Zmiany w prawie fiskalnym w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-30  |  Średni czas czytania: 01:25
Artykuł promowany
firmino
To już pewne – w 2020 r. część przedsiębiorców będzie musiała wymienić tradycyjne kasy fiskalne na kasy fiskalne online. Procedura wymiany urządzeń została podzielona na etapy. Jaka grupa przedsiębiorców jako pierwsza będzie musiała kupić nowe kasy?
Zmiany w prawie fiskalnym w 2020 r.

Dlaczego planowana jest zmiana kas fiskalnych?

Zastąpienie kas z elektronicznym i papierowym zapisem kopii na kasy fiskalne online to kolejne działanie w ramach uszczelniania systemu podatkowego. Kasy typu online będą przesyłać dane o wszystkich wykonanych transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas, czyli systemu teleinformatycznego fiskusa. Czy wprowadzenie kas fiskalnych online wiąże się również ze zmianami dla konsumentów korzystających z punktów handlowo-usługowych?

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Finansów dane dotyczące klientów w dalszym ciągu będą anonimowe. Wyjątkiem ma być sytuacja, gdy sam konsument poda numer NIP.

Pierwsze zmiany już w styczniu 2020 r.

W pierwszej kolejności wymiana tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online czeka tych przedsiębiorców, którzy działają w segmentach rynku najbardziej narażonych na wyłudzenia. Mowa tu o branży motoryzacyjnej i paliwowej. W rezultacie kasy fiskalne online znajdą się w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych oraz w punktach sprzedaży benzyny, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do napędu pojazdów.

W późniejszym terminie, bo od 1 lipca 2020 r., kasy fiskalne online pojawią się w placówkach gastronomicznych (również tych działających jedynie sezonowo) i hotelach. Wymiana kas w tym samym czasie obejmie też sprzedawców węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, a przeznaczonych do celów opałowych.

Do końca grudnia 2020 r. z tradycyjnych kas będą mogli korzystać przedsiębiorcy prowadzący zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. W grupie podmiotów, które będą musiały wymienić kasy z elektronicznym i papierowym zapisem na kasy fiskalne online znalazły się również firmy budowlane, gabinety lekarskie, prawnicy i właściciele obiektów służących poprawie kondycji fizycznej. Ostatnia grupa przedsiębiorców przy pomocy nowych urządzeń będzie ewidencjonowała wyłącznie transakcje dotyczące wstępu.

Konto PEKAOA

Kasy fiskalne online – ulga

Dla wielu przedsiębiorców wymiana kasy fiskalnej na urządzenie online to spory wydatek. Dziś już wiadomo, że w przypadku kupna tego rodzaju urządzeń rejestrujących sprzedaż przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi. Została ona ustalona na kwotę w wysokości 700 zł. To maksymalna suma, jaką właściciel firmy będzie mógł odliczyć.

Mimo ustalenia harmonogramu wprowadzania kas fiskalnych online do kolejnych punktów handlowo-usługowych, przedsiębiorcy wciąż będą mogli nabywać tradycyjne kasy rejestrujące sprzedaż. Kasy z papierowym zapisem kopii były dostępne dla przedsiębiorców do 30 czerwca 2019 r., a kasy z elektronicznym zapisem kopii będzie można kupić do 31 grudnia 2022 r.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: