Materiały eksploatacyjne, które powinny znaleźć się w twoim biurze

Ostatnia aktualizacja: 2018-02-08  |  Średni czas czytania: 04:26
Artykuł promowany
firmino
Drukarka to elementarne wyposażenie każdego biura. Zanim podejmie się decyzję o zakupie, warto dokładnie sprawdzić, jakie tonery i tusze trzeba będzie dostosować do drukarki oraz zorientować się, czy jest możliwość wybrania tanich zamienników. Koszty użytkowania tego urządzenia zależą m.in. od tego, czy będzie to typowa drukarka atramentowa czy nowoczesna drukarka laserowa.
Materiały eksploatacyjne, które powinny znaleźć się w twoim biurze

Tusze do drukarek a tonery - na czym polega różnica?

Tusz (nazywany atramentem i nabojem) stosuje się do drukarek atramentowych. W urządzeniach tego typu używa się dwa rodzaje tuszów – pigmentowy i barwnikowy. Ten pierwszy zawiera cząstki-pigmenty, jest odporny na działanie promieniowania UV. Ten drugi tusz jest płynem, który tworzy niewielkie krople, co wpływa na wysoką jakość druku. Warto dodać, że tusz barwnikowy można łatwo zmyć wodą. Natomiast w drukarkach laserowych umieszcza się kartridż zawierający toner, który wygląda jak sproszkowany tusz. Tonerem jest tak naprawdę substancja znajdująca się w środku specjalnej kasetki. Jej skład chemiczny jest różny i zależy od modelu urządzenia. Zatem podczas drukowania laserowego naładowany elektrycznie proszek, znajdujący się w środku kasety, przekształca się w obraz lub tekst. Tusz do drukarki jest mokry, a toner jest suchy. Konsystencja materiału eksploatacyjnego ma ogromne znacznie podczas wymiany kartridża. W drukarce atramentowej włożenie nowego naboju bywa problematyczne, ponieważ bardzo często brudzi się wtedy dłonie lub niekiedy nawet ubrania.


Tym bardziej, że mokry tusz szybko wysycha i nierzadko pozostawia plamy, które trudno usunąć zwykłą wodą. Gdy ma miejsce wymiana tonera, nie występują w biurze takie nieestetyczne incydenty, ponieważ suchy proszek wystarczy tylko zdmuchnąć, bez konieczności zapierania i walczenia z mokrą plamą. Istotne jest to, że tusze do drukarek powinny być wymieniane relatywnie często. Nieużywany tusz może zasychać w kartridżu, a wówczas nie będzie odwrotu i trzeba kupić nowy. Uważa się, że drukarki atramentowe są więc droższe w eksploatacji i drukują wolniej niż laserowe. Sprawdzą się zatemw małej w firmie, w której nie drukuje się dużo lub po prostu w domu. Drukarki laserowe są coraz bardziej popularne w biurach, ponieważ działają zdecydowanie szybciej. Będą niezbędnym akcesorium w firmach, w których drukuje się często i w dużych nakładach. Ponadto tonery do drukarek nie zasychają, są bardziej wydajne (na jednym pojemniku z tonerem można wydrukować więcej stron niż na jednym pojemniku z tuszem) i kupuje się je znacznie rzadziej niż tusze. Biorąc pod uwagę cenę, tonery wypadają znacznie gorzej, ponieważ są droższe, co ma istotny wpływ na budżet biura. Co więcej – użytkownicy kolorowych drukarek laserowych muszą liczyć się z tym, że konieczny będzie zakup nie jednego, ale kilku pojemników z tonerem. Na szczęście można zamówić zamienniki tonerów i tuszów, a to znacząco zmniejsza koszty materiałów eksploatacyjnych stosowanych na co dzień w biurze.

Czy używanie zamienników jest bezpieczne?

Różnica między cenami oryginalnych tuszów i tonerów a cenami ich zamienników może wynosić aż 80%. Z wysoką ceną oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek nie zawsze „idzie w parze” ich jakość. Po prostu w grę wchodzą także koszty produkcji oraz reklamy, jakie marka musi doliczyć w cenę każdego oryginalnego kartridża. Wysokie ceny tonerów do drukarek spowodowały ogromne zainteresowanie wśród kupujących tańszymi zamiennikami. Wiele osób szuka zatem oszczędności w biurze i zamawia tanie zamienniki kompatybilne z drukarkami znajdującymi się w firmie. To dobry sposób na obniżenie kosztów wydruku, jeżeli nie zależy nam na marce tonera i tuszu. Uwaga! Wybierając zamienniki do tuszu drukarki, warto przyjrzeć się kwestii bezpieczeństwa urządzenia. Niekiedy „podróbki” materiałów mogą stanowić zagrożenia dla sprawnego działania sprzętu biurowego.

zamienniki

Co więcej – od lat niektórzy producenci drukarek prowadzą działania mające na celu walkę z rynkiem „podróbek”, np. marka HP zablokowała możliwość korzystania z nieoryginalnych wkładów z tuszami, chcąc poprawić bezpieczeństwo swoich produktów. Drukarki HP nie przyjmują do niektórych modeli nieoryginalnych zamienników. Sytuacja nie dotyczy wszystkich producentów, np. do drukarek atramentowych i laserowych marki Canon, Samsung, Kyocera, Brother czy Hewlett-Packard można zakupić kompatybilne tonery Active Jet i Black Point. Tonery zamienniki tych firm dają gwarancję bezpieczeństwa pracy na najwyższym poziomie. Stosowanie zamienników tuszów i tonerów do drukarek jest legalne i nie łamie się zasad gwarancji. Warto jednak sprawdzić, czy producent drukarki w firmie dopuszcza używanie w niej alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. Jeżeli uszkodzenie sprzętu powstało w wyniku stosowania nieoryginalnych zamienników, niektóre firmy oddają za koszty naprawy, np. Black Point.

Konto PEKAOA

Czy zamienniki tonerów i tuszów są wydajne?

Stosowanie zamienników od drukarek może być sposobem na oszczędności w biurze nie tylko ze względu na ich niższą cenę w porównaniu z ceną oryginalnych materiałów. Niektóre tusze zamienniki mają większą pojemność niż oryginały, zatem można wydrukować znacznie więcej stron dokumentów. Wielu producentów zamienników dba o jakość swojego asortymentu, m.in. kontrolując ich wydajność w badaniach laboratoryjnych. Z pewnością zastosowanie zamienników Black Point i Active Jet w drukarka laserowych jest naprawdę wydajne. Kupując zamiennik tonera do drukarki, warto sprawdzić, czy posiada on certyfikat jakości. Przed zakupem należy także upewnić się, jaka jest wydajność materiałów alternatywnych. Wystarczy doczytać, jaka jest średnia liczba wydruków i koszt wydruku jednej strony. W przypadku dobrych zamienników wydajność jest wyrażona poprzez liczbę wydrukowanych stron (na podstawie norm ISO).

tonery i tusze

Koniecznie należy zwrócić uwagę na producenta zamienników – dobrej jakości tonery do drukarek laserowych oferuje firma Black Point, która gwarantuje pokrycie kosztów ewentualnej naprawy sprzętu oraz kontrolę jakości. Byle nie były to tanie „podróbki” zamienników – lepiej ich nie uwzględniać w zamówieniu do biura, nawet gdy cena jest wyjątkowo atrakcyjna!

Czy to się opłaca?

Decyzja, jaki materiał eksploatacyjny wybrać: oryginalny czy zamiennik, nie jest prosta. Stosując tonery i tusze zalecane przez producenta, w dużym stopniu można mieć pewność, że każdy wydruk będzie taki sam pod względem jakości i kolorystyki. Ma do istotne znaczenie, gdy drukuje się grafiki i zdjęcia w biurze. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie zamienniki są produkowane dla każdego modelu drukarki, zatem nie zawsze mogą zapewnić najwyższą jakość druku obrazu. Dotyczy to szczególnie drukarek fotograficznych, do których najbezpieczniej jest zakupić oryginalny tusz. Czasami może pojawić się trudność w znalezieniu zamiennika do drukarek korporacyjnych, które przeznaczone są do ogromnej liczby wydruków. W dużych korporacjach kupowanie zamienników tonerów może być nieopłacalne z uwagi na politykę serwisową, gdyż niektórzy producenci drukarek odmawiają naprawy czegokolwiek w urządzeniu, jeżeli znalazł się w niej kartridż z alternatywnym materiałem. Na szczęście dotyczy to tylko niewielu marek, a więksi producenci zamienników, np. Black Point i Active Jet biorą na siebie obowiązek naprawy drukarki. Na opłacalność zakupu ma przede wszystkim wpływ jakość wydruku. Jeżeli nie będzie zadowalająca, trzeba ponownie wydrukować dokument, korzystając tym samym z tonera i papieru. Zatem gdy wybierze się tanie alternatywne materiały eksploatacyjne, traci się czas i pieniądze. Cena oryginalnego tonera jest zdecydowanie wyższa, ale wiąże się z nią często wyższa jakość, co wpływa na sprawny proces drukowania i brak problemów z użytkowaniem sprzętu przez wiele lat. Koszty eksploatacji drukarek podnosi także fakt, że niektóre nowe i bardzo tanie urządzenia psują się kilka miesięcy po zakończeniu gwarancji. Nie ma znaczenia, czy używało się w nich tuszu oryginalnego czy zamiennika - zapycha się głowica, którą nie zawsze opłaca się już wymienić. Trzeba wtedy kupić nową drukarkę. Warto pamiętać, że bez względu na to, czy wybierze się oryginalne tusze i tonery, czy ich tańsze zamienniki, zawsze należy kierować się jakością materiałów. Wybór nieodpowiedniego tonera lub tuszu szybko prowadzi do zepsucia sprzętu i jest zauważalny w jakości wydruku obrazu i tekstu. Najlepiej zakupy materiałów eksploatacyjnych robić w sklepach internetowych, np. dlaBiura24.pl, w którym można dostać tusze do drukarek i urządzeń atramentowych oraz tonery do drukarek laserowych w bardzo dobrej cenie. dlaBiura24.pl to sklep oferujący tonery zamienniki Active Jet i Black Point oraz tonery oryginalne do takich drukarek, jak: Lexmark, Samsung, Canon, Brother, Kyocera i Oki. Oryginalne tonery pochodzą bezpośrednio od producentów, można je zakupić w wielu kolorach.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: