Infolinia: 22 300 51 11  Chcesz założyć firmę? Masz pytania? Zadzwoń!

Masz drogi smartfon? Nie ryzykuj!

Ostatnia aktualizacja: 2018-06-14  |  Średni czas czytania: 01:31
Artykuł promowany
Konto firmowe PKO BP
Nowoczesne smartfony to niemal prawdziwe komputery, naszpikowane zaawansowaną technologią i funkcjami, które jeszcze niedawno istniały tylko w filmach science-fiction. Jednak takie telefony kosztują nawet kilka tysięcy złotych, a podatne są na różne uszkodzenia. Czy można się ustrzec przed stratą?
Masz drogi smartfon? Nie ryzykuj!

Z danych firmy badawczej IDC wynika, że w 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 8,8 mln smartfonów. Dominowały przede wszystkim urządzenia z systemem Android, takich producentów jak Samsung czy Huawei. Niemal połowa wszystkich sprzedanych smartfonów to modele, które kosztowały powyżej 1100 zł (źródło: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-smartfonow-w-polsce-w-2017-roku-dominacja-samsunga-i-androida). Niestety, drogi telefon może przysporzyć niemałych kosztów również po zakupie.

Nieszczęścia chodzą za smartfonami

Coraz więcej osób nie rozstaje się ze swoim smartfonem. Dotyczy to szczególnie przedstawicieli tzw. pokolenia „millenialsów”. Wielu z nas zabiera ze sobą telefon bez względu na to, dokąd się udaje (źródło: https://www.marketwatch.com/story/millennials-engage-with-their-smartphones-more-than-they-do-actual-humans-2016-06-21). To wszystko oznacza jednak, że rośnie ryzyko narażenia smartfonu na różne uszkodzenia, tymczasem naprawa bywa często bardzo kosztowna. Dotyczy to przede wszystkim rozbitych i popękanych ekranów - to nawet 55% wszystkich uszkodzeń telefonów (trzeba wtedy wymienić ekran LCD). Na drugim miejscu są różnego rodzaju zalania i wpływ cieczy (20% uszkodzeń), co najczęściej niszczy obwody i płytę główną. W takim przypadku trzeba wymienić przeważnie kilka części. 10% uszkodzeń smartfonów powodują awarie złącz ładowania, co jest wynikiem zwarć elektrycznych. Pozostałe uszkodzenia dotyczą najczęściej oprogramowania (źródło: https://www.engadget.com/2017/01/04/7-most-common-repairs-with-modern-smartphones/). Największym problemem są uszkodzenia mechaniczne, które, jak widać w powyższym zestawieniu, dominują, jeśli chodzi o awarie smartfonów. Na takie uszkodzenia żaden producent nie daje gwarancji. Czy to oznacza, że jesteśmy bezsilni i skazani na ponoszenie wysokich kosztów? Niekoniecznie.

Jak ustrzec się kosztów?

Smartfon, który kosztuje kilka tysięcy złotych, warto odpowiednio zabezpieczyć nie tylko od uszkodzeń, ale także od kradzieży czy nieautoryzowanego użycia (np. dokonania płatności). W Wielkiej Brytanii oferty typu gadget insurance cieszą się ogromną popularnością, natomiast w Polsce zainteresowanie takimi usługami dopiero się rodzi. Mowa tutaj o ubezpieczeniu telefonu komórkowego. Na Wyspach takie firmy jak Gadget Cover oferują polisy obejmujące ubezpieczeniem przypadkowe uszkodzenia smartfonu (również mechaniczne), zalanie cieczą, różnego rodzaju awarie, kradzież, a nawet nieautoryzowane użycie przez osobę trzecią. Mając taką polisę, nie trzeba martwić się o ewentualne uszkodzenia nawet najdroższego modelu telefonu. Gdyby jego naprawa była niemożliwa lub nieopłacalna, ubezpieczyciel wymieni go na nowy. Poza tym najlepsi ubezpieczyciele często oferują różne promocje (np. 1 miesiąc za darmo przy wykupieniu rocznej polisy).

Zaawansowany, nowoczesny smartfon to urządzenie, na które często trzeba wydać niemałe pieniądze. Warto zatem zadbać o jego ochronę, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki temu nie narazimy się na wysokie koszty w przypadku uszkodzenia lub kradzieży smartfonu i będziemy mogli długo cieszyć się jego użytkowaniem.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Infolinia

Chcesz założyć firmę?
Masz pytania? Zadzwoń!

22 300 51 11

Bezpłatne doradztwo zapewnia:

Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły ›

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: