Własny biznes z F-Trust?

Ostatnia aktualizacja: 2018-03-17  |  Średni czas czytania: 03:27
Artykuł promowany
Konto PEKAOA
Biznes polegający na dystrybucji funduszy inwestycyjnych nie jest łatwy. Zwłaszcza dla małych firm, które muszą przekonać wielkie towarzystwa funduszy inwestycyjnych do współpracy, borykać się z ograniczeniami wynikającymi z przepisów - ten rynek jest bardzo ściśle regulowany - oraz z rozbudowaną do granic możliwości „papierologią”. Tymczasem rozwiązanie wszystkich tych problemów jest proste i czeka za rogiem.
Własny biznes z F-Trust?

Jak podmiot mający w ofercie fundusze inwestycyjne może rozwinąć swój biznes?

W każdym miesiącu przejeżdżam po Polsce tysiące kilometrów i odwiedzam dziesiątki małych firm pragnących rozwinąć działalność o obszar dystrybucji funduszy inwestycyjnych. Spotykam się z wieloma małymi firmami, jedno- lub dwuosobowymi, gdzie są wspaniali, świetnie przygotowani do tej roli ludzie. Często z bardzo interesującą zawodową historią – mają za sobą pracę w bankach i niemałe doświadczenie, które teraz próbują spożytkować już na własny rachunek. Trafiają jednak na przeszkody, które ograniczają rozwój ich biznesu. W efekcie ten ich biznes się „kula” zamiast wystrzelić i poszybować do sukcesu. To uderzające zwłaszcza teraz, gdy zainteresowanie klientów funduszami inwestycyjnymi rośnie. Mamy za sobą kilka dobrych lat, wyznaczanych stałym wzrostem na rynkach kapitałowych.

W ubiegłym roku do funduszy inwestycyjnych napłynęło blisko 12 mld zł. Dużo, ale z tego tortu najmniejsi dystrybutorzy uszczknęli tylko niewielki kawałek. A mogliby więcej. Gdyby uszczknęli więcej, skorzystaliby na tym przede wszystkim klienci. Zaoszczędzoną gotówkę większość Polaków zanosiła bowiem do banków, gdzie lokaty dają im zysk w okolicach 1%. Tymczasem na funduszach dłużnych tylko w ubiegłym roku można było osiągnąć wynik inwestycyjny rzędu 3-3,5%, a na bardziej ryzykownych funduszach akcyjnych 12%. Gigantyczna różnica.

Wąska oferta? Jest rada!

Z moich doświadczeń, wyznaczanych tysiącami przejechanych kilometrów oraz dziesiątkami odbytych rozmów wynika, że pierwszą przeszkodą, z którą borykają się małe firmy jest szczupłość ich oferty produktowej. Większość takich firm może zaoferować klientom wybór zaledwie spośród kilku/kilkunastu funduszy. Czyli, w praktyce, bardzo ograniczony, albo nawet żaden. Klientów tak wąska oferta zniechęca. Bardziej zdeterminowani szukają większego dystrybutora, a mniejzdeterminowani idą do banku i „osiadają” na 1-procentowych lokatach.

Tymczasem rozwiązanie tego problemu jest dziecinnie proste – współpraca z F-Trust SA. Nasza firma istnieje od 2011 roku i działa, rzecz jasna, na podstawie zgody Komisji Nadzoru Finansowego.Widać działa skutecznie, bo obecnie za pośrednictwem F-Trust SAklienci zainwestowali już blisko 500 mln zł. Dużą część tej sumy zainwestowali zresztą także dzięki współpracy F-Trust SA z lokalnymi partnerami, na czym skorzystali oni i oczywiście przede wszystkim klienci. Jak skorzystali? Ubiegłoroczna średnia stopa zwrotu naszych klientów wyniosła ponad 10% [1].

Zadowolony klient? Nasz klient

Podkreślam to, bo to ważne. Na tym rynku, zwłaszcza dla lokalnych dystrybutorów funduszy, ważna jest długoterminowa współpraca z klientami. To oni, działając na lokalnych rynkach, są najlepszym, najbardziej skutecznym sposobem reklamowania usług takich firm. Dzięki ich zadowoleniu ograniczamy nasze wydatki marketingowe, z reguły wysokie, bo zadowoleni klienci nie tylko z nami zostają, ale jeszcze polecają nasze usługi znajomym. Ale klient jest zadowolony tylko wówczas, gdy wyniki jego inwestycji są satysfakcjonujące.

Wróćmy jednak do oferty produktowej. Dzięki współpracy z F-Trust SA lokalny partner zyskuje dostęp do ponad 1000 funduszy inwestycyjnych. Porównajmy – do tej pory miał cztery, teraz może mieć z górą 1000! Różnica jest gigantyczna i żaden klient nie może tego nie docenić. Chce zainwestować w fundusze dłużne inwestujące w Polsce – ma szeroki wybór. Woli akcyjne, ale wyłącznie w spółki notowane na warszawskim parkiecie – ma szeroki wybór. Akcje spółek europejskich, azjatyckich, fundusze globalne, dług globalny, fundusze pieniężne, obligacyjne, fundusze obligacji korporacyjnych – ma szeroki wybór. Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Indie? Surowce, spółki technologiczne, złoto? Wszystko to mamy i wszystko to jest dostępne dla lokalnych partnerów i ich klientów.

Jeszcze jedno. Klient życzy sobie współpracy wyłącznie z polskimi Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych inwestującymi w Polsce lub na rynkach międzynarodowych? Nie ma problemu. Mamy w ofercie wszystkich najlepszych – od niezależnych po należące do światowych korporacji. Życzy sobie współpracy ze światowymi gigantami? Mamy wszystkich najlepszych, w tym BlackRocka, Fidelity, Franklina Templetona, Schrodersa.

Nawiązanie współpracy z F-Trust? Łatwe i tanie

Moje doświadczenia wskazują, że wielu partnerów biznesowych słysząc do jak szerokiej oferty mogą mieć w każdej chwili dostęp, początkowo robi wielkie „wow!”, a później zaczyna się zastanawiać, jaką drogę przez mękę będzie musiało przejść, aby móc te wszystkie dobra zaoferować swoim klientom. Już widzę konieczność odbycia kilkudziesięciu podróży do siedziby F-Trust SA, stosy papierów, które będą musieli „przerobić”, żmudne szkolenia. I koszty, które będą musieli ponieść, aby w końcu móc tego świętego Graala w postaci bogatej oferty produktowej przedstawić swoim klientom i zdominować lokalny rynek. Nic bardziej błędnego.

Dokładnie napiszę o tym wkrótce, ale już teraz mogę zapewnić, że wszystko to jest banalne: banalnie proste, banalnie łatwe, banalnie szybkie i zawstydzająco tanie. Lokalny partner F-Trust wcale nie musi przyjeżdżać do naszej siedziby, bo to my do niego przyjedziemy i nic go ta nasza wizyta – poza dobrą kawą – nie będzie kosztowała. Góra papierów? Nieprawda, ledwie kilka kartek. Szkolenia? Owszem, ale u Ciebie i wcale nie żmudne, ale naprawdę fascynujące. Strach przed opanowaniem góry nowych zagadnień? Zbędny – nasi specjaliści zarówno od procesów, jak i profesjonalnej wiedzy o rynku są dla lokalnych partnerów F-Trust na wyciągnięcie ręki – telefonicznie i mailowo.

Wszystko te ułatwienia są możliwe dzięki Platformie Funduszy, skonstruowane, przez F-Trust SA, która jest dedykowana również współpracującym z nami firmom. Dzięki Platformie cały back-office’owy proces jest ograniczony do minimum. To pozwala zrzucić z siebie ciężar – stale rosnących – działań administracyjnych i skupić się na rozwoju własnego biznesu. Czyli – poszybować do sukcesu.

Anna Svarcova
Dyrektor ds. rozwoju rynku F-Trust

[1] Niniejsze zestawienie zostało przygotowane na podstawie średniej ważonej stóp zwrotu osiągniętych przez wszystkich klientów F-Trust S.A. inwestujących w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych bądź w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych w pełnym okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. Waga przypisana stopom zwrotu poszczególnych klientów zależy od wartości zainwestowanych aktywów i jest proporcjonalna do tych wartości. Stopy zwrotu osiągane przez wszystkie fundusze inwestycyjne i fundusze zagraniczne dostępne w ofercie F-Trust S.A., w tym stopy zwrotu osiągane przez te fundusze w okresach 12-miesięcznych, dostępne są na stronach internetowych tych funduszy.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: