Zmiany w prawie fiskalnym w 2020 r.

Dlaczego planowana jest zmiana kas fiskalnych?
Zastąpienie kas z elektronicznym i papierowym zapisem kopii na kasy fiskalne online to kolejne działanie w ramach uszczelniania systemu podatkowego. Kasy typu online będą przesyłać dane o wszystkich wykonanych transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas, czyli systemu teleinformatycznego fiskusa. Czy wprowadzenie kas fiskalnych online wiąże się również ze zmianami dla konsumentów korzystających z punktów handlowo-usługowych?
Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Finansów dane dotyczące klientów w dalszym ciągu będą anonimowe. Wyjątkiem ma być sytuacja, gdy sam konsument poda numer NIP.
Pierwsze zmiany już w styczniu 2020 r.
W pierwszej kolejności wymiana tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online czeka tych przedsiębiorców, którzy działają w segmentach rynku najbardziej narażonych na wyłudzenia. Mowa tu o branży motoryzacyjnej i paliwowej. W rezultacie kasy fiskalne online znajdą się w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych oraz w punktach sprzedaży benzyny, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do napędu pojazdów.
W późniejszym terminie, bo od 1 lipca 2020 r., kasy fiskalne online pojawią się w placówkach gastronomicznych (również tych działających jedynie sezonowo) i hotelach. Wymiana kas w tym samym czasie obejmie też sprzedawców węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, a przeznaczonych do celów opałowych.
Do końca grudnia 2020 r. z tradycyjnych kas będą mogli korzystać przedsiębiorcy prowadzący zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. W grupie podmiotów, które będą musiały wymienić kasy z elektronicznym i papierowym zapisem na kasy fiskalne online znalazły się również firmy budowlane, gabinety lekarskie, prawnicy i właściciele obiektów służących poprawie kondycji fizycznej. Ostatnia grupa przedsiębiorców przy pomocy nowych urządzeń będzie ewidencjonowała wyłącznie transakcje dotyczące wstępu.
Kasy fiskalne online – ulga
Dla wielu przedsiębiorców wymiana kasy fiskalnej na urządzenie online to spory wydatek. Dziś już wiadomo, że w przypadku kupna tego rodzaju urządzeń rejestrujących sprzedaż przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi. Została ona ustalona na kwotę w wysokości 700 zł. To maksymalna suma, jaką właściciel firmy będzie mógł odliczyć.
Mimo ustalenia harmonogramu wprowadzania kas fiskalnych online do kolejnych punktów handlowo-usługowych, przedsiębiorcy wciąż będą mogli nabywać tradycyjne kasy rejestrujące sprzedaż. Kasy z papierowym zapisem kopii były dostępne dla przedsiębiorców do 30 czerwca 2019 r., a kasy z elektronicznym zapisem kopii będzie można kupić do 31 grudnia 2022 r.

Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: