Jak zatrudnić i gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 2018-04-16  |  Średni czas czytania: 01:36
Artykuł promowany
firmino
Pracownicy z Ukrainy od kilku lat są bardzo chętnie zatrudniani w Polsce. Cieszą się bowiem opinią lojalnych i pracowitych osób, które dobrze wypełniają swoje obowiązki pracownicze. Ukraińcy mówią także zbliżonym językiem do naszego, chętnie uczą się polskiego oraz posiadają bardzo zbliżoną do naszej kulturę. Nic więc dziwnego, że pracownicy z Ukrainy coraz częściej goszczą w naszym kraju. Jeśli poważnie myślisz nad pracownikami zza wschodnie granicy sprawdź, gdzie ich szukać oraz jakie formalności wiążą się z ich zatrudnieniem w Polsce.
Jak zatrudnić i gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy a formalności związane z ich zatrudnieniem

Ukraińcy mogą być legalnie zatrudnieni w naszym kraju i w ich przypadku obowiązuje tzw. procedura uproszczona. Dla pracodawcy związane jest to z mniejszą ilością formalności, których musi on dopełnić zanim pracownik z Ukrainy wejdzie w szeregi jego firmy.

W pierwszej kolejności pracodawca powinien znaleźć Ukraińca, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz predyspozycje do pracy w jego firmie oraz chce podjąć w niej zatrudnienie na uzgodnionych warunkach. Następnie pracodawca musi złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w PUP lub wysłać je za pośrednictwem Internetu. W oświadczeniu tym należy podać dane firmy oraz cudzoziemca, okres zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia brutto, zawód oraz miejsce, w którym Ukrainiec będzie wykonywał swoją pracę.

Do oświadczenia pracodawca musi także dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty, oświadczenie o niekaralności oraz pozostałe wymagane dokumenty. Zasadniczo, w ciągu 7 dni roboczych od daty otrzymania oświadczenia PUP wpisze je do rejestru, ewentualnie przeprowadzi postepowanie wyjaśniające, które w uzasadnionych okolicznościach może skutkować odmową wpisu.

Konto PEKAOA

Pracownicy z Ukrainy – gdzie ich szukać?

Wiele firm poważnie rozważa możliwość zatrudnienia w swoim przedsiębiorstwie obywateli Ukrainy. Pracownicy z Ukrainy uznawani są bowiem za pracowitych, lojalnych oraz godnych zaufania ludzi, którzy do tego są skłonni podejmować zatrudnienie także na stanowiskach niechętnie przyjmowanych przez Polaków. Ich oczekiwania finansowe również są sporo niższe niż obywateli naszego kraju, co wynika z dużo niższych pensji wypłacanych aktualnie w ich ojczyźnie.

Samo znalezienie pracowników z Ukrainy nie jest jednak prostym zadaniem zwłaszcza, jeśli zależy nam na zatrudnieniu osób o odpowiednich kwalifikacjach. Nie każda firma ma także czas niezbędny do samodzielnego przeprowadzenia czasochłonnego procesu rekrutacji oraz dopełnienia wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem obywateli Ukrainy w swoich szeregach.

Sprawdzone pośrednictwo w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce

Nie oznacza to jednak, że pracownicy z Ukrainy nie są dla nich odpowiedni! W ich zatrudnieniu pomocą mogą nam bowiem posłużyć sprawdzone agencje pracy, które zadbają nie tylko o wyszukanie osób o właściwych kwalifikacjach, ale także wezmą na siebie wszystkie formalności związane z ich zatrudnieniem. Usługa zatrudnienia pracownicy z Ukrainy w Gi Group daje nam ponadto możliwość zorganizowania transportu oraz zakwaterowania dla zatrudnionych w Polsce obywateli Ukrainy. Warto wiec z niej skorzystać, jeśli chcemy w legalny i w pełni bezpieczny sposób zatrudnić w szeregach swojej firmy obywateli Ukrainy.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: