Umowy, siedziba, ubezpieczenie - o czym jeszcze musisz pamiętać prowadząc firmę?

Ostatnia aktualizacja: 2018-12-04  |  Średni czas czytania: 01:47
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Rozkręcenie własnej działalności to zadanie niezwykle trudne, a w natłoku obowiązków można zapomnieć nawet o najprostszych rzeczach. Co jest niezbędne, zwłaszcza w pierwszym miesiącach funkcjonowania firmy?
Umowy, siedziba, ubezpieczenie - o czym jeszcze musisz pamiętać prowadząc firmę?

Sprzęt komputerowy

Komputer - sprzęt, bez którego żadna firma w dzisiejszych czasach nie jest w stanie funkcjonować. To nie tylko dostęp do Internetu, edytory tekstu czy narzędzia do tworzenia prezentacji. Coraz więcej profesji opiera się na działaniu systemów ułatwiających pracę. Do tego dochodzą również programy wspomagające prowadzenie biura. Dlatego jednym z pierwszych firmowych zakupów powinien być właśnie sprzęt komputerowy oraz pakiet oprogramowania. Tworzenie umów, obsługa i kontakt z klientami, promowanie działalności i zarządzanie przedsiębiorstwem - te i wiele innych działań najprościej wykonywać z pomocą myszki i klawiatury.

Księgowość

Wybór biura rachunkowego może na się nie wydawać aż tak istotny, zwłaszcza w pierwszych chwilach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Taką decyzję warto jednak przemyśleć jeszcze przed podjęciem współpracy, a to dlatego, że brak dobrej komunikacji z księgowym będzie kosztować nas wiele nerwów. Utrudniony dostęp do faktur, brak wsparcia merytorycznego, brak informacji o stanie finansowym firmy - te i wiele innych problemów mogą wywoływać u nas niepotrzebną frustrację. Dlatego biuro rachunkowe warto wybierać z głową, a jeśli coś nie funkcjonuje tak, jak powinno, nie zwlekajmy zbyt długo ze zmianą obsługi księgowości.

Siedziba

Rejestrując siedzibę firmy, powinniśmy pamiętać o jednej istotnej kwestii - adres przedsiębiorstwa nie musi oznaczać miejsca właściwego wykonywania pracy. To ważne zwłaszcza dla przedsiębiorców wykonujących swoje usługi np. w mieszkaniach klientów lub w terenie. Siedziba firmy to element istotny pod względem administracyjnym, miejsce nadawania korespondencji, spotkań z klientami. Może to być np. mieszkanie prywatne. Warto pamiętać, że zarejestrowanie konkretnego adresu jako siedziby firmy wymaga zgody właściciela.

firmino

Umowy

Kwestie dokumentów leżą w zakresie obowiązków pracodawcy, dlatego, gdy sami jesteśmy zatrudnieni, nie zwracamy na to szczególnej uwagi. Stawiając jednak pierwsze kroki jako przedsiębiorca, należy pamiętać, że zawieranie pisemnych umów jest niezwykle ważne na każdym etapie działalności. To one określają warunki współpracy oraz wyznaczają terminy, których musimy przestrzegać. Jeśli okaże się, że któraś z zatrudnionych przez nas osób wykonywała swoje obowiązki bez umowy, może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami i wysokimi kramami finansowymi. Grzywnę mogą na nas nałożyć ZUS, urząd skarbowy oraz inspekcja pracy. Wysokość mandatu może wahać się od 2 000 do 5 000 zł. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, to kara za naruszenie praw pracownika może być jeszcze wyższa - nawet 30 000 zł.

Ubezpieczenie

Co powinno obejmować ubezpieczenie firmy? Przede wszystkim niezwykle istotne jest, by dobrać zakres polisy względem prowadzonej działalności, wielkości przedsiębiorstwa, wysokości przychodów itp. Wykupienie OC, chociaż nie jest niezbędne, może się okazać przydatne w sytuacji, gdy osoba trzecia dozna szkody w wyniku działań firmy. Oczywiście niezbędne jest również ubezpieczenie siedziby, zakupionego sprzętu, pracowników. Niektóre rodzaje ubezpieczeń dla firm obejmują również dodatkowe szkody takie jak np. wypłata zadośćuczynienia konkurencji za np. naruszenie znaku towarowego. Oczywiście to wszystko zależy od wykupionego przez nas zakresu ochrony, warto jednak pracować ze świadomością, że funkcjonowanie naszej firmy nie zależy od przypadku i mamy pełną kontrolę, jeśli chodzi o zabezpieczenie przedsiębiorstwa.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: