Kolorowe drukowanie

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-03  |  Średni czas czytania: 01:15
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Kolory są ważnym elementem każdego przekazu wizualnego. Nie tylko go współtworzą, ale same mają konkretną symbolikę. Ważne, aby na wszelkiego rodzaju wydrukach kolory były odwzorowane zgodne z naszymi oczekiwaniami.
Kolorowe drukowanie

RGB, czyli o co dokładnie chodzi

RGB jest nazwą, która powstała od słów: red, green, blue. To właśnie czerwony, zielony i niebieski wchodzą w skład tego modelu przestrzeni barw. Z tych podstawowych barw możliwe jest stworzenie całej palety barw pochodnych, a następuje to poprzez ich wymieszanie w różnych konfiguracjach i proporcjach. Ta przestrzeń powstała w oparciu o właściwości odbioru naszego oka. Z RGB mamy kontakt, gdy patrzymy na ekran komputera, tabletu, telefonu czy telewizora. To, jaki kolor widzimy na ekranie, jest zależne od konfiguracji i proporcji poszczególnych wiązek światła.

CMYK i druk

CMYK również jest modelem przestrzeni barw, ale w przeciwieństwie do RGB stosuje się go w procesach drukarskich. Poszczególne kolory powstają w wyniku pomieszania następujących barw, które wchodzą w skład przestrzeni CMYK: cyjan, magenta, yellow (żółty), kontur (czarny).  Łączenie się barw wynika z dodawania kolejnych warstw zwiększających pochłanianie światła.  Projektując materiały wizualne, warto pamiętać o tym, że to właśnie w oparciu o model CMYK nasze materiały będą drukowane. Dlatego, jeśli wyślemy do drukarni online (takiej jak JKB Print) przygotowane przez nas materiały w RGB, to proces druku będzie utrudniony.

firmino

CMYK i RGB – różnice

Niektórych efektów nie jesteśmy w stanie uzyskać w CMYK, choć uzyskujemy je w RGB. Dlatego musimy liczyć się z tym, że przygotowane przez nas materiały po wydrukowaniu mogą wyglądać trochę inaczej. Warto zatem skorzystać z możliwości druków próbnych, a w przypadku druku cyfrowego z możliwości edycji materiałów po zakończeniu każdego kolejnego cyklu drukowania. Świecące, intensywne barwy, które widzimy na ekranie komputera, w wydruku mogą nie być ani tak świecące, ani tak intensywne. Inaczej jest z niektórymi odcieniami błękitu czy żółci, które po wydrukowaniu wyglądają zdecydowanie lepiej niż na monitorze. W celu minimalizacji różnic w kolorach przygotowanych do druku materiałów i ich wydrukowanych odpowiedników należy wszystkie wysyłane do drukarni materiały zapisać w CMYK. To sprawi, że kolory będą wierniejsze tym, które chcieliśmy uzyskać i nie będziemy musieli walczyć z drukarnią, która na te różnice nie ma wpływu. To wszak fizyka. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: