Zdana matura to pierwszy krok do własnego biznesu

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-27  |  Średni czas czytania: 02:19
Artykuł promowany
firmino
Matura tuż, tuż. Już tylko kilka dni dzieli maturzystów od jednego z ważniejszych egzaminów w życiu. Niektórzy przygotowywali się już od dawna, inni zwlekali z nauką do dziś. Czy jeszcze nie jest za późno, żeby podjąć wyzwanie? Materiału do opanowania jest bardzo dużo. Wielu maturzystów, na parę tygodni przed egzaminem, uświadamia sobie jak obszerne ma zaległości. Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji nie wpadaj w panikę - to jeszcze nie koniec świata. Spokój i opanowanie są kluczowe, wtedy możesz zastanowić się jak poradzić sobie z problemem. Oto kilka opcji, które usprawnią przygotowanie do matury.
Zdana matura to pierwszy krok do własnego biznesu

Od czego zacząć?

Na początku opracuj racjonalny plan działania. Zostało już niewiele czasu, należy więc rozsądnie podejść do problemu i jak najlepiej wykorzystać każdą wolną chwilę. To odpowiedni moment na porządny uczniowski rachunek sumienia: jak uważnym uczniem byłem, co udało się zapamiętać z bieżących lekcji, sprawdzianów, kartkówek, jakie zagadnienia wymagają nauki lub powtórki. Podstawę programową z przedmiotów maturalnych znajdziesz na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ten dokument pomoże ci w szybkim i klarownym podsumowaniu wiedzy i umiejętności z przedmiotów, które planujesz zdawać. Zapewne zgromadzisz sporo kwestii, których nie pamiętasz lub nie rozumiesz. Nie zniechęcaj się. Zachowaj zimną krew i przygotuj się do działania.

Dobre materiały do nauki

Warto zadbać o solidne i praktyczne pomoce naukowe. Pierwsze co przychodzi do głowy to szkolny podręcznik lub zeszyt, jednak nie zawsze są to praktyczne pomoce. Dlaczego? Z zeszytami różnie bywa, nie wszyscy rzetelnie i konsekwentnie robią notatki, a w podręcznikach zwykle trzeba wyodrębnić to, co najistotniejsze - podkreślać, notować. W sieci znajdziesz mnóstwo materiałów, jednak trzeba zachować czujność, wiele z nich to powielane streszczenia, które niczego nie wnoszą. Najbardziej wartościowe treści pochodzą ze sprawdzonego źródła. Szukaj wśród wydawnictw naukowych, zapytaj nauczyciela lub starszych kolegów. Licealiści często sięgają po vademecum maturalne, taka wiedza w pigułce jest bardzo pomocna. W tego typu opracowaniach wyodrębnione są najważniejsze dane, jest dużo podsumowań, zestawień, wszystko uporządkowane tak, aby nauka przebiegała sprawnie. Nie zapomnij też o przykładowych arkuszach egzaminacyjnych - ćwiczenia to podstawa.

Zdana matura

Akcja mobilizacja

Już nie ma czasu na wymówki. Teraz potrzebna jest maksymalne skupienie i determinacja. Masz już materiały, więc zacznij działać. Powtarzaj jak najczęściej i jak najwięcej, podkreślaj to, co trudniej wchodzi do głowy, czytaj na głos, codziennie rozwiązuj nowe zadania i arkusze egzaminacyjne, znajdź kompana do nauki. Wprowadź swoje skuteczne metody aby zapamiętać jak najwięcej. To będzie pracowity okres. Istotne, aby w tym czasie nie rozpraszać się mało ważnymi sprawami i nie stresować się nadto. Jeżeli nerwy biorą górę i nie możesz się zmobilizować do intensywnej nauki, poszukaj profesjonalnej pomocy korepetytora.

Kurs maturalny - czy to nie za późno?

Korepetycje i kursy przygotowujące do matury, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak, zwykle na takie zajęcia zapisuje się parę miesięcy przed egzaminem. Znalezienie dobrego korepetytora parę tygodni przed maturą jest bardzo trudne. Najlepsi mają zajęte terminy od dawna. Na szczęście są również rozwiązania na ostatnią chwilę, takie jak intensywny kurs maturalny w centrum edukacyjnym, jak np. Edun Korepetycje. To zajęcia z korepetytorem, które odbywają się przez dwa tygodnie w ferie zimowe albo miesiąc przed egzaminem dojrzałości. Udając się do centrum korepetytorskiego nie trzeba martwić się o kompetencje nauczyciela, najlepsze placówki zatrudniają tylko wykwalifikowaną kadrę. Na kursie dowiesz się od czego zacząć i jak efektywnie działać w tak krótkim czasie. Tak skumulowane lekcje są obciążające, ale dają wymierne efekty. A tutaj przecież chodzi o jak najlepsze wyniki z matury. Opcja warta rozważenia.

Egzamin dojrzałości to duże wyzwanie dla każdego ucznia. Wyczerpujące przygotowania, stres, niepewność - wszystko ma wpływ na efekt końcowy. Trzeba opanować nerwy i zachować spokój. Skupić się na tym, co ważne, w tej chwili jest to nauka. Jeśli sumiennie i konsekwentnie podejdziesz do tematu to jeszcze nic straconego. Opracuj strategię działania i przyswajaj wiedzę w sposób najkorzystniejszy i najwygodniejszy dla siebie.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: