Jakie rodzaje serwerów można wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 2017-12-20  |  Średni czas czytania: 01:34
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Dobry serwer to podstawa komfortowego funkcjonowania w sieci. Niezależnie od tego, czy planujesz komfortowo pograć z kumplami w CS-a, LOL-a albo Metina, czy też prowadzisz sklep online i potrzebujesz niezawodnego hostingu danych – musisz rozpocząć od wybrania właśnie serwera. Jakie rodzaje można wykorzystać i do czego? Oto kilka najważniejszych informacji.
Jakie rodzaje serwerów można wykorzystać?

Serwer serwerowi nierówny. Dlatego firmy hostingowe oferują różnego rodzaju opcje i pakiety. Początkującemu trudno się w nim odnaleźć. Wyjaśnijmy zatem, jakie typy serwerów są dostępne na rynku i który wybrać.

Serwer współdzielony: idealny na niewielkie potrzeby

Serwer współdzielony to taki, który nie jest osobną maszyną, a jedynie wydzieloną częścią zasobów serwerowych, która została przez administratora przydzielona danemu użytkownikowi. Chociaż parametry takich serwerów wyglądają zazwyczaj bardzo dobrze, trzeba pamiętać, że ich wydajność nie jest gwarantowana. Mocą serwera fizycznego dzielisz się bowiem z innymi jego użytkownikami.

  • Serwer współdzielony wypada najlepiej pod względem cenowym.
  • Idealnie nadaje się do prowadzenia stron i serwisów o niewielkim i umiarkowanym ruchu – np. www małych firm czy domowych stron prywatnych.
  • Sprawdzi się jako mały serwer pocztowy, pod proste strony budowane na Wordpressie, wizytówki internetowe czy proste blogi.
firmino

Prywatny serwer wirtualny: dla oczekujących więcej

Serwer VPS (prywatny serwer wirtualny) nadal ma wirtualny a nie fizyczny charakter, ale daje użytkownikowi znacznie lepszy dostęp do zasobów. Każdy jego użytkownik ma przydzieloną osobną maszynę wirtualną, która jest zarządzana na prawach roota – podobnie jak standardowy serwer fizyczny czy normalny PC. W tym przypadku moc serwera i jego parametry są już gwarantowane i nie trzeba o nie konkurować z innymi użytkownikami przestrzeni dyskowej. Co ważne, firmy hostingowe takie jak Sprint Data Center oferują z czasem możliwość rozszerzenia parametrów serwera. To przydatne, kiedy np. po kilku latach zmieniają się potrzeby.

  • Prywatny serwer wirtualny jest nadal korzystny cenowo, ale wyważa między kosztami utrzymania a wysoką jakością usług.
  • Jego cena jest uzależniona od pożądanych parametrów technicznych oraz oczekiwań.
  • Idealnie sprawdzi się m.in. jako prywatny serwer gier, sklep internetowy, rozbudowany portal online, zaawansowany blog internetowy, popularne forum internetowe czy strona www z dużym ruchem.

Serwer dedykowany: dla najbardziej wymagających

Serwer dedykowany jest osobną maszyną fizyczną, która jest przeznaczona do obsługi jednego klienta. Daje to możliwość skonfigurowania jego parametrów na potrzeby konkretnej technologii czy systemu operacyjnego.

  • Jest zdecydowanie najdroższy spośród wszystkich, ale i najbardziej zaawansowany technologicznie.
  • To rozwiązanie dla dużych i zaawansowanych serwisów internetowych, które wymagają specyficznej technologii oraz najwyższego poziomu zabezpieczeń.
  • Po serwery dedykowane sięgają m.in. serwisy z wieloma milionami użytkowników, serwisy transakcyjne i bankowe czy portale wielotematyczne.

Jak wybrać najlepszą dla siebie opcję? Najlepiej skontaktować się z wybraną firmą hostingową i porozmawiać z doradcą o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Na pewno uzyskasz pomoc, której potrzebujesz i wybierzesz dzięki temu rodzaj serwera dedykowanego odpowiadającego Twoim potrzebom.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: