Jak znaleźć dobrego pracownika?

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-29  |  Średni czas czytania: 01:06
Artykuł promowany
firmino
Ze względu na spadające bezrobocie, od kilku lat w Polsce panuje rynek pracownika. To oznacza, szczególnie w przypadku zawodów deficytowych, że coraz trudniej znaleźć odpowiedniego kandydata na wybrane stanowisko. Pracodawca, chcąc zatrudnić osobę spełniającą określone kryteria, musi przeprowadzić rekrutację w taki sposób, aby odpowiadała współczesnym potrzebom pracowników.
Jak znaleźć dobrego pracownika?

Największy zasięg - najlepsze efekty

W skutecznej rekrutacji ważny jest jej sposób realizacji. Według badania Work Service, Polacy najczęściej szukają nowej pracy w Internecie. To oznacza, że portale z największą pulą ogłoszeń typu Jobsora.com będą wykazywać się dużą skutecznością w dotarciu do najliczniejszej grupy potencjalnych kandydatów. Rekrutację warto przeprowadzać również na portalach społecznościowych czy specjalistycznych grupach skupiających fachowców z danej branży.

Konto PEKAOA

Ogłoszenie skrojone na miarę

Dobry zasięg oferty nie wystarczy, kiedy ogłoszenie nie jest atrakcyjne dla kandydatów. Raport Work Service wskazuje, że 19,8% Polaków planuje w ciągu najbliższych dwóch lat zmienić pracę. Wykwalifikowani pracownicy z doświadczeniem są więc dostępni na wyciągnięcie ręki. Wystarczy znaleźć sposób, aby ogłoszenie zachęciło ich do aplikacji.

Aby stworzyć dobrą ofertę, należy zbudować przejrzysty i pozytywny obraz firmy. W ogłoszeniu nie może zabraknąć najważniejszych danych, takich jak forma zatrudnienia, dokładne obowiązki czy wynagrodzenie. Ta ostatnia kwestia powinna być dostosowana do odpowiedniej branży. Przed stworzeniem oferty należy zapoznać się ze średnim wynagrodzeniem na danym stanowisku, ponieważ zbyt niska kwota z pewnością nie zachęca do zgłoszenia. Tak jest w przypadku branży IT, gdzie atrakcyjna pensja niekiedy staje się kartą przetargową rywalizujących ze sobą pracodawców.

Ważne motywacje pracownika

Dobre ogłoszenie będzie odwoływać się do najważniejszych potrzeb pracownika. W ostatnich latach było to wysokie wynagrodzenie, jednak zmieniający się styl życia delikatnie zmodyfikował te zależności. Według badania Pensjometr.pl, 65% respondentów zmienia pracę ze względu na wysoką pensję. W skali globalnej, biorąc pod uwagę raport Glassdoor, ważne stają się również benefity pozapłacowe (60%). Wśród propozycji motywujących do przesłania zgłoszenia jest także możliwość rozwoju zawodowego (37%), czy interesujący charakter pracy (25%).

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: