Masz drogi smartfon? Nie ryzykuj!

Ostatnia aktualizacja: 2018-06-14  |  Średni czas czytania: 01:31
Artykuł promowany
firmino
Nowoczesne smartfony to niemal prawdziwe komputery, naszpikowane zaawansowaną technologią i funkcjami, które jeszcze niedawno istniały tylko w filmach science-fiction. Jednak takie telefony kosztują nawet kilka tysięcy złotych, a podatne są na różne uszkodzenia. Czy można się ustrzec przed stratą?
Masz drogi smartfon? Nie ryzykuj!

Z danych firmy badawczej IDC wynika, że w 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 8,8 mln smartfonów. Dominowały przede wszystkim urządzenia z systemem Android, takich producentów jak Samsung czy Huawei. Niemal połowa wszystkich sprzedanych smartfonów to modele, które kosztowały powyżej 1100 zł (źródło: www.wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-smartfonow-w-polsce-w-2017-roku-dominacja-samsunga-i-androida). Niestety, drogi telefon może przysporzyć niemałych kosztów również po zakupie.

Nieszczęścia chodzą za smartfonami

Coraz więcej osób nie rozstaje się ze swoim smartfonem. Dotyczy to szczególnie przedstawicieli tzw. pokolenia „millenialsów”. Wielu z nas zabiera ze sobą telefon bez względu na to, dokąd się udaje (źródło: https://www.marketwatch.com/story/millennials-engage-with-their-smartphones-more-than-they-do-actual-humans-2016-06-21). To wszystko oznacza jednak, że rośnie ryzyko narażenia smartfonu na różne uszkodzenia, tymczasem naprawa bywa często bardzo kosztowna. Dotyczy to przede wszystkim rozbitych i popękanych ekranów - to nawet 55% wszystkich uszkodzeń telefonów (trzeba wtedy wymienić ekran LCD). Na drugim miejscu są różnego rodzaju zalania i wpływ cieczy (20% uszkodzeń), co najczęściej niszczy obwody i płytę główną. W takim przypadku trzeba wymienić przeważnie kilka części. 10% uszkodzeń smartfonów powodują awarie złącz ładowania, co jest wynikiem zwarć elektrycznych. Pozostałe uszkodzenia dotyczą najczęściej oprogramowania (źródło: www.engadget.com/2017/01/04/7-most-common-repairs-with-modern-smartphones/). Największym problemem są uszkodzenia mechaniczne, które, jak widać w powyższym zestawieniu, dominują, jeśli chodzi o awarie smartfonów. Na takie uszkodzenia żaden producent nie daje gwarancji. Czy to oznacza, że jesteśmy bezsilni i skazani na ponoszenie wysokich kosztów? Niekoniecznie.

erp-xt

Jak ustrzec się kosztów?

Smartfon, który kosztuje kilka tysięcy złotych, warto odpowiednio zabezpieczyć nie tylko od uszkodzeń, ale także od kradzieży czy nieautoryzowanego użycia (np. dokonania płatności). W Wielkiej Brytanii oferty typu gadget insurance cieszą się ogromną popularnością, natomiast w Polsce zainteresowanie takimi usługami dopiero się rodzi. Mowa tutaj o ubezpieczeniu telefonu komórkowego. Na Wyspach takie firmy jak Gadget Cover oferują polisy obejmujące ubezpieczeniem przypadkowe uszkodzenia smartfonu (również mechaniczne), zalanie cieczą, różnego rodzaju awarie, kradzież, a nawet nieautoryzowane użycie przez osobę trzecią. Mając taką polisę, nie trzeba martwić się o ewentualne uszkodzenia nawet najdroższego modelu telefonu. Gdyby jego naprawa była niemożliwa lub nieopłacalna, ubezpieczyciel wymieni go na nowy. Poza tym najlepsi ubezpieczyciele często oferują różne promocje (np. 1 miesiąc za darmo przy wykupieniu rocznej polisy).

Zaawansowany, nowoczesny smartfon to urządzenie, na które często trzeba wydać niemałe pieniądze. Warto zatem zadbać o jego ochronę, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki temu nie narazimy się na wysokie koszty w przypadku uszkodzenia lub kradzieży smartfonu i będziemy mogli długo cieszyć się jego użytkowaniem.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: