Jak wybrać profesjonalne wiertło do pracy w firmie?

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-20  |  Średni czas czytania: 02:57
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Wiertła są narzędziami przeznaczonymi do wykonywania otworów w pełnym i częściowym materiale. Pytanie jakie wiertła do metalu wybrać jest często zadawanym pytaniem, na które odpowiedź znajduje się poniżej.
Jak wybrać profesjonalne wiertło do pracy w firmie?

Na co zwracać uwagę przy wyborze wierteł do metalu?

Najlepsze wiertła do metalu możemy podzielić ze względu na ich cechy i właściwości. Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy: wiertła przeznaczenia ogólnego (wiertła kręte) oraz specjalnego przeznaczenia (wiertła płaskie, przeznaczone do otworów głębokich). Dzielimy również wiertła ze względu na materiał z jakiego są wykonane: wiertła jednolite, wiertła łączone wykonane ze stali HSS i HSSE i wiertła składane z płytkami wieloostrzowymi. Wiertła dzielimy również ze względu na konstrukcję części chwytowej. Wiertła do metalu dzielimy na: wiertła posiadające chwyt walcowy oraz wiertła z chwytem na stożku Morse'a z płetwą. Wiertła te stosowane są do maszyn posiadających tego typu stożek. Ostatnim podziałem jest różnica długości części roboczej: wiertła zwykłe DIN 338, wiertła długie DIN 340 oraz wiertła bardzo długie DIN 1896.

Rodzaje wierteł do metalu, stali

Wiertła do stali nierdzewnej są narzędziami produkowanymi przez firmę Baildon pochodzącą z Katowic i są one oznakowane jako BHH lub Baildon. Wiertła przeznaczone do stali nierdzewnej występują z chwytem walcowym oraz z chwytem stożkowym. Określone są one normami polskimi czteroliterowymi  i normą niemiecką DIN, którą określone są wymiary długości całkowitej, roboczej i stożka Morse'a.

Na pytanie jakie są najtwardsze wiertła do metalu odpowiadamy, że wiertła kobaltowe to wiertła do metalu jakie wybrać do obróbki materiałów twardych. Wiertła te w swoim składzie posiadają 5% kobaltu, który wzmacnia narzędzie do 37 HRC, uodparnia na wszelkie uszkodzenia, wyszczerbienia, ścieranie, łamliwość oraz posiada tolerancję na wysokie temperatury i trudne warunki skrawania. Bardzo dobre wiertła kobaltowe do metalu dzielimy na dwa rodzaje chwytu: stożkowy z płetwa Morse'a oraz walcowy. Dobre wiertła do metalu posiadające chwyt walcowy mają oznaczenia takie jak:

  • wiertła NWKa DIN 345 - są to wiertła prawostronne stosowane w maszynach takich jak: tokarki, frezarki i wiertarki stołowe,
  • wiertła NWKb DIN 340 - wiertła kręte, długie prawotnące,
  • wiertła NWKp DIN 1869 - wiertła kręte bardzo długie prawotnące,

Wiertła do metalu NWKa DIN 338 stosowane są do wykonywania otworów jak i ich powiększania. Ich budowa składa się z chwytu walcowego, części roboczej kończącej się wierzchołkiem 118 lub 120 stopni. Produkowane są one metodą walcową a ich wymiary: długość całkowita i długość części roboczej określone są normą polską NWKa oraz niemiecką DIN. Wiertła do metalu możemy otrzymać za pomocą trzech metod : walcowania, szlifowania i frezowania, wiertła otrzymane za pomocą metody walcowania są bardziej popularne, stosowane są w wiertarkach ręcznych, pionowych oraz w tokarkach i frezarkach. Dostępne są one w wykonaniu ze stali szybkotnącej HSS i posiadają one twardość 62 HRC dzięki czemu można nimi pracować w materiałach o maksymalnej twardości 35 HRC. Dostępne są te wiertła do metalu w wykonaniu ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu, dzięki czemu możemy pracować nimi w materiałach o maksymalnej twardość 37 HRC takich jak np: stal, stal nierdzewna. Dzięki wierzchołkowi 120 stopni możemy wykonywać pracę w metalu, stali, stalach nierdzewnych jak i również w materiałach nieżelaznych takich jak aluminium. Wiertła do metalu z chwytem walcowym dostępne są w średnicach od fi 0,1 mm do fi 20 mm.

firmino

Wiertła długie do metalu NWKb DIN 340 przeznaczone są do wykonywania otworów głębszych niż standardowo. Wymiary ich określone są normą polską WNKb oraz niemiecką DIN 340. Wiertła te wykonują otwory:

  • na gotowo, gdzie otwór nie jest poddawany dalszej obróbce i są to otwory w klasie dokładności IT 11 - IT 12
  • do dalszej obróbki gdzie otwór poddawany jest np. wytaczaniu, gwintowaniu czy rozwiercaniu.

Wiertła długie do metalu dostępne są w rozmiarach od 0,1 do 20 mm co 0,1 mm. Najczęściej występują w wykonaniu ze stali szybkotnącej HSS o twardości 62 HRC bądź ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu o twardości 64 HRC. Ilość kobaltu nie jest przypadkowa gdyż większa jego ilość mogła by spowodować osłabienie i wykruszanie się narzędzia, dlatego jest go tylko 5%.

Wiertła bardzo długie do metalu DIN 1869  są wiertłami krętymi służącymi do wywiercania bardzo głębokich otworów. Dostępne są one w różnych wymiarach od 125 do 400. Natomiast im dłuższe jest wiertło tym jest ono mniej sztywne, z tego właśnie względu zalecane jest wcześniejsze wywiercenie otworu przez wiertło o długości standardowej a następnie użyć wiertła NWKp. Wiertła bardzo długie do metalu produkowane są jedynie przez firmę Baildon z Katowic.

Wiertła do metalu

Jakie są ceny wierteł do metalu?

I na takie pytanie zazwyczaj słyszymy mało satysfakcjonującą odpowiedź to "to zależy". W rzeczywistości ceny wierteł do metalu i stali zależą przede wszystkim od wielkości wiertła jakie nas interesuję w drugiej kolejności od  materiału z jakiego zostało wykonane oraz od producenta. W Polsce jedynym producentem jest firma Baildon ale oczywiście dla większości odbiorców domowych może to być wygórowana cena ale do profesjonalnych warsztatów nie powinniśmy "oszczędzać" ponieważ dobra jakość zwróci się już po zaledwie kilku otworach.

Do zakupu profesjonalnych wierteł do metalu mozesz skorzystać z oferty sklepu on-line Artykuły Techniczne.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: