Transakcje bezgotówkowe w natarciu. Jak na tym trendzie mogą skorzystać przedsiębiorstwa?

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z transakcji przy użyciu gotówki na wygodniejsze oraz szybsze płatności bezgotówkowe. O światowej skali tego trendu świadczy chociażby fakt, że w 2017 r. w Szwecji zaledwie 15% transakcji dokonano za pomocą gotówki, zaś obecnie w Szwecji gotówka odpowiada już za niewiele ponad 1% wartości wszystkich transakcji. Jak przedstawiają się dane dotyczącego tego trendu w naszym kraju?
Miliardy transakcji
Dane udostępnione przez Narodowy Bank Polski jasno wskazują na to, że liczba transakcji bezgotówkowych ma od kilku lat stałą tendencję rosnącą. Przykładowo podczas pierwszego kwartału roku 2019 odnotowano 1,405 mld płatności bezgotówkowych, co przekłada się na wzrost wartości wszystkich transakcji o 17%, w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Jeśli zaś sprawdzimy dane z roku 2017, okaże się, że od tamtego czasu wartość transakcji bezgotówkowych wzrosła aż o 39%. Jak uważają specjaliści z NBP, przełomowym etapem rozwoju rynku polskiego było upowszechnienie nowej formy płatności z wykorzystaniem zbliżeniowej karty płatniczej. Co ten trend oznacza dla polskich przedsiębiorców?
Vending – bezgotówkowa rewolucja
Korzyści z rosnącej popularyzacji płatności bezgotówkowych widoczne są szczególnie w sektorze tzw. „Vendingu” czyli różnego rodzaju automatów sprzedażowych, w których można zaimplementować urządzenia umożliwiające płacenie za pomocą karty lub telefonu. Wdrożenie rozwiązań bezgotówkowych dla Vendingu powoduje, że eliminowane jest ryzyko sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo traci potencjalnych klientów, którzy nie mogą zapłacić za dany produkt czy usługę. Korzystając z rozwiązań bezgotówkowych od firm takich jak PeP, które umożliwiają modernizację automatów vendingowych w nowoczesne systemy zbliżeniowe daje dodatkowe możliwości generowania zysków dla przedsiębiorcy.
Sposób na firmowy terminal
W jaki sposób przedsiębiorcy niedysponujący jeszcze własnym terminalem mogą sprawić, że ich firma zacznie również czerpać korzyści z popularyzacji płatności bezgotówkowych? Warto skorzystać z ogólnopolskich akcji mających na celu zachęcenie do korzystania z transakcji bezgotówkowych. Największa z nich, czyli Program „Polska Bezgotówkowa”, oferuje darmowe wyposażenie przedsiębiorstwa w terminal przez pierwsze dwanaście miesięcy. W sprzęt można wyposażyć się dzięki specjalizującym się w tym firmom, takim jak spółka Polskie ePłatności, która zapewnia możliwość dokonywania bezgotówkowych transakcji zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci. Warto skorzystać z tej okazji, gdyż – jak pokazują statystyki NBP – pod koniec drugiego kwartału 2019 r. aktywnych było ponad 42 miliony takich kart płatniczych, co stanowi ogromną bazę potencjalnych klientów.
Osób preferujących płatności bezgotówkowe nie brakuje, a dotychczasowe statystki wskazują na to, że będzie ich tylko przybywać. Z tego względu firmom opłaca się jak najszybciej dołączyć do rosnącego grona przedsiębiorstw umożliwiających płacenie bez korzystania z gotówki. Dzięki programom takim jak „Polska Bezgotówkowa” jest to obecnie przedsięwzięcie nie tylko łatwe i szybkie, ale również niewymagające poniesienia żadnych dodatkowych kosztów.

Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: