Kogeneracja - co to jest i dlaczego się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 2019-02-11  |  Średni czas czytania: 01:32
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
W przypadku dużych przedsiębiorstw opłaty za prąd często wiążą się z potężnymi wydatkami. Nic dziwnego, że niejeden właściciel firmy szuka sposobu na to, by zmniejszyć koszty poboru energii. Coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce oraz Europie jest kogeneracja. Czym charakteryzuje się ten proces technologiczny i czy faktycznie jest opłacalny? Sprawdzamy.
Kogeneracja - co to jest i dlaczego się opłaca?

Kogeneracja – co to jest?

Czym dokładnie jest kogeneracja?

To nowoczesny proces polegający na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej oraz ciepła– mówi ekspert EWE. – To doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które potrzebują dużej ilości energii oraz ciepła. Jako przykład można tu wymienić duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Kogeneracja jest rozwiązaniem coraz popularniejszym, aktywnie wspieranym przez Unię Europejską ze względu na wiążące się z nią oszczędności. Obecnie 11% energii w UE pochodzi z kogeneracji.

W tradycyjnej elektrowni silnik cieplny przekształca ciepło na energię elektryczną. Jednak ponad połowa mocy cieplnej nie zostaje wykorzystana i ulega zmarnowaniu. Nazywa się to stratą wylotową. Natomiast elektrociepłownia przechwytuje tzw. ciepło odpadowe i również wykorzystuje je do produkcji energii. Dzięki temu zużywa mniej paliwa, wytwarzając taką samą ilość energii, co tradycyjna elektrownia.

Przechwycone ciepło może być również wykorzystane do ogrzewania budynków czy wody, a także do celów przemysłowych – dlatego kogeneracja jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w dużych przedsiębiorstwach. Nie tylko zapewnia tani prąd dla firm, ale również gwarantuje niższe opłaty za energię cieplną.

firmino

Zalety kogeneracji

Największą zaletą kogeneracji jest znacznie wyższa efektywność energetyczna. Porównując ją z tradycyjnym rozwiązaniem, w którym energia elektryczna jest wytwarzana w elektrowni, a ciepło - w kotłowni, to rozwiązanie może być nawet o 30% bardziej wydajne. Wiąże się to oczywiście z oszczędnościami - większa wydajność oznacza mniejsze zużycie paliwa, a tym samym mniejsze koszty. Kogeneracja oznacza też lepsze, bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów. Takie rozwiązanie sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Do zalet kogeneracji należy także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Kogeneracja w Polsce

W 2006 roku energia pochodząca z kogeneracji stanowiła w Polsce około 15,8% krajowej produkcji energii. Zgodnie z wytycznymi z „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku”, do 2020 roku planuje się dwukrotny wzrost tego wskaźnika. Choć już teraz wątpliwe jest, czy uda się zrealizować to założenie, niewątpliwie wskazuje to na wzrost popularności kogeneracji. Nie ma w tym nic dziwnego – rozwiązanie to pozwala na podniesienie efektywności energetycznej, co sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Można się więc spodziewać, że polskie władze będą aktywnie wspierać rozwój kogeneracji w kraju.

Kogeneracja to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce i Europie. Zastosowanie instalacji kogeneracyjnej zasilanej gazem ziemnym gwarantuje wydajne wykorzystanie zasobów oraz niższe koszty prądu i energii cieplnej. Właściciele przedsiębiorstw z pewnością powinni więc rozważyć inwestycję w kogenerację – w przyszłości może się to przełożyć na bardzo duże oszczędności.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: