Na co zwrócić uwagę, realizując transport drobnicowy?

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-01  |  Średni czas czytania: 02:01
Artykuł promowany
Masz do przewiezienia elektronikę pakowaną w opakowania jednostkowe, a może części samochodowe lub artykuły biurowe? W każdym z takich przypadków będzie Cię dotyczył tzw. transport drobnicowy. Drobnicą nazywamy częściowe ładunki zapakowane w jednostkowe opakowania, to one są najczęstszym przedmiotem drogowego transportu towarów. Tym bardziej dziwi fakt, że strony często nie mają wiedzy o tym, jak go poprawnie realizować i na co zwracać uwagę. Sprawdź, jak zorganizować transport drobnicowy i o czym warto pamiętać.
Na co zwrócić uwagę, realizując transport drobnicowy?

Ładunki drobnicowe są złożone z jednostek, które łączy się w ramach jednego transportu w palety lub kontenery. Przewoźnicy zwykle mają w swoich pojazdach towary od różnych nadawców, więc w takim przypadku najważniejsza jest odpowiednia organizacja transportu. Ładunki drobnicowe muszą być przede wszystkim dobrze oznakowane, co ułatwia ich poprawne rozmieszczenie i rozładunek oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia towaru w czasie przewozu.

Mały rozmiar tych przedmiotów powoduje, że musimy zachować szczególną ostrożność na każdym etapie - począwszy od załadunku, przez transport, a na rozładunku kończąc. Niewielka waga jednostkowa ładunków wbrew pozorom nie powoduje, że są one bezpieczniejsze w przewozie. Jest wręcz przeciwnie - przygotowanie takiego transportu wymaga więcej zachodu, między innymi jednostkowania i stropowania towarów, a metoda zawsze musi być dobrana do charakteru transportu.

firmino

Podstawą są właściwe opakowania

Transport drobnicowy wymaga zastosowania odpowiednich opakowań. Muszą być one dopasowane do cech towarów w taki sposób, by dobrze chroniły je przed uszkodzeniami i działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych, a także umożliwiały jednostkowanie. Powinny mieć regularne kształty, a ich wielkość i materiał wykonania należy brać pod uwagę podczas planowania transportu.

Streczowanie fundamentem bezpieczeństwa

Warto zwrócić szczególną uwagę na ostrzeczowanie palety, ważne aby przy przechyleniu jej o 37,5 stopnia pokrywająca ją warstwa stretchu nie mogła się uszkodzić lub co gorsza rozerwać. Niestety doświadczenie pokazuje, że wielu pracowników odpowiedzialnych za pakowanie towaru nie potrafi odpowiednio zabezpieczyć palet. Wykonuje się to ściśle określoną metodą, po to aby z kartonów stanowiących ładunek palety stworzyć jeden towar. Taką zwartą całość jest dużo łatwiej unieruchomić. Ostreczowanie to 60% sukcesu, a co z resztą? Towar należy precyzyjnie unieruchomić w przestrzeni ładunkowej za pomocą wszystkich dedykowanych w tym celu środków, tj. pasy transportowe, specjalne kliny, listwy i odciągi.

Drobnica w przestrzeni ładunkowej

Odpowiednie opakowania nie gwarantują bezpiecznego transportu, bo na taki przewóz wpływa też znacząco rozłożenie towarów w przestrzeni ładunkowej. W tym przypadku trzeba pamiętać przede wszystkim o zachowaniu odpowiedniego nacisku na osie i o dopuszczalnej ładowności pojazdu.

Mocując i unieruchamiając transport w przestrzeni ładunkowej trzeba pamiętać o siłach bezwładności i tarcia. Nawet idealne ostreczowany towar nie sprawi, że przestanie on podlegać prawom fizyki, gdyż duża waga obiektu stanowi ogromne zagrożenie. Konsekwencjami złego zabezpieczenia mogą być, np. uszkodzenie ładunku, wyrzucenie go na drogę, w najlepszym razie uszkodzenie pojazdu, który go przewozi, w najgorszym- spowodowanie wypadku. Aby tego uniknąć wystarczy zastosować najzwyklejszą matę antypoślizgową. Ten tani środek może zapobiec wielu wypadkom i powinien być podstawowym środkiem zabezpieczjącym, który niestety nadal jest rzadko spotykany wśród przewoźników.

Szczególnie ważna jest standaryzacja ładunków, sprawia to, że taki transport jest łatwiejszy. Przykładowo w przypadku przewozu na niskich paletach zastosowanie mają pojazdy z podwójnymi podłogami. Wyjątkiem, dla którego nie trzeba stosować standaryzacji, są ładunki umieszczone na EURO paletach. Cały proces zawsze powinien być prowadzony wedle ściśle określonego planu, który zakłada, w jakiej kolejności dodawane będą konkretne ładunki. Oczywiście, żeby możliwe było zastosowanie takiej koncepcji, konieczne jest posiadanie informacji o opakowaniach zbiorczych poszczególnych towarów.


Jeśli chcesz zlecić przewóz drobnicy i szukasz rzetelnego przewoźnika, to skorzystaj z możliwości, jakie daje serwis gielda.furgonetka.pl.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: