6korkow.pl
Poradnik jak założyć i prowadzić firmę krok po korku
794-442-662
kontakt@6krokow.pl

Poradnik 6krokow.pl

Co warto wiedzieć
o prowadzeniu własnej firmy

Systemy monitoringu flot samochodowych - jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 2017-12-09  |  Średni czas czytania: 01:07
Artykuł promowany
Nowoczesny monitoring flot pojazdów pozwala łączyć nagrania wideo z tradycyjną telematyką. Jest prowadzony z wykorzystaniem wielu urządzeń dostarczających informacji w postaci audiowizualnej, a także na temat danych technicznych pojazdu.


System telematyczny może się składać m.in. z kamer umożliwiających obserwację trasy oraz wnętrza kabiny pojazdu, aparatów rejestrujących parametry pracy silnika i czujników kontrolujących temperaturę towaru. Ważnym elementem są trackery GPS umożliwiające określenie bieżącej pozycji auta.

Najnowsze technologie w monitoringu flot

Współczesne systemy telematyki bazują na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Na przykład w monitoringu oferowanym przez www.visiontrack.com znajdziemy rozwiązania oparte na IoT (Internet of Things) i przetwarzaniu danych w chmurze, co daje szerokie możliwości w zakresie bieżącego kontrolowania floty, a także analizy wybranych zdarzeń. Osoby zajmujące się zarządzaniem flotą mogą na bieżąco obserwować wszystkie zebrane parametry na panelu kontrolnym. Możliwe jest także wygenerowanie raportów podsumowujących funkcjonowanie floty czy jednego wybranego danego pojazdu.

Ważnym elementem monitoringu w czasie rzeczywistym jest możliwość wysyłania powiadomień kierowcy. Osoba prowadząca pojazd może być poinformowana o tym, że jest nagrywana lub że styl jej jazdy wymaga korekty, gdyż system odnotował np. zbyt gwałtowne przyspieszanie i hamowanie.

Specjaliści z Grupy ONET pomogą Twojej firmie zaistnieć na rynku

Jakie korzyści daje monitoring floty?

Monitoring samochodów pozwala właścicielowi floty na stałe kontrolowanie położenia i stanu pojazdów, ale to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Przedsiębiorcy wskazują również na korzyści związane z oszczędnością paliwa oraz bezpieczeństwem kierowców. Jak wynika z danych, którymi podzieliła się firma przewozowa Adrew Page, posiadająca ponad 900 pojazdów, monitoring floty pozwolił na zmniejszenie zużycia paliwa o 7%, natomiast koszty utrzymania pojazdów spadły aż o 47%. Największe wrażenie robi jednak zmniejszenie liczby przypadków przekraczania prędkości przez kierowców – Adrew Page odnotowało na tym polu spadek aż o 97%.

Dane dotyczące oszczędności paliwa potwierdza również Intelligent Transportation Society of America. Według badań tego towarzystwa, na podstawie danych telematycznych kierowca może zredukować zużycie paliwa nawet o 10–20%. Dane te pozwalają na stwierdzenie, że liczba firm korzystających z monitoringu floty aut będzie rosnąć.

Oceń ten artykuł:

Partner serwisu:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Onet. Mój Biznes + bonus

Uwaga! Niebawem nowa wersja eBooka na 2018 rok!

eBook:
Jak założyć własną firmę? w 2017 roku

Wszystkie aktualne informacje o zakładaniu własnej firmy zebrane w jednym miejscu!

zobacz więcej ›

Publikacja dostępna w formacie PDF

Podaj e-mail

Trwa generowanie dokumentu, może to potrwać około 10 sekund.