Infolinia: 22 300 51 11  Chcesz założyć firmę? Masz pytania? Zadzwoń!

Firma na emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 2020-01-03
Artykuł promowany
eFaktor
Wiek emerytalny w Polsce obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z osiągnięciem tego wieku stajesz się uprawnionym do pobierania świadczeń emerytalnych z ZUS-u. Nie oznacza to jednak, że musisz zaprzestawać prowadzenia działalności gospodarczej. W tym artykule dowiesz się jak prowadzić firmę na emeryturze bez utraty prawa do emerytury.
Firma na emeryturze

Jak założyć działalność gospodarczą na emeryturze?

Zakładanie działalności na emeryturze odbywa się w ten sam sposób co zwykłą działalność. Pierwszym krokiem do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Po zarejestrowaniu firmy w CEIDG należy zgłosić się:

 • jako płatnik składek- za pomocą druku ZUS ZFA- zgłoszenie płatnika składek;
 • siebie do ubezpieczeń- za pomocą druku ZUS ZUA (w przypadku wyboru dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego) lub druku ZUS ZZA (w przypadku wybrania tylko ubezpieczenia zdrowotnego).

Oczywiście jako przedsiębiorca prowadzący firmę na emeryturze będziesz musiał również rozliczać podatki. Należy to robić w zeznaniu rocznym PIT-36, w którym ujmuje się dochody z działalności gospodarczej łącznie z dochodami w tytułu emerytury. Oddzielnie dochody te rozlicza się w przypadku wyboru stawki liniowej w opodatkowaniu działalności gospodarczej.

Od 2018 r. istnieje możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej. Jest to działalność, której przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Może ją jednak prowadzić tylko taka osoba, która w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Jeżeli więc nie prowadziłeś w tym okresie firmy i przychody firmy na emeryturze nie będą przekraczać kwoty 1 125 zł, nie musisz rejestrować swojej działalności.

Należy jednak pamiętać, że działalność nierejestrowa nie dotyczy działalności, która wymaga uzyskania zezwolenia lub koncesji.

Dodatkowe środki na założenie firmy

Najbezpieczniejszym sposobem na inwestycje we własną firmę są środki własne. Jeżeli jednak nie masz wystarczająco dużo środków na założenie firmy na emeryturze możesz wziąć pod uwagę różne możliwości, które pozwolą Ci na dofinansowanie działalności. Należą do nich:

 • dotacje unijne- fundusze z Regionalnych Programów Operacyjnych przewidują dofinansowania także dla emerytów, dlatego warto zapoznać się z przewidzianymi dla nich warunkami. Znajdziesz je na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/
 • kredyt- w przeciwieństwie do dotacji podlega zwrotowi wraz z odsetkami. Na to rozwiązanie najczęściej decydują się osoby, które nie otrzymają dotacji.
 • crowdfunding- polega na przeprowadzeniu zbiórki społecznościowej, która ma wspomóc projekt Twojego biznesu w zamian za określone zyski dla osób, które wezmą w niej udział.

Firma na emeryturze a świadczenie emerytalne

Kwestia ZUS-u często blokuje osoby, które chcą założyć firmę na emeryturze. Wynika to z obawy, że w takiej sytuacji ZUS zabierze im emeryturę. Tak naprawdę wszystko zależy od tego w jakim momencie przechodzisz na emeryturę.

Osiągnięcie wieku emerytalnego

Osiągnięcie wieku emerytalnego wiąże się z automatycznym przejściem na emeryturę. W przypadku kobiet wiek ten wynosi 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65 lat. W takim przypadku możesz prowadzić firmę na emeryturze bez obaw- nie utracisz prawa do świadczeń do emerytalnych i otrzymujesz je regularnie co miesiąc. W przypadku tym nie ma również ograniczeń co do osiąganych dochodów. Emerytura wówczas należy się zawsze.

W takiej samej sytuacji są osoby, które pobierają świadczenia z tzw. „mundurówki”.

Wcześniejsza emerytura

Sytuacja komplikuje się, jeżeli chcesz otworzyć własną firmę po przejściu na wcześniejszą emeryturę. Osoby będące w takiej sytuacji mogą stracić prawo do emerytury. Można to rozłożyć na dwa przypadki:

 • gdy dodatkowe przychody przekroczą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez GUS - wówczas świadczenie emerytalne będzie zmniejszone;
 • gdy dodatkowe przychody przekroczą 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez GUS - wówczas świadczenie emerytalne zostanie odebrane w całości.

Co ważne, po założeniu firmy na emeryturze masz obowiązek zawiadomić ZUS o rozpoczęciu działalności zarobkowej oraz zadeklarować wysokość przychodu. Jest to ważne, ponieważ od wysokości przychodu obliczane są składki.

JPK COMARCH

Składki ZUS w firmie na emeryturze

Będąc emerytem nie masz obowiązku opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Możesz dobrowolnie wystąpić o ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Kwestię obowiązkowości składek na ubezpieczenia dla przedsiębiorcy z prawem do emerytury przedstawia poniższa tabela:

Ubezpieczenie Status
Ubezpieczenie emerytalne i rentowe Dobrowolne
Ubezpieczenie wypadkowe Obowiązkowe- jeżeli przystąpisz do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego
Ubezpieczenie zdrowotne Obowiązkowe
Składka chorobowa Nie obowiązuje

W zakresie konieczności opłacania ubezpieczenia zdrowotnego istnieje pewien wyjątek. Mianowicie, jeśli:

 • świadczenie emerytalne brutto nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia,
 • a dodatkowe przychody- w tym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury,
 • lub opłacany jest podatek dochodowy w formie karty podatkowej

możliwe jest zwolnienie z obowiązku opłacania składek ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Podatki a firma na emeryturze

Firmę na emeryturze musisz również opodatkować. W związku z tym masz coroczny obwiązek rozliczania podatku dochodowego przez złożenie zeznania podatkowego. Zasady opodatkowania firmy na emeryturze niczym się nie różnią od opodatkowania firm prowadzonych przez osoby niebędące na emeryturze. Dlatego też masz do wyboru następujące formy opodatkowania:

 • opodatkowanie na zasadach ogólnych- polega na opodatkowaniu stawką 17% lub 32% w zależności od wysokości osiąganych dochodów;
 • podatek liniowy - o stałej stawce 19% (stan na 2020 r.);
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • karta podatkowa.

Dlaczego warto otworzyć firmę na emeryturze?

Jeżeli chcesz otworzyć firmę na emeryturze, ale nie jesteś do końca przekonany czy jest to dla Ciebie opłacalne, to poniżej znajdziesz powody, dla których warto założyć firmę na emeryturze.

Po pierwsze zyskujesz bezpieczeństwo finansowe. Otrzymywana co miesiąc emerytura jest stałym dochodem i jest ona dla Ciebie zabezpieczeniem, w razie gdy założona działalność nie będzie przynosić zysków. Nie oznacza to jednak, żeby wchodzić w biznes tylko po to, żeby go mieć.

Po drugie otrzymujesz zastrzyk energii. Przejście na emeryturę wiąże się z uzyskaniem dużo wolnego czasu. Skończenie pracy zawodowej może się więc wiązać z brakiem celu w życiu. Dzięki firmie możesz zdobywać nowe doświadczenia i na nowo osiągać wyznaczone sobie cele.

Po trzecie rozpoczęcie nowego biznesu jest prostsze w porównaniu do ludzi młodych. Przede wszystkim przechodząc na emeryturę nie będziesz miał problemów z wkładem własnym w swoją firmę, ponieważ zazwyczaj po tylu latach pracy na koncie znajdują się jakieś oszczędności. Mając oszczędności uchronisz się przed zaciąganiem kredytów na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:

Bank PekaoAd

Zobacz także artykuły podobne:

Infolinia

Chcesz założyć firmę?
Masz pytania? Zadzwoń!

22 300 51 11

Bezpłatne doradztwo zapewnia:

Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły ›

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
eBook: Jak założyć własną firmę

eBook:
Jak założyć własną firmę? w 2020 roku

Wszystkie aktualne informacje o zakładaniu własnej firmy zebrane w jednym miejscu!

zobacz więcej ›

Publikacja dostępna w formacie PDF

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: