Pomoc psychologiczna dla firm w czasie pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-21  |  Średni czas czytania: 02:09
Artykuł promowany
firmino
Psycholog w firmie to nie żadna nowość lecz praktyka stosowana już od pewnego czasu w wielu firmach i korporacjach. Jednak pomoc psychologiczna dla firm w ostatnim czasie nabrała szczególnego znaczenia, bowiem pandemia koronawirusa oraz związane z nią obostrzenia w dużym stopniu zmieniły nasze codzienne życie, nie tylko w sferze prywatnej, ale i tej zawodowej. Zarówno pracownicy, jak i zarządzający firmami są znacznie bardziej obciążeni psychicznie, gdyż żyją w ciągłym strachu i niepewności o jutro. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wsparcie i pomoc psychologiczna, zarówno indywidualnego pracownika, jak i całej grupy pracowniczej.
Pomoc psychologiczna dla firm w czasie pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa spowodowała duże zmiany w naszym codziennym, uporządkowanym życiu. Wpływ na to mają zarówno same obostrzenia, jak chociażby ograniczone kontakty, pozamykana przestrzeń publiczna, konieczność odbywania kwarantanny i wiele innych. Z jednej strony wiemy, że są to kroki konieczne do powstrzymania epidemii, z drugiej zaś ma to mniejszy, bądź większy wpływ na naszą psychikę.

Firmy w sidłach koronawirusa

Cała ta sytuacja w sposób szczególny dotknęła zarówno same firmy, jak i ich pracowników. Wprowadzany co chwilę lockdown jest problemem, który wielu właścicielom spędza sen z powiek. Często są oni na skraju wyczerpania nerwowego, bowiem z jednej strony chcą za wszelką cenę utrzymać działalność oraz miejsca pracy, z drugiej zaś są całkowicie bezsilni wobec obostrzeń i konieczności całkowitego zamknięcia firm bądź wprowadzenia w nich sporych ograniczeń. Z pewnością nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy pojawiają się kolejne wezwania do zapłaty rat kredytu bądź zbliża się termin wypłat pracowniczych a na koncie bankowych widnieje brak środków. Co więcej, wiemy, że sytuacja raczej tak szybko nie zmieni się na lepsze i ogarnia nas coraz większy strach przed jutrem oraz frustracja wobec własnej bezsilności.

pomoc psychologiczna dla firm

Psycholog biznesu - Izabela Kielczyk
izabelakielczyk.pl

Zmęczenie trwającym stanem rzeczy oraz obawa o każdy dzień dotyka także i pracowników. Boją się oni utraty pracy a więc i źródła dochodu- niekiedy jedynego w rodzinie. Niektórzy z nich są zmuszeni pracować zdalnie, co wcale nie jest łatwe gdy dotychczas przyzwyczajeni byli do innego trybu pracy. Może dodatkowo w domu przebywają dzieci, które z tego samego powodu nie uczęszczają do szkół i praca w takich warunkach jest wręcz niemożliwa do wykonania. Ciągłe przebywanie w czterech ścianach większej ilości osób prowadzi do częstszych konfliktów i napięć, przez co czujemy się dodatkowo zmęczeni i jedyne czego pragniemy, to żeby wszystko wróciło z powrotem do normalności. Jeszcze inni muszą mierzyć się z innymi, nowymi zadaniami, gdyż firma- by utrzymać się na rynku- całkowicie zmienia profil swojej działalności lub wprowadza nowe usługi.

Wszystko to powoduje, że częściej pojawiają się negatywne myśli, lęki, strach, niekontrolowane emocje, nadmierny stres, problemy ze snem oraz dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy, bóle brzucha, zawroty głowy czy nudności.

Konto PEKAOA

Wsparcie psychologiczne dla firm - jak radzić sobie w czasie epidemii koronawirusa

Nie należy bagatelizować żadnych z powyższych objawów, gdyż z czasem mogą się pogłębiać i prowadzić do napadów lęków czy depresji. Zarówno właściciele, jak i pracownicy firm - zwłaszcza tych branż, które w znacznym stopniu ucierpiały w czasie pandemii koronawirusa- powinni skorzystać z odpowiedniego wsparcia psychologicznego. Dzięki niemu będą mogli poznać skuteczne i sprawdzone sposoby radzenia sobie w tej nowej, trudnej rzeczywistości. Psycholog wskaże metody jak nie dać się obezwładnić stresowi, lękom i negatywnym myślom.

Pomoc taka może przybierać różne formy - jako porada psychologiczna indywidualna, grupowa bądź zespołowa czy psychoterapia. Mogą z niej skorzystać zarówno właściciele firm, jak i pracownicy poszczególnych szczebli. W zależności od potrzeb mogą to być pojedyncze spotkania lub całe ich cykle, odbywające się w sposób tradycyjny a więc stacjonarnie a także online.

W trudnej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty, który pomoże w dostrzeżeniu pozytywnych aspektów obecnych realiów oraz wskaże sposoby na radzenie sobie z negatywnymi i niesprzyjającymi okolicznościami.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: