Jakie są cechy dobrego programu kadrowo-płacowego?

Ostatnia aktualizacja: 2018-04-07  |  Średni czas czytania: 01:34
Artykuł promowany
erp-xt
Czasy, w których dokumentację kadrową oraz rachunkową małych firm czy biur rachunkowych wykonywano ręcznie, należą już do przeszłości. Na rynku istnieje wiele sprawdzonych, dobrych programów komputerowych, które znacznie ułatwiają i przyspieszają obsługę kadrowo-płacową przedsiębiorstw.
Jakie są cechy dobrego programu kadrowo-płacowego?

Zalety stosowania kadrowo-płacowych programów komputerowych

Przede wszystkim są one niezawodne, tzn. raz wprowadzone dane są przechowywane w systemie i można je wielokrotnie przetwarzać oraz eksportować do innych modułów programu czy programów zewnętrznych (np. Excel, czy Płatnik) lub drukować. Obliczenia wykonywane są szybko i bez pomyłek, nie wymagają weryfikacji, ponieważ program gwarantuje ich poprawność.

Dobry programu kadrowo-płacowy

Wśród programów tego typu na szczególną uwagę zasługuje Aga – Kadry i Płace, który funkcjonuje na rynku od wielu lat i niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Zawdzięcza to wielu elementom. Należy do nich funkcjonalność, przejrzysty interfejs i łatwa obsługa. Nie bez znaczenia pozostaje również niewygórowana cena aplikacji (od 290 zł). Aplikacja funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi przepisami i na bieżąco podlega aktualizacji.

Zalety programu Aga – Kadry i Płace

Dzięki programowi można prowadzić pełną dokumentację kadrową firmy oraz wyliczać płace. Szczególnie wygodna jest możliwość przesyłania danych do programu Płatnik. Ponadto, aplikacja oferuje generowanie formularzy deklaracji (m.in. PIT-11, PIT-4R, PIT-R, PIT-8AR) i opcję wysyłania e-Deklaracji (formularze aktualizowane są na bieżąco). Dzięki programowi można również wykonywać przelewy do ZUS i sporządzać e-archiwizację danych.

Kadry

Wprowadzanie danych pracowników umożliwia zakładka Kadry. Przechowywane są w niej kompletne informacje dotyczące wszystkich pracowników firmy, m.in. dane osobowe, stanowiska, historie zatrudnienia i ewidencje obecności. Moduł Kadry współpracuje z pozostałymi częściami programu, dzięki czemu dane każdego pracownika można do nich eksportować i poddawać dalszej obróbce. Na przykład, po wybraniu nazwiska danego pracownika i przełączeniu się do karty Płace, widać wszystkie jego dane płacowe (np. uposażenie, czy wypłacone ekwiwalenty).

Płace

W zakładce Płace znajdują się wszystkie dane płacowe pracowników, np. rodzaj umowy, staż, czy ewidencja czasu pracy. Dokonuje się w niej automatyczne wyliczanie płac i stawek urlopowych, czy zasiłków. Dane te, jak również informacje o składkach ZUS wykorzystywane są do rozliczenia PIT-5, a następnie eksportowane do programu księgowego.

Eksport do programu Płatnik

Aplikacja obsługuje wszystkie wymagane formularze ZUS, np. ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS, RZA. Dzięki niej można wyliczyć wysokości składek na Ubezpieczenie Społeczne, Ubezpieczenie Zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych itd. oraz przetworzyć dane do przelewu na odpowiednie konta ZUS. Po wygenerowaniu przez program pliku XML, który zawiera dane rozliczeniowe i zgłoszeniowe do ZUS, można je przesłać do programu Płatnik (co jest bardzo dużym udogodnieniem).

Możliwości programu jest znacznie więcej. Opisane zostały na stronie www.pcbiznes.pl/aga-kadry-i-place/, z której można również pobrać bezpłatną wersję próbną programu Aga – Kadry i Płace. Przy jego zakupie otrzymuje się 12 miesięczną możliwość korzystania z aktualizacji i bezpłatnego wsparcia.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie

Przydatne linki: