Ranking/porównanie giełd długów 2024

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-12  |  Średni czas czytania: 05:48
Internetowa giełda długów to skuteczne narzędzie windykacyjne. Upublicznienie danych dłużnika na giełdzie może znacznie przyspieszyć odzyskanie pieniędzy. Jeśli chciałbyś skłonić swoich dłużników do szybszej zapłaty - giełda długów jest dobrym rozwiązaniem. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje o tym narzędziu windykacji oraz subiektywne porównanie najpopularniejszych w Polsce giełd długów.

Ranking wybranych giełd długów 2024 - zestawienie

Poniżej zebrane zostały informacje na temat trzech najpopularniejszych giełd długów. To właśnie z nich najczęściej korzystają polscy przedsiębiorcy w dwóch podstawowych celach:

W naszym zestawieniu zwróciliśmy uwagę na najistotniejsze parametry, jakie powinien wziąć pod uwagę przedsiębiorca poszukujący giełdy długów.

vindicat.pl [1] gielda-dlugow.net [2] dlugi.info [3]
Cena W modelu windykacji online 6% prowizji od odzyskanych pieniędzy. W przypadku zgłoszenia wierzytelności tylko na giełdę długów 3% od wartości spłaty. W przypadku korzystania z wersji abonamentowej od 169 zł netto miesięcznie. 6 zł netto za umieszczenie pojedynczej wierzytelności lub od 300 zł miesięcznie (model abonamentowy) Wystawienie wierzytelności na sprzedaż: 24 punkty (1 punkt = 1,23 zł), prowizja za sukces 10%, koszt usunięcia niesprzedanych oferty 24 punkty
Pozycjonowanie (widoczność w wyszukiwarce według narzędzia Senuto) Bardzo wysoko pozycjonowana giełda długów w Polsce Wysokie pozycje - na frazy takie jak m.in. „Jan Kowalski Dłużnik”; „giełda długów” Wysokie pozycje w wyszukirwarce
Suma windykowanych należności Ponad 569,5 mln zł Ponad 390 mln zł Ponad 32,9 mld zł
Bezpłatna rejestracja Tak Tak Tak
Możliwość wystawienia długów firm i osób fizycznych Tak Tak Tak
Możliwość wystawienia pakietów wierzytelności Tak Tak Tak
Automatyzacja Tak - pełna automatyzacja, w tym możliwość windykacji całkowicie automatycznej Tak - powiadomienia dłużnika w formie SMS, e-mail, możliwość pobrania zawiadomienia o publikacji Warta uwagi opcja „kup teraz”
Usługi dodatkowe Najszersze - możliwość uruchomienia robota windykacyjnego, integracja z systemami księgowymi, pieczęć prewencyjna, możliwość skorzystania z kompleksowego systemu do samodzielnej windykacji online lub usług tradycyjnej kancelarii windykacyjnej Możliwość zgłoszenia długu do windykacji przez profesjonalnych windykatorów (partnerskie kancelarie windykacyjne) Możliwość pobrania pieczęci informacyjnej, widoczność na 25 giełdach partnerskich i w zintegrowanych programach księgowych
Skuteczność 86% dla faktur, których termin płatności upłynął w ciągu 30 ostatnich dni Brak danych Brak danych

[1] Informacje uwzględnione w zestawieniu pochodzą ze strony https://vindicat.pl; stan na dzień 01.11.2023 r.
[2] Informacje uwzględnione w zestawieniu pochodzą ze strony https://gielda-dlugow.net; stan na dzień 01.11.2023 r.
[2] Informacje uwzględnione w zestawieniu pochodzą ze strony https://www.dlugi.info; stan na dzień 01.11.2023 r.

Wybór giełdy długów - na co trzeba zwrócić uwagę?

Każdy wierzyciel powinien wybrać giełdę, kierując się swoimi indywidualnymi potrzebami. Istnieje jednak kilka uniwersalnych czynników, które warto rozważyć. Są to:

 • Cena. Oczywisty parametr, którego znaczenia - w dobie kryzysu gospodarczego i wysokiej inflacji - nie można ignorować. Najkorzystniejsze dla przedsiębiorców korzystających z giełd długów jest rozliczenie success fee. W tym modelu koszty windykacji pokrywa się dopiero po odzyskaniu pieniędzy.
 • Pozycjonowanie i promocja giełdy. Bardzo ważny aspekt w przypadku giełd długów. Wysoka pozycja giełdy długów w wyszukiwarce internetowej odpowiada za to, czy wyniki wyszukiwanych fraz wyświetlają się na pierwszej stronie wyników. Tylko wysokie pozycjonowanie sprawia, że dane dłużnika dodanego na giełdę są świetnie widoczne dla jego klientów, kontrahentów, czy rodziny. To skuteczna motywacja do szybszej zapłaty.

  Ranking/porównanie giełd długów - SENUTO

  Ilość fraz kluczowych w top 3 wg. narzędzia SENUTO

 • Suma windykowanych należności. Obrazuje skalę wykorzystywania danej giełdy przez przedsiębiorców.
 • Bezpłatna rejestracja. Bardzo przydatna, aby zapoznać się z giełdą „od środka” i wstępnie sprawdzić, czy to rozwiązanie dla nas.
 • Możliwość wystawienia długów osób fizycznych i firm oraz pakietów wierzytelności. Ma to znaczenie ponieważ Twoimi klientami mogą być inni przedsiębiorcy, osoby fizyczne (zwykły Jan Kowalski) oraz możesz sprzedać większe pakiety długów.
 • Automatyzacja. Przedsiębiorcy mają mało czasu - to oczywiste. Warto więc, aby giełda długów samoczynnie wysyłała do dłużnika niezbędne przypomnienia w formie wiadomości SMS, czy e-mail. Warto też wybrać narzędzie, z którego dane automatycznie pojawiają się w innych strategicznych miejscach, jak np. popularne biura informacji gospodarczej. Ważna jest również możliwość integracji giełdy długów z różnymi systemami księgowym. Dzięki temu danych z faktury nie trzeba ręcznie wprowadzać na giełdę, a zamiast tego -jedno kliknięcie i faktura automatycznie wczytują się na giełdę z programu księgowego.
 • Informacje dodatkowe. Giełdy długów często oferują swoim klientom więcej niż wyłącznie możliwość publikacji danych dłużnika i wystawienia wierzytelności na sprzedaż. Może to być m.in. opcja szybkiego przekazania długu do windykacji do wyspecjalizowanej kancelarii windykacyjnej. Mogą to być też innowacyjne narzędzia, jak np. dostępny w systemie Vindicat.pl robot windykacyjny .
 • Skuteczność. Tutaj wyjaśnienia są zbędne - skuteczność jest kluczowa dla każdego przedsiębiorcy korzystającego z giełdy długów. Bo przecież długi na giełdę dodajemy, aby je odzyskać!

Warto wybierać znaną i rozpoznawalną giełdę długów - zwiększa to bowiem szansę na odzyskanie pieniędzy. Zadbaj o bezpieczeństwo, czytaj regulaminy platform i sprawdzaj opinie o dostawcy rozwiązania!

Miejsce 1. Giełda długów Vindicat.pl

Dla firm, które chcą odzyskać swoje pieniądze szybko i nie poświęcać na windykację zbyt dużo czasu, ciekawym wyborem jest giełda długów Vindicat.pl. Jest to prawdopodobnie najbardziej zautomatyzowana giełda długów w Polsce.

Przedsiębiorcy korzystający z giełdy długów Vindicat.pl mogą zdecydować się na tzw. windykację automatyczną - wspomaganą przez specjalnego robota windykacyjnego.

Oznacza to, że po wprowadzeniu danych dłużników do systemu lub szybkim wczytaniu danych z programu księgowego, system może samoczynnie realizuje kolejne kroki procesu windykacji i na konkretnym etapie może dodawać wierzytelności na giełdę długów. Dodanie długu na giełdę długów to kluczowe działanie w ramach windykacji automatycznej. Nie jest jednak jedyne.

Łącznie system Vindicat.pl automatycznie może dla Ciebie wykonać 10 czynności windykacyjnych:

 • wygenerować wezwania do zapłaty (SMS, e-mail),
 • wysłać powiadomienia o terminie zapłaty (SMS, e-mail),
 • wysłać powiadomienia w wyznaczonym dniu zapłaty (SMS, e-mail),
 • wysłać powiadomienia o zamiarze dodania sprawy giełdę wierzytelności Vindicat.pl (SMS, e-mail),
 • dodać sprawę na giełdę długów,
 • wygenerować informacje o upublicznieniu danych nierzetelnego klienta na giełdzie długów (SMS, e-mail),
 • wysłać powiadomienia o zamiarze dokonania wpisu do BIG InfoMonitor (SMS, e-mail),
 • wysłać powiadomienia o zamiarze skierowania sprawy na drogę sądową (SMS, e-mail),
 • dodać wpis dotyczący zadłużenia do BIG InfoMonitor,
 • powiadomić dłużnika o wpisie do BIG (SMS, e-mail).

Wszystko to automatycznie, przy pomocy zaledwie kilku kliknięć.

Skuteczność automatycznej windykacji i giełdy długów Vindicat.pl jest wysoka:

 • 86% dla faktur, których termin płatności upłynął w ciągu 30 ostatnich dni,
 • 67% dla faktur przeterminowanych do 60 dni,
 • 54% dla faktur przeterminowanych do 90 dni.

Średni czas odzyskiwania pieniędzy przy pomocy Vindicat.pl - to 25 dni po upublicznieniu danych dłużnika na giełdzie długów.

Warto też wiedzieć, że na giełdę długów Vindicat można dodać wierzytelność o dowolnej wysokości. Średnia wartość odzyskiwanej należności poprzez giełdę to 8 421,90 zł, a średni czas przeterminowania wynosi 65 dni.

Ranking/porównanie giełd długów 2024 - Vindicat.plMiejsce 2. Giełda długów gielda-dlugow.net

Platforma internetowa gielda-dlugow.net pozwala na zamieszczenia informacji o wierzytelnościach oraz ich sprzedaży. Publikacja pojedynczej wierzytelności nie trwa dłużej niż 5 minut. Współpraca z serwisem może stanowić pierwszy etap windykacji polubownej, dzięki dodaniu wpisu można wywrzeć nacisk na dłużnika. Serwis umożliwia opublikowanie wierzytelności podmiotów gospodarczych (wpisując NIP) oraz osób fizycznych (wpisując PESEL).

Po publikacji system automatycznie wyśle dłużnikowi wiadomość SMS oraz e-mail informującą go o wystawieniu wierzytelności na sprzedaż. To zawiadomienie można również pobrane w formacie PDF, wydrukować i przesłać listownie do dłużnika.

W ramach gielda-dlugow.net można również zlecić windykację długu jednej z kilku kancelarii windykacyjnych współpracujących z giełdą. Wierzytelności publikowane na giełdzie są także dostępne w raportach wywiadowni gospodarczych.

Dodatkowo Klienci mogą łatwo dodawać cały pakiet wierzytelności i aktualizacji danych poprzez specjalny system API lub też poprzez plik xls. Powiadomienia o publikacji wierzytelności są automatycznie przesyłane do dłużników poprzez wiadomość e-mail oraz SMS.

Ranking/porównanie giełd długów 2024 - Vindicat.plMiejsce 3. Giełda długów Dlugi.info

Serwis dlugi.info to jedna z najdłużej obecnych na Polskim rynku giełda długów. Na giełdę można wystawić wierzytelność przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Podstawą zamieszczenia wpisu może być faktura, weksel, nakaz sądowy, umowa czy tytuł egzekucyjny. Dodatkowo każdy klient może pobrać pieczęć informacyjną.

Wystawiona w serwisie wierzytelność jest widoczna:

 • na 25 giełdach partnerskich
 • w programach księgowych zintegrowanych z dlugi.info
 • w raportach Wywiadowni Gospodarczych
 • w komercyjnych raportach Biur Informacji Gospodarczych

Ranking/porównanie giełd długów 2024 - Vindicat.plGiełda długów to rozwiązanie dla każdej małej i średniej firmy, która chce w końcu windykować skutecznie

Pamiętaj! Poszukując giełdy długów - w oparciu o ranking giełd długów 2024 czy jakiekolwiek inne źródło - nie warto zwlekać długo z windykacją.

Umieszczenie zadłużenia na giełdzie długów sprawia, że:

 • dłużnik napotyka trudności w trakcie starania się o finansowanie: kredyt, pożyczkę, leasing czy faktoring,
 • traci wiarygodność w oczach partnerów biznesowych i klientów - dane umieszczone na wysoko pozycjonowanej giełdzie są świetnie widoczne w wyszukiwarce internetowej,
 • dane z giełd długów trafiają też w inne miejsca, w tym popularne wywiadownie gospodarcze - obniża to szanse dłużnika na nawiązanie nowych intratnych współprac.

Jeśli do tej pory nie korzystałeś z giełd długów w trakcie windykacji należności Twojej firmy - to zdecydowanie najwyższy czas, aby zacząć.

Niemal każdy przedsiębiorca w toku prowadzenia biznesu ma do czynienia z niepłacącymi na czas kontrahentami. Pamiętaj, że w takich przypadkach nie ma sensu zwlekać. Czym szybciej zaczniesz windykację, tym większe będą Twoje szanse na szybkie odzyskanie całej kwoty. Czas nie działa na Twoją korzyść!Najczęściej zadawane pytania

Czy giełdy długów działają legalnie?

Oczywiście. Upublicznienie danych dłużnika w przeznaczonym do tego miejscu - czyli właśnie na giełdzie długów - jest zgodne z RODO, polskimi uregulowaniami oraz orzecznictwem. Ważne jednak, aby korzystać z giełd długów, a nie innych miejsc w Internecie. Social media lub blogi zdecydowanie nie służą do upubliczniania danych dłużnika!

Czy każdy dług można sprzedać na giełdzie długów?

Prawie każdy. Nie można tego zrobić, jeśli sprzedaży wierzytelności zabrania: umowa z dłużnikiem, ustawa lub inne regulacje prawne, lub też sama właściwość zobowiązania (nie można sprzedać np. wierzytelności alimentacyjnych).

Jakie długi sprzedają się najszybciej?

Najszybciej sprzedają się długi nieprzedawnione oraz takie, w których sytuacja finansowa dłużnika jest dobra. Takie długi znikają z giełd nawet w kilka dni.

Czy wystawienie długu na giełdzie wierzytelności ogranicza inne możliwości windykacji?

Nie. Wystawienie długu nie blokuje innych działań zmierzających do odzyskania pieniędzy. W razie odzyskania należności poza giełdą długów, dług można po prostu usunąć... i już!

Jakie branże korzystają z giełd długów?

Przeróżne! Nie ma w tym zakresie reguły. Z giełdy długów Vindicat.pl chętnie korzystają przedstawiciele branż takich jak m.in. budowlana, transportowa, IT, marketingowa, faktoringowa czy edukacyjna. Z giełdy długów warto korzystać szczególnie w sektorach, gdzie wystawiane są faktury z odroczonym terminem płatności.

Czy na giełdzie długów można wystawić przeterminowany dług?

Tak. Trzeba się co prawda liczyć z tym, że szanse na sprzedaż przedawnionego długu są mniejsze. Takie działanie nadal może jednak wywołać inne niekorzystne dla dłużnika konsekwencje, w postaci np. obniżenia jego renomy.

Czy można wystawić na giełdzie dług po nieskutecznej egzekucji komorniczej?

Tak. Dane takiego dłużnika można upublicznić, jednak trzeba liczyć się z poważnymi trudnościami w ewentualnej sprzedaży. Długi po nieskutecznej egzekucji komorniczej uchodzą - zresztą słusznie - za najtrudniejsze do odzyskania, stąd zainteresowanych ich zakupem nie ma zbyt wielu.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: