Kobieta na rynku pracy w 2019 roku - jakie czekają na nią wyzwania?

Ostatnia aktualizacja: 2019-02-02  |  Średni czas czytania: 01:49
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Sytuacja pań na rynku pracy od wielu lat jest bardzo podobna – sporo kobiet skarży się na nierówne traktowanie względem mężczyzn oraz niższe wynagrodzenie. Jak pokazują badania, wnioski te wcale nie są bezzasadne – średnie wynagrodzenie mężczyzn jest większe, a ponadto częściej zajmują oni stanowiska wyższego szczebla niż płeć piękna. Jakie wyzwania czekają na panie w 2019 roku?
Kobieta na rynku pracy w 2019 roku - jakie czekają na nią wyzwania?

Różnorodność to podstawa

Liczba zatrudnionych kobiet i mężczyzn różni się w zależności od branży. Najwięcej pań pracuje w administracji, a panów w branży IT. Jak podkreślają specjaliści, różnorodność w kadrach to podstawa, która wpływa pozytywnie na wiele czynników. Wśród nich wymienić można m.in. reputację firmy czy kulturę organizacyjną, dlatego tak ważne jest wspierania pań na rynku pracy. Wiele problemów kobiet wynika nie tylko z tradycyjnego spojrzenia pracodawców na role społeczne, ale także braku pewności siebie u pracownic. Choć w wielu przedsiębiorstwach starają się one o awans prawie tak często, jak mężczyźni, to o wiele rzadziej ich celem są najwyższe stanowiska. Trudności na ścieżce zawodowej płci pięknej nierzadko stwarzane są przez samych pracodawców, którzy nie zapewniają im odpowiedniej ścieżki rozwoju zawodowego. Prowadzi to najczęściej do utraty przez spółki potencjału kadrowego w postaci większej liczby kobiet. Na szczęście na rynku pracy jest wielu przedsiębiorców, którzy dostrzegli ten problem i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pań. Jedną z takich firm jest Bridgestone Poznań, w której kobiety mogą liczyć na pomoc ze strony pracodawcy. Co więcej, stanowiska pracy są dostosowane do ich potrzeb, a wynagrodzenie nie jest uzależnione od płci.

firmino

Powrót po dłuższej nieobecności

Wiele kobiet podkreśla, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest zdecydowanie najtrudniejszy. Dzieje się tak dlatego, że pracodawcy często nie dostrzegają problemów, jakie generuje nieobecność pań w firmie przez kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Najczęściej pracownica już pierwszego dnia po powrocie otrzymuje zadania i obowiązki takie jak inni pracownicy na tym samym stanowisku. I o ile w branżach, w których niewiele się zmienia, nie jest to problemem, o tyle w zawodach dynamicznie się rozwijających już tak. Aktualizacje systemów, programów, zmiany w procedurach czy działaniach wymagają odpowiedniego wdrożenia i przeszkolenia, bez którego kobieta może sama nie odnaleźć się w miejscu pracy. Oczywiście nie zawsze jest to regułą, ale nie ulega wątpliwości fakt, że pracownik, który był nieobecny w pracy przez pół roku czy dłużej, będzie potrzebował pomocy w ponownej adaptacji na swoje dawne stanowisko.

Korzystne rozwiązania dla kobiet

Badania GUS pokazują, że pod koniec 2017 roku spośród wszystkich kobiet tylko 45,2% pracowało zawodowo, a wśród mężczyzn aż 62,2%. Wysoki wskaźnik bierności pań (52,6%) zwraca uwagę na fakt, że wiele z nich w ogóle nie decyduje się na ponowne podjęcie pracy. Stąd wyzwania, jakie czekają na kobiety w 2019 roku, niewiele różnią się od tych z poprzednich lat. Potrzeba dywersyfikacji płci musi zostać dostrzeżona przez wszystkich pracodawców. Wsparcie dla pań nie może ograniczać się jedynie do zatrudniania ich większej liczby – powinno opierać się na pomocy w rozwoju kariery zawodowej i możliwości otrzymania awansu. Ponadto należy dążyć też do wyrównania szans na stanowiskach wyższego szczebla (w zarządach i radach nadzorczych znajduje się niewiele ponad 15% kobiet!), dzięki czemu rola kobiet na rynku pracy ulegać będzie powolnej poprawie.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: