Systemy monitoringu flot samochodowych - jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 2017-12-09  |  Średni czas czytania: 01:07
Artykuł promowany
erp-xt
Nowoczesny monitoring flot pojazdów pozwala łączyć nagrania wideo z tradycyjną telematyką. Jest prowadzony z wykorzystaniem wielu urządzeń dostarczających informacji w postaci audiowizualnej, a także na temat danych technicznych pojazdu.
Systemy monitoringu flot samochodowych - jak to działa?

System telematyczny może się składać m.in. z kamer umożliwiających obserwację trasy oraz wnętrza kabiny pojazdu, aparatów rejestrujących parametry pracy silnika i czujników kontrolujących temperaturę towaru. Ważnym elementem są trackery GPS umożliwiające określenie bieżącej pozycji auta.

Najnowsze technologie w monitoringu flot

Współczesne systemy telematyki bazują na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Na przykład w monitoringu oferowanym przez visiontrack.com znajdziemy rozwiązania oparte na IoT (Internet of Things) i przetwarzaniu danych w chmurze, co daje szerokie możliwości w zakresie bieżącego kontrolowania floty, a także analizy wybranych zdarzeń. Osoby zajmujące się zarządzaniem flotą mogą na bieżąco obserwować wszystkie zebrane parametry na panelu kontrolnym. Możliwe jest także wygenerowanie raportów podsumowujących funkcjonowanie floty czy jednego wybranego danego pojazdu.

Ważnym elementem monitoringu w czasie rzeczywistym jest możliwość wysyłania powiadomień kierowcy. Osoba prowadząca pojazd może być poinformowana o tym, że jest nagrywana lub że styl jej jazdy wymaga korekty, gdyż system odnotował np. zbyt gwałtowne przyspieszanie i hamowanie.

firmino

Jakie korzyści daje monitoring floty?

Monitoring samochodów pozwala właścicielowi floty na stałe kontrolowanie położenia i stanu pojazdów, ale to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Przedsiębiorcy wskazują również na korzyści związane z oszczędnością paliwa oraz bezpieczeństwem kierowców. Jak wynika z danych, którymi podzieliła się firma przewozowa Adrew Page, posiadająca ponad 900 pojazdów, monitoring floty pozwolił na zmniejszenie zużycia paliwa o 7%, natomiast koszty utrzymania pojazdów spadły aż o 47%. Największe wrażenie robi jednak zmniejszenie liczby przypadków przekraczania prędkości przez kierowców – Adrew Page odnotowało na tym polu spadek aż o 97%.

Dane dotyczące oszczędności paliwa potwierdza również Intelligent Transportation Society of America. Według badań tego towarzystwa, na podstawie danych telematycznych kierowca może zredukować zużycie paliwa nawet o 10–20%. Dane te pozwalają na stwierdzenie, że liczba firm korzystających z monitoringu floty aut będzie rosnąć.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: