Szorowarki, czyli nowoczesny sposób na czyste podłogi

Ostatnia aktualizacja: 2018-11-09  |  Średni czas czytania: 04:09
Artykuł promowany
Coraz bardziej popularnym widokiem w krajobrazie większości europejskich miast, stają się wielkopowierzchniowe obiekty. Chodzi głównie o wielkie budynki produkcyjne, centra logistyczne, czy magazyny. Coraz większe rozmiary osiągają także budynki handlowo – usługowe. Nie ma chyba w naszym kraju miasteczka, gdzie nie udałoby się znaleźć choćby supermarketu.
Szorowarki, czyli nowoczesny sposób na czyste podłogi

Jednym z najważniejszych problemów, na jakie trafiają zarządcy i właściciele takich obiektów, jest zachowanie w nich czystości. Budynków o powierzchniach przekraczających kilka tysięcy metrów kwadratowych nie sposób jest czyścić za pomocą tradycyjnych metod. Do tego dochodzi specyficzna rola takich obiektów, niejednokrotnie narażonych na działanie brudów przemysłowych. Mając na uwadze wymienione czynniki, osoby odpowiedzialne za czystość takich obiektów coraz chętniej stawiają na urządzenia mechaniczne, takie jak szorowarki.

Co to jest szorowarka?

Według definicji, szorowarka to urządzenie mechaniczne przeznaczone głównie do czyszczenia podłóg. Można też określić szorowarkę jako bezpośrednią następczynię froterek elektrycznych, znanych z przedwojennych posiadłości. Różnica jest taka, że tamte urządzenia skupiały się głównie na nadawaniu połysku już wyczyszczonej powierzchni. Szorowarki mają dużo większy zakres działania.

W zależności od rodzaju urządzenia, jego rozmiaru i zastosowanych narzędzi czyszczących, szorowarki mogą wykonywać wiele prac sprzątających. Począwszy od zamiatania wskazanej powierzchni, poprzez jej mycie, kończąc na suszeniu. Dodatkowej uniwersalności urządzeniu dodaje fakt, że szorowarki mogą pracować na wielu różnorodnych powierzchniach.

Przewaga szorowarki nad tradycyjnymi metodami czyszczenia

Trudno wyobrazić sobie czyszczenie podłogi na dużej hali produkcyjnej wykonywane przez osobę zaopatrzoną w szczotkę i wiadro wody. Oczywiście taki sposób dbania o czystość jest możliwy i jeszcze kilkanaście lat temu bywał stosowany. Dzisiaj, w dobie analizy niemal każdego czynnika w przedsiębiorstwie i ograniczania zbędnych prac w celu maksymalizacji zysków, ten model raczej odszedł do lamusa. Biorąc pod uwagę czas poświecony na taką pracę i jej niską efektywność, wydaje się to zdecydowanie nieopłacalne.

Osoby odpowiedzialne za czystość skłaniają się raczej w stronę mechanizacji takiego procesu. Nowoczesna technologia przychodzi im z pomocą i daje do dyspozycji ciekawe rozwiązania. Szorowarka jest tylko jedną z dostępnych opcji, ale warto przyjrzeć się jej bliżej. Co prawda samo urządzenie nie będzie mogło pracować bez uwagi i obsługi człowieka, jednak pozwoli mu oszczędzić sporo ciężkiej i niewdzięcznej pracy. Ponadto jedno urządzenie obsługiwane przez operatora będzie w stanie w dużo krótszym czasie posprzątać powierzchnię obiektu.

Gdzie stosować szorowarki?

Szorowarki dostępne są w tak wielu wariantach i rozmiarach, że można stosować je niemal wszędzie. Z założenia najlepiej sprawdzą się na dużych powierzchniach, ponieważ tam w pełni będzie można wykorzystać ich moc i możliwości. W szczególności chodzi tu o wszelkiego rodzaju obiekty handlowe i handlowo - usługowe, a także obiekty użyteczności publicznej. Cechu je bowiem obecność dużej ilości osób, odwiedzających je każdego dnia, wchodzących z tak zwanej „ulicy”. Wnoszone zanieczyszczenia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, silnie związane z aurą, wymagają regularnego czyszczenia posadzki obiektów, nawet kilka razy w ciągu dnia.

Innymi miejscami, w których doskonale sprawdzi się zastosowanie szorowarki, są obiekty produkcyjne. Poza zanieczyszczeniami wnoszonymi z ulicy dochodzą tutaj jeszcze zabrudzenia spowodowane procesem produkcyjnym. Wiąże się to z substancjami używanymi do prawidłowego przebiegu prac. Chodzi głównie o smary, oleje, czy pyły poprodukcyjne, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Szorowarki, dzięki możliwości zastosowania szczotek i użycia specjalnych środków chemicznych, staną się niezastąpione w czyszczeniu takich obiektów.

Dzięki możliwości wyboru elementu czyszczącego, szorowarki mogą sprawdzić się przy czyszczeniu różnorodnych elementów. Poradzą sobie nie tylko na powierzchni PCV, czy na płytkach gresowych. Także powierzchnia betonowa czy asfalt nie stanowią dla nich wielkiego wyzwania. Niech świadczy o tym fakt, że szorowarki często stosuje się do prac porządkowych na parkingach podziemnych, czy halach magazynowych.

firmino

Rodzaje i warianty szorowarek

Ze względu na zróżnicowane prace, które mogą wykonywać te urządzenia, dostępnych jest wiele wariantów szorowarek. Wiodący producent urządzeń i systemów czyszczących, firma Kärcher, daje Ci do dyspozycji solidne i wytrzymałe maszyny, które możesz zobaczyć pod linkiem: www.kaercher.com/pl/professional/szorowarki-automatyczne.html.

Główną cechą, według której można podzielić te urządzenia, jest system sterowania. Najbardziej popularne i posiadające najwięcej wariantów są szorowarki prowadzone ręcznie. W tym przypadku operator steruje urządzeniem za pomocą funkcyjnej rączki. To poprzez nią porusza urządzeniem oraz włącza dostępne funkcje. Obsługa tego typu urządzeń jest intuicyjna i operator nie potrzebuje specjalnych kwalifikacji. Szorowarki sterowane ręcznie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest szybkie manewrowanie. Głównie dotyczy to mniejszych pomieszczeń, takich jak pokoje hotelowe, biura, czy restauracje. Ponadto niewielkich rozmiarów urządzenie łatwo można schować w miejscu niedostępnym dla postronnych osób.

Innym wariantem są szorowarki wyposażone w fotel dla operatora. To dużych rozmiarów urządzenia, najlepiej sprawdzą się przy czyszczeniu parkingów, czy hal magazynowych. Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, urządzenia te są bardzo skrętne i stosunkowo łatwe w manewrowaniu.

Ze względu na rodzaj zastosowanego urządzenia czyszczącego, można rozróżnić szorowarki jednotarczowe i konfigurowane. Te pierwsze posiadają pojedynczą obrotową tarczę, która może służyć do czyszczenia zachowawczego, nakładania specjalnych powłok, a także polerowania. Jednak zdecydowana większość urządzeń przemysłowych składa się ze specjalnie skonfigurowanych zestawów czyszczących. Składają się na to nie tylko szczotki obrotowe, ale także system do nakładania i zbierania wody. Dzięki temu urządzenie za jednym kursem czyści i suszy powierzchnię.

Preparaty do czyszczenia powierzchni

Żadne urządzenie, nawet najbardziej zaawansowane technologicznie, nie będzie w stanie doczyścić zabrudzonych powierzchni samą szczotką i wodą. Dlatego specjalnie do tego typu urządzeń przygotowano profesjonalną chemię, która znacząco poprawia efekty ich pracy. W zależności od potrzeb, dostępnych jest kilka wariantów płynów czyszczących.

Jeśli potrzebujesz wyczyścić lekko zabrudzona powierzchnię, na przykład wykładzinę na sali gimnastycznej, czy korytarz szkolny, wystarczy standardowy uniwersalny preparat na bazie mydła. Do powierzchni bardziej zabrudzonych na pewno lepiej sprawdzi się środek o mocniejszym działaniu. Specjalna mieszanka preparatów chemicznych doskonale wyczyści zabrudzenia olejowe, smary i tłuszcze, występujące na halach produkcyjnych. W szpitalach, przychodniach, czy w ogólnodostępnych pomieszczeniach sanitarnych, najlepiej używać środka dezynfekującego. Z jego pomocą usuniesz wszelkiego rodzaju wirusy, bakterie, czy grzyby. Do czyszczenia płytek gresowych i ceramicznych warto wybrać jeszcze inny preparat. Musisz zwrócić uwagę, czy posiada on formułę chroniącą naturalne właściwości ceramiki i nie wpływa niekorzystnie na jej strukturę.

Używając preparatów do czyszczenia, nie możesz zapomnieć o dokładnym przeczytaniu opisu produktu. Szczególnie zwróć uwagę na proporcje, w jakich należy rozpuszczać środek w wodzie. Przekroczenie dopuszczalnej dawki może spowodować uszkodzenie powierzchni i być niebezpieczne dla zdrowia operatorów szorowarki oraz osób postronnych. Musisz też pamiętać o środkach ochrony osobistej, ponieważ preparaty te mogą być niebezpieczne dla błon śluzowych czy oczu.

Na co zwrócić uwagę wybierając szorowarkę?

Na koniec kilka aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na zakup szorowarki. Przede wszystkim powinieneś określić wielkość powierzchni, na jakiej urządzenie będzie pracowało i jej zagospodarowanie. W zależności od tych czynników możesz dobrać odpowiednią wielkość urządzenia i szerokość szczotek czyszczących.

Ważnym czynnikiem jest też możliwość zasilania szorowarki. Część urządzeń potrzebuje stałego podłączenia do zasilania elektrycznego i odpływu brudnej wody. Zdecydowana większość z nich jest jednak zasilana z akumulatorów, które wystarczają na kilka godzin pracy. Szorowarki posiadają zbiorniki na czystą wodę, a także taką po czyszczeniu. Najlepiej wybierz taki model, w którym bez problemu można zdemontować pojemniki i napełnić je lub opróżnić w zależności od potrzeby.

Jeśli zawodowo zajmujesz się sprzątaniem obiektów, szorowarki na pewno przydadzą się w twoim biznesie. To także dobre rozwiązanie dla szkół, przedszkoli, hoteli czy magazynów i hal produkcyjnych, które własnymi siłami dbają o zachowanie porządku.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: