niektóre zakłady produkcyjne wymagają używania czyściw, które nie pozostawiają drobinek pyłu, ponieważ może to zakłócić proces produkcji lub uszkodzić delikatne mechanizmy - są to tzw. czyściwa niepylne lub niepylące. Ponadto bardzo przydatne w zakładach przemysłowych są czyściwa nasączane emulsją, wyciągane z wiaderka po jednym listku. Pomagają oczyścić dłonie ze smarów i innych substancji, a opakowanie umożliwia łatwe przenoszenie go na różne stanowiska.

Czyściwa papierowe dla gastronomii

W zakładach gastronomicznych i na profesjonalnych kuchniach zastosowanie mają głównie czyściwa papierowe. Ważne jest, aby były to czyściwa wysokiej jakości, chłonne i niepylne. Ponadto zaleca się, aby były to czyściwa, które mają certyfikat dopuszczający je do kontaktu z żywnością, szczególnie w cukierniach i piekarniach, gdzie świeże wypieki często odtłuszcza się poprzez takie czyściwa lub układa się na nich wypieki do wystygnięcia. Polecamy używać czyściw co najmniej dwuwarstwowych i więcej, ponieważ duża chłonność = duża szybkość wycierania i osuszania blatów i narzędzi, szybkie tempo pracy na kuchni jest pożądane. Wysokiej jakości czyściwa niepylące mogą być używane do polerowania szkła i zastawy stołowej. 

Konto PEKAOA

Produkty dla służby zdrowia

Czyściwa stosowane w szpitalach i innych obiektach służby zdrowia powinny wykazywać się najwyższą jakością, ze względu na rygorystyczne normy higieny. Polecamy stosować czyściwa bawełniane lub celulozowe, który charakteryzują się wysoką chłonnością i wytrzymałością. Ponadto w miarę możliwości powinno się stosować system kodowania kolorystycznego HACCP, czyli rozróżnienie na akcesoria do sprzątania w kolorach czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim. Używanie czyściw  w różnych kolorach do różnych stref zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i zakażeń. 

Najważniejsze certyfikaty

Ecolabel - Znak ekologiczny przyznawany przez Unię Europejską firmom przyjaznym środowisku
PEFC + FSC - Normy mówiące o szeroko pojętej ochornie lasów i odpowiedzialnego wykorzystywania ich zasobów
ISEGA - Norma, która dopuszcza produkt do kontaktu z żywnością przyznawana przez niemiecki instytut BIR
Confidence in textiles - Tekstylia przebadane pod kątem szkodliwych substancji
Blaue Engel - Niemiecka nagroda przyznawana od 1978r. produktom przyjaznym środowisku

Dozowniki do czyściw

Wśród dozowników do czyściw można wyróżnić trzy główne typy. Stojaki na czyściwo podłogowe, najczęściej spotykane w zakładach przemysłowych; są one przeznaczone do dużych rolek i można je dowolnie przestawiać. Wieszaki na czyściwo montowane na ścianie, które najlepiej sprawdzają się w niedużych firmach np. warsztatach samochodowych. Dozowniki do czyściw zabudowane, które są montowane na ścianie; je najczęściej spotkamy w zakładach gastronomicznych. 

Jakość czyściwa, a ergonomia pracy

Przy wyborze czyściw do naszego zakładu powinniśmy się kierować użytecznością, a nie ceną. Źle dobrane lub słabe jakościowo czyściwa mogą wpływać niekorzystnie na proces produkcji. W specjalistycznym zakładzie powinno się używać profesjonalnych produktów, dlatego warto porozmawiać z pracownikami i razem ustalić jakie czyściwo będzie się sprawdzać w firmie najlepiej.

Ryszard Kurek

Ole.pl

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: