Kupno auta używanego - jak uniknąć zakupu kradzionego pojazdu?

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-04  |  Średni czas czytania: 02:31
Artykuł promowany
firmino
Tylko w 2018 roku skradziono w Polsce 9200 samochodów (dane Komendy Głównej Policji). Większości z nich nie udało się odzyskać, a złodzieje pozostają bezkarni. Kradzione auta trafiają na czarny rynek, gdzie są kupowane przez niczego nieświadomych kierowców. Niestety, nawet w przypadku braku wiedzy o nielegalnym pochodzeniu samochodu, kupujący naraża się na poważne konsekwencje. Jak uniknąć zakupu kradzionego pojazdu?
Kupno auta używanego - jak uniknąć zakupu kradzionego pojazdu?

Jakie auta najczęściej są wybierane przez złodziejów?

Komenda Główna Policji udostępniła dane, z których wynika, że złodzieje najczęściej kradną Volkswageny Golfy, Audi A4 i A6 oraz Volkswageny Passaty. Są to popularne samochody, dlatego ich zbycie na nielegalnym rynku jest łatwiejsze. W przypadku nietypowych modeli znacznie trudniej jest ukryć ich pochodzenie i szybko znaleźć kupca na kradziony pojazd. Co zrobić, by mieć pewność, że używany samochód pochodzi z legalnego źródła?

Numer VIN to podstawa

Przed zakupem pojazdu zawsze powinno się sprawdzić jego numer VIN, czyli Vehicle Identification Number. Dzięki niemu można upewnić się, kto jest właścicielem pojazdu oraz jaka jest jego historia. Numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym samochodu i na podwoziu. Vehicle Identification Number powinien być identyczny - jakakolwiek różnica pomiędzy numerem z dowodu rejestracyjnego a numerem z podwozia może oznaczać, że samochód został skradziony, a jego dokumenty są sfałszowane.

W celu sprawdzenia pochodzenia auta używanego VIN weryfikuje się w bazie CEP lub ERP. Centralna Ewidencja Pojazdów, w skrócie CEP, udostępnia dane samochodów pod adresem www.cepik.gov.pl. Na stronie podaje się numer VIN auta, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. W ten sposób uzyskuje się dostęp do informacji o poprzednich właścicielach pojazdu, aktualnym stanie licznika oraz posiadaniu ważnego przeglądu technicznego i polisy OC. Dzięki temu wszystkie samochody używane można skontrolować w celu sprawdzenia legalności ich pochodzenia. Podobne informacje uzyska się w ERP, czyli Europejskim Rejestrze Pojazdów. W przypadku wątpliwości co do legalności pochodzenia samochodu można również udać się na komisariat policji i tam poprosić o sprawdzenie numeru VIN pojazdu.

Konto PEKAOA

Sprawdź dane sprzedającego i zapytaj o historię pojazdu

Zanim kupi się samochód na giełdzie lub po znalezieniu oferty na portalach takich jak sprzedawacz.pl powinno się dokładnie sprawdzić dane osoby, która sprzedaje pojazd. Wskazane jest poproszenie jej o przedstawienie dowodu tożsamości lub paszportu. Jeżeli samochód jest kupowany przez Internet, warto poświęcić nieco czasu na rozmowę telefoniczną ze sprzedawcą. Dzięki temu łatwo zauważy się, gdy sprzedawca będzie miał problemy z przedstawieniem pełnej historii samochodu lub informacji dotyczących ubezpieczenia pojazdu.

Jeżeli osoba sprzedająca samochód odmawia przedstawienia dokumentu tożsamości lub unika odpowiedzi na na pytania dotyczące historii pojazdu, powinno się zrezygnować z zakupu auta. Kupując samochód ze sprawdzonych portali, można być pewnym, że pojazd pochodzi z legalnego źródła. Gdy ma się wątpliwości co do pochodzenia samochodu, lecz sprawdzenie numeru VIN potwierdza, że auto trafiło w ręce sprzedawcy w legalny sposób, powinno się zaczekać kilka dni z zakupem. Może się zdarzyć, że w momencie sprawdzania numeru VIN po raz pierwszy kradzież auta jeszcze nie została zgłoszona. Po kilku dniach baza prawdopodobnie będzie już uaktualniona, co da pewność, czy samochód jest kradziony, czy nie.

Co zrobić, gdy kupi się samochód kradziony?

Zakup używanego, kradzionego samochodu jest poważnym problemem dla nabywcy. Prawodawca nałożył na kupujących obowiązek sprawdzenia, czy auto używane jest kradzione. Niekiedy nieuczciwi sprzedawcy naciskają na szybką sprzedaż, kusząc klientów wyjątkowo niską ceną pojazdu i licząc, że nabywca nie sprawdzi rejestru samochodów kradzionych. Jeśli kupujący zdecyduje się na podpisanie umowy kupna-sprzedaży auta z nielegalnego źródła, sąd może skazać go za działanie w złej wierze i paserstwo. Wynika to z art. 292 Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

„§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Aby uniknąć poważnych konsekwencji, powinno się zawsze dokładnie kontrolować, skąd pochodzi auto w różnych bazach, a także, czy dane sprzedawcy zgadzają się z danymi ostatniego właściciela pojazdu. Dzięki temu będzie się miało większe szanse na ewentualne uniknięcie kary w przypadku, gdy okaże się, że nabyło się kradziony samochód ze zmienionym numerem VIN lub przed zgłoszeniem kradzieży na policję.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: