Jak zatrudnić pracowników do startu’pu?

Ostatnia aktualizacja: 2022-05-20  |  Średni czas czytania: 03:47
Artykuł promowany
erp-xt
Twój start’up się rozwija i potrzebujesz pracowników? Nie wiesz, jak pozyskać dobrego pracownika do swojego zespołu? W tym artykule dowiesz się jak zatrudnić odpowiedzialne osoby do startupu. Sprawdź, jak możesz zaoszczędzić czas i pieniądze na poszukiwaniu idealnego kandydata.
Jak zatrudnić pracowników do startu’pu?

Rekrutacja do startu’pu - dlaczego długo trwa i jest ryzykowna?

Poszukiwanie pracownika do startupu często zabiera pracodawcy aż 40% czasu i może trwać nawet 6 miesięcy! W takim przeliczeniu możesz stracić aż 2,5 miesiąca na poszukiwaniu odpowiedniej osoby na nieobsadzone stanowisko. Jest to ogromna strata czasu, a co najważniejsze środków. W tym czasie możesz zająć się rozwojem firmy lub produktu, które przyniosą Ci dodatkowe zyski.

Niestety w Polsce jeszcze spora część specjalistów woli pewną i stabilną pracę w korporacji, gdzie stanowisko jest dobrze opisane, a obowiązki są jasno określone. Wiele osób obawia się zatrudnienia w startupie, gdyż wiąże z tym duża niepewność, jeśli chodzi o trwałość firmy. Dlatego skup się na poszukiwaniu kogoś, kto jest odważny i kreatywny. Musisz zarazić go wizją i przekonać, że razem stworzycie coś niesamowitego!

Mentalność start’upowca - postaw na odpowiedni charakter

Jeśli chcesz mieć w swoim zespole osobę, na której będziesz mógł polegać, a jednocześnie w przyszłości zostanie liderem wśród pracowników, to postaw na właściwy charakter. Odpowiednim kandydatem będzie ktoś, kto wie, z czym wiąże się zatrudnienie w start’upie i lubi podejmować wyzwania. Nie tyle zależy mu na comiesięcznej wypłacie, ile na wizji i rozwoju przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność

Podczas rozmowy rekrutacyjnej sprawdzaj osobę pod kątem odpowiedzialności. Zadawaj pytania, które będą wskazywały na to, czy kandydat bierze odpowiedzialność za swoje czyny i obowiązki. Pamiętaj, że nie możesz mieć w szeregach osoby, która będzie zrzucała winę za pomyłki na kogoś innego. W takiej sytuacji trudno o zaufanie.

Elastyczność

Warto, aby pracownik w start’upie był elastyczny i nie bał się ryzyka. Młode firmy bardzo szybko się rozwijają i muszą nadążać za zmianami rynku. Dlatego w projektach może pojawiać się wiele modyfikacji i niewiadomych, na które warto szybko zareagować i to w możliwie w krótkim czasie.

Dlatego, szukaj osoby, która nie będzie bała się zmian oraz będzie gotowa na wykonywanie różnych obowiązków, czasami wykraczających poza te, które są przypisane do zajmowanego przez nią stanowiska.

Pasja do innowacji

Kolejnym ważną cechą charakteru może okazać się kreatywność i chęć wprowadzania innowacyjnych pomysłów. Konkurencja nie śpi, dlatego musisz polegać na swoich pracownikach i ich pomysłach, tak aby wybijać się na rynku nowymi rozwiązaniami.

Umiejętność pracy pod presją i stawianie czoła wyzwaniom

Presja czasu i konkurencji jest nieodzownym elementem startupu. Twój pracownik musi umieć mierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nim stanowisko. Do tego ważna jest odwaga w podejmowaniu ryzyka. To zapewni szybki rozwój i czerpanie wiedzy z doświadczeń.

Porażka jako klucz do sukcesu

Jednym z najważniejszych pytań, jakie możesz zadać podczas rekrutacji, jest pytanie o radzenie sobie z porażką. Jeśli osoba ubiegająca się o stanowisko w Twoim startupie nie potrafi pogodzić się z porażką lub zauważysz, że krytykuje porażki, to masz odpowiedź na to, że nie nadaje się na tę posadę. Jak wiadomo, z porażek rodzi się doświadczenie i nauka, powinno się je przyjmować z pokorą i wyciągać konstruktywne wnioski. Szukaj tego podczas rekrutacji, a zapewnisz sobie stabilny i mądry zespół.

Inteligencja emocjonalna

Teraz czas na jedną z najważniejszych cech osób pracujących w start’upie. Jeśli chcesz, aby Twoi ludzie zostali później liderami zespołów, zwracaj uwagę na inteligencję emocjonalną. Możesz ją sprawdzić poprzez zadanie odpowiednich pytań kandydatom. Ludzi z wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej cechuje:

 • empatia,
 • współpraca,
 • ciekawość,
 • samoświadomość,
 • proaktywność,
 • samokontrola,
 • elastyczność,
 • pokora,
 • motywacja.
firmino

Gdzie szukać pracownika do start’upu?

Kiedy już wiesz jakiego pracownika poszukujesz, warto wybrać sposób ich pozyskania. Masz do wyboru popularne serwisy z ofertami pracy, portale dla freelancerów lub sieć własnych kontaktów. Zobacz, która z propozycji będzie dla Ciebie najlepsza!

Zatrudnienie poprzez platformy pracy

Platformy z ofertami pracy są doskonałym źródłem pozyskania pracownika do start’upu. Wśród najpopularniejszych są:

 • lemon.io
 • pracuj.pl
 • olx
 • rocketjobs
 • praca.pl
 • jobs.pl

Musisz jednak wiedzieć, że korzystanie z portali z ofertami pracy wiąże się z otrzymaniem mnóstwa aplikacji, z czego zdecydowania większość będzie nieodpowiednia do oferowanego stanowiska. Dzieje się tak, ponieważ bardzo dużo osób, bez odpowiednich kwalifikacji, będzie wysyłało do Ciebie zgłoszenia z nadzieją, że uda im się pozyskać przypadkową posadę. Do tego licz się ze sporym kosztem za ogłoszenie. Zwykle darmowe serwisy są nieopłacalne, gdyż narzucają dużo ograniczeń.

Źródło talentów - portale dla freelancerów

Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z portali dla freelancerów. Korzystanie z takich serwisów pozwala obciąć koszty i pozyskać doświadczonego pracownika w danej dziedzinie.

Nie musisz martwić się o szkolenie ani stanowisko. Wystarczy zlecić zadanie odpowiedniej osobie. Dodatkowym plusem szukania freelancera jest to, że możesz wybierać spośród wielu ofert i zlecić zadanie próbne do wykonania, wówczas sprawdzisz kompetencje danej osoby.

Ponadto freelancerzy zwykle rozliczają się za pomocą faktury VAT, którą możesz wliczyć w koszty lub rozliczenie przebiega poprzez umowę o dzieło, która również nie obciąży Twojego budżetu. W umowie o dzieło nie występuje opłata ZUS czy inne składki.

Własna sieć kontaktów

Sprawdzonym i szybkim sposobem na pozyskanie lojalnego i właściwego pracownika do start’upu jest skorzystanie z własnej sieci kontaktów. Możesz użyć do tego LinkedIn lub wrzucić post na bloga oraz social media z  informacją o wolnym stanowisku.

Do tego warto, abyś zapytał swoich pracowników o polecenie. Takie rozwiązanie daje Ci pewność, że na stanowisko przyjdzie osoba godna zaufania i spełniająca dane kryteria. Pracownik nie poleci nikogo, kto nie będzie spełniał Twoich oczekiwań, ponieważ to mogłoby zniszczyć jego reputację.

Jeśli chcesz szybko pozyskać pracownika praktycznie zerowym kosztem, to zgłoś się do swojego zespołu, jeśli go posiadasz, i zaproponuj program poleceń. Dodatkowo zaoferuj prowizję za znalezienie osoby na wolne stanowisko.

Jak powinien przebiegać proces rekrutacji pracownika?

Aby wybrać najlepszego kandydata na wolne stanowisko w Twoim startupie, powinieneś zastosować te trzy proste kroki w celu weryfikacji osoby, która zgłosiła swoją kandydaturę:

 1. Weryfikacja CV - na tym etapie odpadnie około 60% zgłoszeń. Sprawdź przesłane CV i porównaj je z profilem na LinkedIn, aby zweryfikować doświadczenie i prawdziwość danych.
 2. Rozmowa kwalifikacyjna - etap drugi to rozmowa z wybranymi kandydatami. Możesz umówić się na spotkanie stacjonarnie lub online, to da Ci możliwość zadania pytań i weryfikacji najważniejszych cech. W dodatku poznasz osobowość kandydata i jego predyspozycje na stanowisko.
 3. Zadanie testowe - jeśli szukasz pracownika, który ma wykonywać określone czynności, to zleć mu do zrobienia zadanie kwalifikacyjne. Zweryfikujesz wówczas jego kompetencje i doświadczenie. To pozwoli Ci ocenić, ile czasu będziesz musiał poświęcić na przeszkolenie pracownika, aby mógł samodzielnie pracować.
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:

Konto PEKAOInfo

Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: