Nowoczesne trendy w budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-21  |  Średni czas czytania: 02:16
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Inteligentne technologie, nowoczesne maszyny i jeszcze sprawniejsze techniki pracy to dziś standard innowacji w niemalże każdej branży, w tym także budownictwie. Branża budowlana rozwija się od kilku lat bardzo dynamicznie, regularnie inwestując w zupełnie nowe rozwiązania i szybko czyniąc je standardami jakości. Zmiany, jakie pojawiają się w budownictwie wynikają zarówno z coraz wyższych wymagań inwestorów i kupców, jak i prawa i standardów międzynarodowych. Innowację można spotkać tu w materiałach budowlanych, maszynach, technikach pomiarowych czy stosowanych rozwiązaniach poprawiających wydajność i funkcjonalność domów i budynków użytkowych. Jakie trendy dominują dziś w branży budowlanej i mają szansę wpływać na budownictwo przyszłości?
Nowoczesne trendy w budownictwie

Nowe materiały i technologie budowlane

Jedną z głównych zasad, jakimi kieruje się postęp w branży budowlanej jest dążenie do oszczędności i maksymalizacji funkcjonalności domów. Udoskonalone materiały izolacyjne, nowe technologie produkcji okien i przygotowywanie budynków pod utrzymanie odpowiedniej temperatury pozwalają na zachowanie ciepła wewnątrz i ograniczenie strat energetycznych przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i zgodności z obowiązującymi standardami. Najlepszym tego przykładem są stosowane coraz szerzej aerożele i panele próżniowe oraz okna z pakietem trzyszybowym, dzięki którym izolacyjność termiczna budynku wzrasta o nawet 15%. W kategoriach ocieplania budynków przyszłością wydają się być także izolacje próżniowe, w przypadku których 1 centymetr izolacji zastępuje 20 centymetrów tradycyjnego styropianu.

Nowoczesne trendy w budownictwie to jednak nie tylko elementy wpływające na końcową jakość budynków bezpośrednio, ale także te które ułatwiają bieżącą pracę przy kolejnych projektach. Wykorzystywane nowe techniki pomiarowe, oparte na znanych już od dłuższego czasu metodach pomiaru laserowego, ale także wykorzystujących innowacyjne rozwiązania do układania rur, wykrywania instalacji podziemnych czy badania jakości betonu gwarantują szansę na lepsze przygotowanie budynków i podniesienie jakości projektów.

Odnawialne źródła i nastawienie na ekologię

Branża budowlana, choć wymaga korzystania z ciężkich maszyn i sporych pokładów energii, nieustannie dąży do bardziej zrównoważonych technik pracy i technologii budownictwa. Współcześnie zrównoważone budownictwo opiera się na trzech filarach: energooszczędnych projektach, wysokim komforcie użytkowania budynków oraz minimalnym wpływie na środowisko. Przyszłość budownictwa zdaje się dążyć w stronę wykorzystania tych filarów jako złotego standardu i coraz większego wykorzystania surowców odnawialnych już na poziomie budowania, tak by przyszli użytkownicy budynków mogli spełniać najwyższe standardy dbałości o środowisko i nie przyczyniać się do jego dalszej degradacji. Zwrócenie uwagi na nowe potrzeby w budownictwie, w tym wspomnianą właśnie ekologię zdecydowanie popycha do przodu dostępne technologie i materiały, które dzięki globalizacji i coraz większej odwagi do importu materiałów stają się dostępne na całym świecie.

Kontekst ekologii w budownictwie jest ściśle powiązany z coraz silniejszym trendem minimalizacji. Zarówno na poziomie projektów architektonicznych, jak i późniejszych prac budowlanych stawia się dziś na proste bryły tworzone z wytrzymałych i nieco droższych materiałów, które wykorzystane w odpowiedni sposób gwarantują minimalną ilość odpadów i strat, jednocześnie ograniczając także straty energetyczne już na poziomie użytkowania budynku. Dużą rolę odegrają tu materiały, które nie będą wymagały remontu po kilku latach użytkowania i technologie, które pozwolą zmniejszyć koszty utrzymania budynków.

firmino

Innowacje i automatyzacja przyszłością budownictwa

Ogromną zasługę w rozpowszechnianiu wielu trendów w branży budowlanej i pozwalaniu jej na ciągłe doskonalenie i rozwój odegrały bez wątpienia platformy B2B takie jak Export Pages, dzięki którym firmy z całego świata mogą dziś nie tylko obserwować nowinki technologiczne w swojej branży, ale także nawiązywać cenne kontakty z dostawcami i producentami materiałów, maszyn i technologii. Międzynarodowe relacje biznesowe pozwalają w skuteczny sposób dzielić się sposobami na poprawę jakości w budownictwie, a przy tym pozyskiwać materiały bez ograniczania się do rynku rodzimego. W momencie gdy jedna firma zaczyna korzystać z nowych rozwiązań, jej konkurencja zacznie sama chętniej po nie sięgać, a działania te napędzają naturalny rozwój branży.

Najnowsze trendy w budownictwie można rozpatrywać zarówno pod kątem rozwiązań ułatwiających korzystanie z budynków, jak i technologii usprawniających proces ich projektowania i budowy. Gdziekolwiek nie pojawiają się jednak nowe rozwiązania i technologie, tam też pojawiają się zupełnie nowe, wyższe standardy jakości, na których zyskują zarówno producenci i wykonawcy, jak i późniejsi użytkownicy.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: