Wybór programu do księgowości - top 3 rady

Ostatnia aktualizacja: 2017-09-19  |  Średni czas czytania: 01:33
Artykuł promowany
Stoisz przed wyborem odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia rozliczeń firmy? Opcji jest mnóstwo... Nie bardzo wiesz na co zwrócić uwagę podejmując decyzję? Podpowiadamy!
Wybór programu do księgowości - top 3 rady

Samodzielne prowadzenie księgowości to niewątpliwie rozwiązanie dające pełną kontrolę nad finansami firmy. Ponadto niweluje ono ryzyko wypływu danych finansowych firmy oraz daje możliwość uniknięcia kosztów związanych z outsourcingiem. Jednocześnie jest jednak dla przedsiębiorcy wyzwaniem: po pierwsze wymaga orientacji w przepisach, po drugie „stawia” przed problemem wyboru odpowiedniego narzędzia do prowadzenia rozliczeń. Warto dobrze przemyśleć ten krok. Wymiana oprogramowania wiąże się bowiem z przenoszeniem danych oraz… dodatkowymi kosztami.

Funkcjonalność programu

Co jest najważniejsze, jeśli chodzi o funkcjonalność oprogramowania? Bez wahania podpowiadamy, że jego intuicyjność i łatwość obsługi! Oczywiście, mnogość funkcji także ma znaczenie. Ale co Ci po możliwościach, które pozostaną potencjalne, bo nie będziesz w stanie ich obsłużyć? No właśnie… Pamiętaj, że program do księgowania ma przede wszystkim usprawnić Twoją pracę i wyeliminować czasochłonne, powtarzalne czynności. Nie powinien on być dodatkowym „problemem”, którego obsługi będziesz uczyć się miesiącami. Przeciwnie, ma on umożliwiać łatwy odczyt  i analizę wszelkich informacji o finansach. Jeśli zaś chodzi o same funkcje, które można uznać za niezbędne, to na pewno program musi umożliwiać: prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz związanych z nią innych ewidencji, rozliczenie wszystkich rodzajów działalności (jeśli prowadzisz ją w różnych formach). Mile widziana będzie także możliwość prowadzenia dodatkowych ewidencji oraz opcja automatycznego generowania (pobierania) z programu sprawozdań finansowych. Przydatna jest np. funkcja eksportu danych z programu do arkuszy kalkulacyjnych. Jednym z często polecanych narzędzi do księgowania jest program „Ala — księgowość uproszczona” z serii Streamsoft PCBiznes.

Renoma dostawcy

Uwaga! Nie mylcie renomy z wielkością firmy. Oczywiście, że większe firmy są zwykle bardziej rozpoznawalne. Ale, jeśli chodzi o program księgowy, większe znaczenie mają możliwości serwisowe i licencyjne jakie gwarantuje dostawca usługi. No i oczywiście — nie oszukujmy się — stosunek ceny licencji do jakości i możliwości oferowanego produktu. Szczególnie w stosunku do oferty konkurencyjnych firm. Jak wybrać więc właściwą firmę dostarczającą rozwiązania IT? Najlepiej posłużyć się rankingami w prasie i na stronach branżowych, skorzystać z podpowiedzi znajomych, którzy z tego typu rozwiązań już korzystają lub przeszperać dokładnie fora internetowe.

Uwaga na formalności

Warto pamiętać, że każde oprogramowanie, którego używamy rozliczając działalność gospodarczą, powinno spełniać pewne kryteria… formalne. Po pierwsze, musi być legalne (niby to oczywiste, ale czy zawsze o tym pamiętamy?). Po drugie, winno ono bezwzględnie spełniać warunki określone w ustawie o rachunkowości. Warunki owe dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa danych oraz braku możliwości modyfikacji zapisów w programie po zamknięciu miesiąca rozliczeniowego. Na koniec jeszcze jedna istotna kwestia: poza zgodnością Twojego oprogramowania z aktualnie obowiązującymi przepisami, zwróć także uwagę na możliwość jego aktualizacji w razie, gdy te ulegną zmianie.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: