Reklama w Internecie - jakich błędów nie popełniać?

Ostatnia aktualizacja: 2018-08-11  |  Średni czas czytania: 02:07
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Reklama w sieci jest dziś niezbędna do tego, aby skutecznie promować się wśród konkurencji. Na intensywnej promocji swoich produktów skupić się powinni przede wszystkim przedsiębiorcy z sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw), których nie stać na kampanie ogólnodostępne w radiu, prasie czy telewizji. Jak się okazuje, mimo szeroko dostępnej wiedzy o sposobach promowania się w sieci, w dalszym ciągu lwia część reklamodawców popełnia na tej płaszczyźnie proste błędy. Jakich błędów nie należy popełniać, aby reklama przynosiła zyski?
Reklama w Internecie - jakich błędów nie popełniać?

Brak celu dla kampanii reklamowej w sieci

Działania reklamowe w sieci muszą mieć swój jasno określony cel. Powinien on określać budżet kampanii reklamowej oraz sposób reklamowania się firmy. Poza tym opisuje on oczekiwania reklamodawcy, jakie zapewnić ma sprawnie przeprowadzona kampania marketingowa. Tu wiele zależy od zasięgu marki czy wieku firmy. Przedsiębiorstwa, które dopiero pojawiły się na rynku, powinny dążyć do tego, aby przedstawić się światu i zachęcić odbiorców do zapoznania się z ofertą. Biznesy o większym stażu za cel postawić sobie mogą przypomnienie się konsumentom czy przedstawienie nowego produktu.

Źle dobrana grupa docelowa

Najprościej działania promocyjne skierować jest na wszystkich możliwych odbiorców. Jest to jednak reklama nieskuteczna o niewielkiej efektywności. Co gorsza, pociąga ze sobą duże środki, przez co budżet przeznaczony na kampanię reklamową może się wyczerpać bez osiągnięcia z tego większych korzyści.

Materiały reklamowe powinny być kierowane do osób zainteresowanych produktami czy usługami danej firmy, do czego niezbędne jest określenie słów kluczowych. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku linków sponsorowanych wyświetlanych w wynikach wyszukiwania Google. Dlatego wcześniej należy przeprowadzić Audyt Google AdWords, który pozwoli określić dokładną grupę docelową z podziałem na wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy inne ważne z punktu widzenia reklamodawcy czynniki. Oczywiście w późniejszym czasie ustawienia takich kampanii można dowolnie modyfikować, dzięki czemu reklamodawca ma możliwość sprawdzenia, która grupa odbiorców jest najbardziej zaangażowana i przynosi firmie największe korzyści.

Tylko jeden kanał promocji

Ważny jest też odpowiedni kanał reklamowy. Na pewno nie warto ograniczać się tylko do jednej formy promocji. Wybór uzależniony musi być od grupy odbiorców czy przeznaczonego na reklamę budżetu, ale ograniczanie się do reklamy jednym kanałem jest błędem.

firmino

Brak kierowania do strony docelowej

Wielu niedoświadczonych reklamodawców odbiorcę swojego przekazu reklamowego odsyła na główną stronę firmy. To błąd. Na witrynie głównej znajduje się zazwyczaj zbyt duża ilość informacji, przez co odbiorca może poczuć się zagubiony i zrezygnować z dalszego poruszania się po witrynie, przenosząc się do konkurencji.

O wiele lepsze rezultaty dają tzw. landing page, a więc strony docelowe, na których znajdują się informacje przydatne dla odbiorcy. Witryny takie mają zachęcić do zakupu lub przynajmniej pozostawienia kontaktu w formie adresu e-mail bądź numeru telefonu.

Ignorowanie statystyk reklamowych

Nawet najlepsi specjaliści od reklamy w sieci nie bazują tylko na własnym doświadczeniu. Bezcenną pomocą dla wykreowania skutecznej i efektywnej kampanii reklamowej jest też umiejętność korzystania ze statystyk. Dzięki nim reklamodawca może przeanalizować, które materiały reklamowe przynoszą największe zyski czy określić najchętniej reagującą na nie grupę docelową. Jest to również najlepszy sposób na to, aby niepotrzebnie nie tracić środków, a przeznaczyć je na najbardziej rentowny kanał dystrybucji materiałów promocyjnych. Analizę statystyk przeprowadzać trzeba jak najczęściej, a działania takie rozpocząć możliwie jak najwcześniej.

Wszystkie powyższe błędy mogą sprowadzać się do obniżenia efektywności kampanii reklamowych i spadku ich rentowności. Jednak największym błędem jest samodzielne zajmowanie się reklamą w Internecie, bez choćby podstawowej wiedzy na temat. Dlatego przedsiębiorcy, którzy nie chcą powierzyć tego specjalistom z agencji interaktywnych — co zresztą jest wskazane — przed wdrożeniem jakichkolwiek działań, powinni jak najdokładniej przestudiować opisujące reklamę internetową kursy i webinary.

Więcej o błędach, ale również o dobrych praktykach reklamy online warto przeczytać na blogu adpeak.pl/blog

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: