Stan pandemii a kwestie prawne - o czym powinniśmy wiedzieć, aby nie narazić się na mandat?

Ostatnia aktualizacja: 2020-04-13  |  Średni czas czytania: 02:46
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Koronawirus jest obecnie jednym z najszerzej omawianych tematów i w sumie nie ma się temu co dziwić - ma on ogromny wpływ na nasze życie prywatne, zawodowe, a często także i zdrowie. O ile kwestie medyczne są w mediach bardzo szeroko poruszane, o tyle aspekty związane z przepisami często giną w natłoku informacji.
Stan pandemii a kwestie prawne - o czym powinniśmy wiedzieć, aby nie narazić się na mandat?

Jak zatem podejść do owej niecodziennej, a jednak przykrej sytuacji od strony prawnej? O czym powinniśmy wiedzieć, aby uniknąć mandatu czy problemów z sądem? Jakie możliwości mamy w sytuacji, gdy prowadzimy firmę lub grozi nam utrata pracy albo niepłatny, dłuższy urlop?

  1. Czym jest pandemia?
  2. Jak radzić sobie z kwarantanną
  3. O co chodzi w stanie zagrożenia epidemiologicznego?
  4. Jak radzić sobie z kwestiami natury biznesowej w czasie pandemii?

Czym jest pandemia?

Aby lepiej zrozumieć, co właściwie się wokół nas dzieje, najlepiej jest zacząć od początku. Istnieje wiele różnych określeń na to, w jaki sposób rozprzestrzeniają się choroby. Najlepiej znane to oczywiście epidemia i pandemia, jednak czym one się różnią? W przypadku epidemii mówimy o sytuacji, w której choroba rozprzestrzenia się na niewielkim lub średniego rozmiaru obszarze, a liczba zarażonych również nie jest wygórowana. Przykładem takiego regionu może być na przykład jedno państwo czy fragment państwa. Z kolei w przypadku pandemii mamy już do czynienia z o wiele większą jednostką - aby choroba mogła zostać określona jako pandemiczna, musi rozprzestrzenić się na znaczny obszar, na przykład pojawiając się na wielu kontynentach jednocześnie. Do tego w przypadku pandemii mamy do czynienia z dużo większą ilością osób chorych, a często także z problemami w zakresie ochrony zdrowia, wynikającymi z przeciążenia lokalnych jednostek. Obecnie występująca na świecie sytuacja jest więc stanem pandemii, ponieważ spełnia wszystkie wymagania zawierające się w jej definicji.

Jak radzić sobie z kwarantanną

Jednym z najpowszechniej stosowanych środków mających na celu zapobieganie się roznoszeniu nowego wirusa jest kwarantanna. Stan ten sprowadza się do bycia odizolowanym od innych osób przez co najmniej 14 dni, chociaż jeżeli nasz lekarz zarządzi inaczej, możemy trwać w nim dłużej. Procedura wygląda tak, a nie inaczej ze względu na charakter roznoszenia się koronawirusa - u wielu osób nie daje on żadnych objawów przez pierwsze dwa tygodnie, chociaż jednocześnie przenosi się na innych. Warto pamiętać, że pojęcie kwarantanny ma swoją definicję prawną, którą znajdziemy w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2008 r., nr 234, poz. 1570 ze zm., dalej jako „ustawa o zapobieganiu”). W związku z tym niedotrzymanie jej warunków może wiązać się z rozprawą w sądzie, mandatem lub inną formą kary. Obecnie, jeżeli ignorujemy zalecenia, musimy liczyć się z ryzykiem "zdobycia" mandatu na kwotę nawet do 30.000 zł. Z tego powodu zanim wyjdziemy bez celu z domu, może jednak warto docenić nasze konto na Netflixie.

firmino

O co chodzi w stanie zagrożenia epidemiologicznego?

Pod tym hasłem kryje się nic innego, jak rozszerzona wersja kwarantanny. O ile w pierwszym przypadku mówiliśmy o pojedynczej osobie, o tyle w przypadku stanu zagrożenia epidemiologicznego mówimy już o całym kraju. Jest on umocowany prawnie na podstawie tej samej ustawy i ma wpływ na życie wszystkich z nas. Dzięki ogłoszeniu tego stanu Minister Zdrowia ma również możliwość podjąć dodatkowe kroki, jak zawieszenie nauki w szkole, przejście na pracę zdalną w tych przypadkach, w których jest to możliwe czy odwołanie imprez masowych w najbliższych terminach. Chociaż wielu z nas stan zagrożenia epidemiologicznego nie jest na rękę, warto pamiętać, że dzięki temu mamy szansę na zmniejszenie skutków wywoływanych przez nową chorobę.

Jak radzić sobie z kwestiami natury biznesowej w czasie pandemii?

Nowo wprowadzone ograniczenia i restrykcje nie są jednak obojętne i godzą w wielu ludzi na poziomie finansowym i pracy. Ze względu na konieczność zamknięcia wielu sklepów i punktów usługowych może zdarzyć się tak, że i my znajdziemy się w grupie, która zostanie pozbawiona zatrudnienia lub straci firmę. Jeżeli nie posiadamy przy tym żadnych oszczędności, w istocie jest to problem, który należy rozwiązać jak najszybciej - w takiej sytuacji warto szczerze, samemu przed sobą, podsumować, jakie mamy doświadczenie zawodowe, zalety i predyspozycje, a potem zacząć szukać nowego zajęcia, które będziemy mogli wykonywać w obecnym, trudnym stanie.

Ważne jest również to, że pandemia koronawirusa nie zwalnia nas ze złożenia wszelkich deklaracji podatkowych, jakie nas obowiązują i lepiej o tym nie zapomnieć. Jeżeli rozliczamy się na podstawie PIT-37, mamy czas do końca kwietnia. Jeżeli z kolei prowadzimy firmę i mamy problemy z utrzymaniem jej płynności, warto zainteresować się pomocą oferowaną przez rząd, jak na przykład zawieszenie płacenia składek na ZUS. Dzięki temu będziemy w stanie choć trochę odciążyć się i zminimalizować koszty, a w międzyczasie spróbować jakoś wybrnąć z tej nieciekawej sytuacji. W ramach akcji #RatujBiznes, w którą zaangażowali się Adwokaci. Można uzyskać bezpłatnie porady prawne, dotyczące działalności firm w warunkach pandemii. Można się z nimi kontaktować wyszukując odpowiednią Kancelarię na stronach Ministerstwa.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: