Infolinia: 22 300 51 11  Chcesz założyć firmę? Masz pytania? Zadzwoń!

Projekty budynków biurowych: gotowe czy indywidualne?

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-19  |  Średni czas czytania: 01:51
Artykuł promowany
JPK COMARCH
Projekty budynków biurowych: gotowe czy indywidualne? Pytanie, jaki projekt wybrać, nie dotyczy wyłącznie domów mieszkalnych. Także i w przypadku biurowców każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Nie ma zatem jednej odpowiedzi na pytanie, który wybór okaże się lepszy. Wiele zależy od oczekiwań inwestora oraz konkretnej sytuacji. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na gotowy projekt budynku biurowego, a kiedy lepszym wyborem okaże się propozycja skrojona na miarę.
Projekty budynków biurowych: gotowe czy indywidualne?

Analizując projekty budynków biurowych, zwróćmy uwagę na ich funkcjonalność, styl i praktyczne wykorzystanie przestrzeni.

Projekty budynków biurowych gotowe

Gotowe projekty budynków biurowych cechuje duża uniwersalność i funkcjonalność oparta o ponadczasowe reguły. Inwestorzy wybierają je głównie z uwagi na atrakcyjną cenę oraz szybki czas realizacji. Wybór w tym zakresie jest bardzo szeroki. Decydując się na taką opcję, upewnijmy się, że budynek w określonej formie będzie spełniał wymogi warunków zabudowy, a później samych pracowników i specyfiki przedsiębiorstwa. Dzisiejsze budynki biurowe nastawione są w dużej części na open space, ale wśród projektów znaleźć można i te wykorzystujące tradycyjny model gabinetowy. Istotna jest część socjalna. Na etapie projektu inwestor powinien wiedzieć, czy zależy mu tylko na kuchni i kantynie, czy może preferować będzie modne dzisiaj znacznie większe przestrzenie relaksu. Być może profil działalności wymaga, aby na każdej kondygnacji znalazło się kilka pomieszczeń socjalnych. Duża różnorodność potrafi zaspokoić rozmaite potrzeby.

Czy wobec tego gotowe projekty budynków biurowych mają jakieś wady? Niestety, tak. Główny zarzut, który jest im stawiany to powtarzalność. Brak indywidualnych rozwiązań dopasowanych do często indywidualnych i specyficznych potrzeb pracowników ogranicza pole manewru. Czasami zrezygnować trzeba także z niestandardowych, zaplanowanych wcześniej rozwiązań, nierzadko wynikających ze specyfiki działki, na której powstawać będzie budynek. Mimo szerokiej oferty projektów do serca trzeba wziąć sobie słowo: kompromis. Inwestor nierzadko zmuszony jest porzucić wcześniejsze plany.

Bank PekaoAd

Projekty indywidualne

Indywidualnie tworzone projekty budynków biurowych to możliwość stworzenia niepowtarzalnej bryły, a później i oryginalnego wnętrza. Już na początku ustalić można wymogi przestrzenne, estetyczne i techniczne, a jedyne ograniczenia w tym zakresie to wyobraźnia, technologia oraz - oczywiście - koszty. W ten sposób powstaje biurowiec w pełni uwzględniający potrzeby pracowników lub późniejszych wynajemców. Określić można szczegółowo rozmieszczenie pomieszczeń i położenie stref socjalnych, a także w pełni wykorzystać walory działki, terenu czy naturalnego doświetlenia. W projekcie indywidualnym architekt ma również możliwość weryfikacji pomysłów i doradzenia bądź odradzenia w zakresie rozwiązań wynikających z jego wiedzy i doświadczenia.

Projekt indywidualny także ma swoje wady. To przede wszystkim znacznie dłuższy czas jego przygotowania oraz nawet kilkukrotnie wyższy koszt. Nie ma także możliwości sprawdzenia, jak wygląda budynek w rzeczywistości, dopóki fizycznie nie powstanie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu gotowego?

Wybierając projekt gotowy, uwagę powinno się zwracać przede wszystkim na specyfikę działki. Jeśli jest to parcela typowa, o kształcie prostokąta lub kwadratu, bez nierówności, jest szansa, że gotowy projekt sprawdzi się na niej idealnie. To także dobry wybór gdy inwestorowi zależy na czasie lub gdy po prostu nie ma niestandardowych wymagań. W przypadku projektów gotowych nie bazujmy na samych rysunkach. Naniesione na schematy meble często są pomniejszone, co daje złudne wrażenie większej przestrzeni.

Oceń ten artykuł:

eFaktor

Zobacz także artykuły podobne:

Infolinia

Chcesz założyć firmę?
Masz pytania? Zadzwoń!

22 300 51 11

Bezpłatne doradztwo zapewnia:

Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły ›

Przydatne linki: