Rynek biżuterii w Polsce - możliwości i trudności w branży jubilerskiej

Ostatnia aktualizacja: 2019-01-04  |  Średni czas czytania: 01:19
Artykuł promowany
firmino
Rynek polskiej biżuterii z roku na rok zyskuje w oczach zagranicznych klientów i dostawców. Szacuje się, że jego wartość wynosi obecnie prawie 3 mld złotych i z roku na rok rośnie o kilka procent. Jednak jak w każdej innej branży, tak i w tej właściciele sklepów i dużych sieci spotykają się z trudnościami. Jak wygląda sytuacja naszych wyrobów biżuteryjnych i z jakimi wyzwaniami zmagają się rodzime marki?
Rynek biżuterii w Polsce - możliwości i trudności w branży jubilerskiej

Polska na mapie świata jubilerskiego

Wraz z biegiem lat polski rynek staje się coraz bardziej rozpoznawalny w świecie jubilerskim. Wiele zagranicznych przedsiębiorstw, w szczególności tych włoskich, decyduje się na eksport swoich wyrobów właśnie do Polski. Według danych z 2016 roku sam import wynosił ponad 264 mln euro i cały czas wykazuje tendencję wzrostową. Do tej pory to Chiny mogły pochwalić się największymi udziałami w rynku jubilerskim, jednak ich znaczenie znacząco spadło w ciągu ostatnich kilku lat.

Polscy konsumenci z roku na rok coraz bardziej doceniają lokalną produkcję, która wyprzedziła pod względem popularności dotychczasowego lidera w świecie jubilerstwa, czyli biżuterię wyrabianą na masową skalę i sprowadzaną ze Wschodu. Ma na to wpływ nie tylko cena oferowanych wyrobów, ale także ich jakość doskonale widoczna między innymi w propozycjach sklepu www.allezloto.pl. Największy popytem cieszą się pierścionki zaręczynowe, kolekcje autorskie czy produkty bezkamieniowe, dające lokalnym markom wiele możliwości do zdobycia klientów.

Konto PEKAOA

Trudności na rynku biżuterii

Bez wątpienia jedną z największych trudności, z jakimi spotykają się na co dzień właściciele sklepów jubilerskich, jest rosnąca konkurencja. Nieustannie pojawiające się na rynku firmy, choć nie zagrażają znanym markom, to mogą mieć negatywny wpływ na działanie mniejszych przedsiębiorstw. Brak wystarczającej liczby klientów, wpływający bezpośrednio na niskie dochody, prowadzi do zadłużeń, a czasami nawet do zamknięcia punktów. Szacuje się, że w zeszłym roku ubyło ich nawet około 300.

Trudności dotykają jednak nie tylko mniejsze sklepy. Popularne sieci jubilerskie również nie mogły pochwalić się w zeszłym roku spektakularnym wynikami sprzedaży. Przyczyną może być pojawienie się na polskim rynku zagranicznych marek, które w przeciwieństwie do rodzimych firm mogą pochwalić się dość sporym wzrostem sprzedaży. Wydaje się, że sposobem na utrzymanie pozycji w branży jest skorzystanie z możliwości, jakie daje e-commerce, czyli otworzenie sklepu internetowego. W wielu przypadkach to właśnie on stanowi znaczną część miesięcznych dochodów przedsiębiorstwa.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: