Terminal POS - jakie są zasady ich działania?

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-29  |  Średni czas czytania: 01:32
Artykuł promowany
Terminale płatnicze używane są przez większość firm świadczących usługi z zakresu handlu. Klient chce zrealizować płatność szybko i bezpiecznie, a technologia wykorzystywana przez dany punkt sprzedaży ma mu to umożliwić. Nie każdy jednak wie, jakie są dokładne zasady działania terminali płatniczych. Sprawdźmy, czym charakteryzują się terminale POS.
Terminal POS - jakie są zasady ich działania?

Terminal POS - co to jest?

Terminal POS to nowoczesne urządzenie do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Jak wskazuje skrócona nazwa POS, czyli point of sale, tego typu terminale często stanowią punkt sprzedaży, mogą więc być zintegrowane z systemem do fiskalnym. Jednak główną cechą terminali POS jest rozliczanie transakcji kartami płatniczymi, kartami kredytowymi, a obecnie również za pomocą BLIK. Coraz więcej terminali wyposażonych jest również w możliwość obsługi transakcji zbliżeniowych poprzez technologię NFC, dzięki której możemy płacić poprzez zbliżenie do urządzenia telefonu lub smartwatcha.

Jak wygląda terminal POS?

Terminal POS może mieć niewielkie rozmiary i mieścić się w jednej dłoni. Takie urządzenie podaje się klientowi, który dokonuje płatności zbliżeniowej lub wprowadza PIN karty płatniczej na klawiaturze terminalu. Terminal POS posiada również ekran, na którym wyświetlana jest kwota transakcji. Terminale POS mogą mieć jednak inną postać. Zależnie od branży, w której mają być używane, stosuje się terminale dotykowe w postaci dużych monitorów. W takich terminalach POS używa się odpowiedniego oprogramowania, by móc obsługiwać płatności klientów. To bardzo ciekawa opcja np. w hurtowniach, gdzie klient może podejrzeć i sprawdzić, czy liczba oraz rodzaj zamówionych towarów zgadza się ze stanem faktycznym. Podobne urządzenia można również zauważyć w wielu restauracjach, obsługa nalicza rachunki przypisane do danego stolika. Więcej na temat rodzajów i zastosowań terminali POS znajdziemy w serwisie pep.pl.

Terminal POS - dodatkowe funkcje

Terminale POS posiadają dodatkowe funkcje takie jak np. cashback, dzięki któremu każdy klient używający kart Visa lub Mastercard może wypłacić gotówkę w punkcie handlowym. Przy dokonywaniu zakupów za dowolną kwotę, należy zgłosić kasjerowi chęć wypłaty gotówki. Wtedy obsługujący terminal wprowadza odpowiednią kwotę łączącą cenę za sprzedaż produktu wraz z kwotę do wypłaty np. 100 zł. Płacimy jednorazowo za pośrednictwem karty i odbieramy wskazaną kwotę gotówki.

Kolejną ciekawą funkcją terminali POS jest wydzielenie sprzedaży. Co to oznacza? Czy wiesz, że dzięki wydzieleniu danej kwoty z jednej transakcji dokonywanej przy użyciu karty płatniczej możemy zostawić napiwek? To bardzo pomocna funkcja. Wielu klientów, którzy będąc w restauracji, chcą pozostawić napiwek dla obsługi wybierają płatności gotówką. Z kolei punkty gastronomiczne, a w zasadzie ich pracownicy tracą możliwość otrzymania napiwku, gdy klienci wybierają płatności bezgotówkowe. Warto pamiętać o możliwościach terminalu podczas wizyty w restauracjach. 

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie

Przydatne linki: