Maszyny w przemyśle metalurgicznym

Ostatnia aktualizacja: 2018-07-17  |  Średni czas czytania: 02:07
Artykuł promowany
firmino
Przemysł metalurgiczny to jedna z najbardziej wszechstronnych, rozbudowanych branż, dla której maszyny to podstawa sprawnego działania. Konieczność tworzenia bardzo precyzyjnych, dokładnych co do dziesiątych milimetra elementów wymaga wręcz perfekcji przy jednoczesnym wysokim tempie pracy i działaniu w ekstremalnych warunkach.
Maszyny w przemyśle metalurgicznym

Metalurgia to niewątpliwie jeden z najbardziej wymagających przemysłów - maszyny mogące sprostać oczekiwaniom jego klientów to często szczyt dzisiejszych możliwości technologicznych. Jaką rolę odgrywają, w jakich gałęziach metalurgii działają i jak mądrze inwestować w ich kupno?

Rola maszyn w przemyśle metalurgicznym

Wprowadzanie nowoczesnych maszyn do przemysłu metalurgicznego było niewątpliwie jednym z najbardziej przełomowych wydarzeń w historii przemysłu, pozwalającym na znaczące przyspieszenie i zwiększenie produkcji elementów metalowych potrzebnych w coraz to nowych gałęziach przemysłu. Wykorzystanie śrubek, rurek, sprężyn, gwoździ, blach, słupów i wielu innych produktów przestało ograniczać się do dużych konstrukcji architektury, wymuszając na producentach elementów metalowych miniaturyzację i przystosowanie rozmiarów produktów do konstrukcji samochodowych czy drobnych urządzeń użytku codziennego.

Miniaturyzacja wymagała jednak tworzenia coraz bardziej precyzyjnych maszyn, gotowych do powtarzalnej produkcji na ogromną skalę - komputerowe sterowanie, programy kontrolujące poszczególne ruchy maszyny, gotowość do obsługi nawet najtrudniejszych projektów to właśnie podstawa dzisiejszych, nowoczesnych maszyn w przemyśle metalurgicznym.

Największe obszary wykorzystywania maszyn w metalurgii

Właściwie każda strefa obejmująca produkcję elementów metalowych wykorzystuje dziś jakiś rodzaj maszyn i obrabiarek. Manualna produkcja, choć przez wiele lat była uważana za wolniejszą, ale dokładniejszą, w końcu ustępuje nowoczesnym technologiom i programom, które pozwalają na niebywałą dotąd powtarzalność i precyzję pracy.

Zakres wykorzystania maszyn w przemyśle metalurgicznym jest tak szeroki, że nie sposób wymienić wszystkich jego zastosowań, choć warto przyjrzeć się niektórym z nich, by zrozumieć istotę stosowania maszyn.

W kontekście formowania elementów metalowych, maszyny wykorzystywane są między innymi jako ciągarki do drutu, prasy śrubowe, gwoździarki, młoty i walce kuźnicze, prasy do kucia, czy tradycyjne już prasy hydrauliczne. Metalurgia to również obróbka, gdzie prym wiodą przede wszystkim różnego rodzaju centra obróbcze, w tym centra 5-osiowe, pionowe, poziome, czy te oferujące prędkość pracy na poziomie 18 000 obrotów na minutę. Obok nich znajdujemy oczywiście także te bardziej tradycyjne, mniejsze maszyny - dłutownice, elektrodrążarki, cały arsenał frezarek, maszyny do produkcji sprężyn, piły do metalu, podajniki, strugarki, szlifierki, czy w końcu tokarki, walcarki i wytaczarki.

Szczególnym przypadkiem metali przeznaczanych do obróbki są cienkie plastry blachy, wykorzystywane do produkcji rur i innych elementów metalowych. Tu przydatne okazują się przede wszystkim giętarki i wykrawarki, a także wszelkie maszyny do nacinania, prasowania i spawania blach.

Konto PEKAOA

Maszyny używane - czy warto na nie stawiać?

Nowoczesne zakłady produkcyjne działające w obrębie przemysłu metalurgicznego to często wysoce wyspecjalizowane zakłady skupiające się na produkcji konkretnej grupy elementów. Niezależnie jednak od stopnia rozbudowania fabryki, jej wyposażenie w odpowiednie maszyny to zabieg niezwykle kosztowny i choć opłacalny, często wymagający dość dużych nakładów. Z tego też powodu wielu przedsiębiorców i producentów decyduje się dziś na korzystanie z rynku wtórnego - zamiast nowych, stawiają oni na używane i często równie sprawne maszyny, których koszt zakupu jest nieporównywalnie niższy.

Ostrożność i umiejętność analizowania wad i zalet poszczególnej maszyny to podstawowe cechy, jakimi należy się kierować podczas tego typu zakupów. Pierwszym elementem ułatwiającym będzie korzystanie z zaufanych giełd maszyn używanych, takich jak exapro.pl.

W jaki sposób mieć pewność, że maszyna będzie sprawna i gotowa do działania bezawaryjnego? Przede wszystkim warto sprawdzać jej opis, stan techniczny i czy upominać się o wgląd w ostatni przegląd stanu maszyny. Uczciwy sprzedawca powinien dostarczyć kupującemu wszelkich informacji dotyczących urządzenia, dlatego tak ważna jest możliwość bezpośredniego kontaktu z nim poprzez portal sprzedażowy. Korzystający z exapro.pl producenci z branży metalurgicznej mogą z łatwością znaleźć tu idealne dla siebie rozwiązanie w kosztach spełniających ich możliwości budżetowe.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: