Na czym polega budowa domu z prefabrykatu?

Ostatnia aktualizacja: 2018-03-05  |  Średni czas czytania: 01:30
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Prefabrykat to z definicji półprodukt, element, który wyprodukowany został w taki sposób aby przypominać finalną konstrukcję. Dzisiejsza technika budowlana daje nam możliwości korzystania z modułów prefabrykowanych, skracając czas budowy wielokrotnie. Dla niedowiarków postawienie domu niczym ze sławetnych klocków LEGO, wydaje się co najmniej mało prawdopodobne i nieefektywne. Poniżej podajemy kilka argumentów, które szybko rozwieją ich wątpliwości...
Na czym polega budowa domu z prefabrykatu?

Przed przystąpieniem do wyboru technologii budowy domu jednorodzinnego należy rozpatrzyć na czym najbardziej nam zależy. Wybór prefabrykatów to coś, co zaoszczędzi nasz czas – realnie tego typu surowiec daje możliwość przyspieszenia realizacji projektu o około siedemdziesiąt procent. Drugą zaletą jest cena. Jeśli dobrze wybierzemy firmę wykonawczą, a także zrewidujemy koszta, unikając ukrytych opłat, może się okazać, że modułowo zbudujemy dom za tę samą kwotę jak w technologii klasycznej. Przez wzgląd na to, że prefabrykat przygotowany jest pod konkretny projekt, daje nam to znacznie większe możliwości w tworzeniu nieszablonowych układów ścian i w efekcie całej bryły domu.

Sztampowym przykładem domu prefabrykowanego jest dobrze wszystkim znany kanadyjczyk. W praktyce jest to konstrukcja szkieletowa (drewniana lub ze stopu), uprzednio poskładana, której wnętrze wypełnione jest izolacją termiczną (najczęściej wełną mineralną). Czas realizacji takiego projektu na budowie, to zaledwie kilka dni.

Innym znanym rozwiązaniem z prefabrykatów jest wykorzystanie keramzybetonu. Są to bardzo trwałe płyty stanowiące podstawę konstrukcyjną ścian i stropów. Najczęściej firmy wykonujące takie płyty pod zamówienie odpowiedzialne są za ich montaż na placu budowy. Jest to rozwiązanie, droższe, dłuższe w realizacji, ale także bardziej trwałe od wcześniej wspomnianych domów szkieletowych. Istnieje także możliwość prefabrykowania ścian z gotowymi otworami na okna i drzwi, lecz wykonane z ceramiki, najczęściej montowane w formie ścian zewnętrznych technologią pióro i wpust.

firmino
budowa domu z prefabrykatu

Całkowicie prefabrykowane są domy modułowe. Są to lekkie konstrukcje karamzytowe, ocieplane wełną mineralną lub styropianem. Co ciekawe na plac budowy dostarczane są już w formie niemal gotowej – wraz z elewacją oraz stolarką okienną i drzwiową. Problematyczny jest jednak transport takiego prefabrykatu. Używa się do tego specjalistycznych samochodów z platformą.

Należy dodać, że dom prefabrykowany to nie jest konstrukcja samodzielna – nie możemy uniknąć prac fundamentowych, robót ziemnych itp. W tym jednak przypadku mały ciężar konstrukcji ogranicza do minimum wielkość posadowienia. Istnieje przekonanie, że domy z prefabrykatów to domy, które trudno zmienić koncepcyjnie. W praktyce znacznie łatwiej modernizuje się układ ścian działowych lub okien kiedy mamy do czynienia z modułowością. Dodatkową zaletą jest fakt, że ściany ze szkieletu wypełnionego izolacją mają bardzo dobre właściwości cieplne. Powoduje to mniejszą grubość muru, a w efekcie większą powierzchnię użytkową w naszym domu.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Pracownia-projekty.dom.pl - Gotowe projekty nowoczesnych domów.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: