6krokow.pl -

Poradnik 6krokow.pl

Co warto wiedzieć
o prowadzeniu własnej firmy

Najtańsze lub darmowe firmowe konto bankowe - ranking kont bankowych 2019

Ostatnia aktualizacja: 2019-03-12  |  Średni czas czytania: 06:00
Konto bankowe jest niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w prowadzeniu własnej firmy. Czy posiadanie dobrego i funkcjonalnego konta bankowego musi pociągać za sobą koszty? Niekoniecznie. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób założyć najtańsze lub nawet całkiem darmowe firmowe konto bankowe.
Najtańsze lub darmowe firmowe konto bankowe - ranking kont bankowych 2019

Co kryje się pod pojęciem: darmowe konto bankowe?

Wiadomo, że nie istnieje taki bank, który w ogóle nie pobierałby opłat za posiadanie w nim rachunku bankowego i za jego aktywne używanie. Opłaty muszą być pobierane, bo bank prowadząc Twoje konto, ponosi pewne koszty. W związku z tym całkowicie darmowe konta bankowe tak naprawdę nie istnieją. Dlaczego w takim razie w tym rankingu jest mowa o darmowych kontach bankowych? Co kryje się za tym pojęciem?

Darmowe konto bankowe jest to takie konto, w którym darmowe są podstawowe, najczęściej wykonywane operacje, takie jak wykonywanie przelewów krajowych, wypłacanie gotówki z bankomatu, czy używanie karty do rachunku. Są to operacje, z których korzysta się najczęściej, dlatego, jeżeli skupiasz się tylko na nich, to faktycznie Twoje koszty za korzystanie z rachunku bankowego mogą być całkowicie zerowe!

Ranking najtańszych i darmowych firmowych kont bankowych

W niniejszym rankingu firmowych kont bankowych pod uwagę zostały wzięte przede wszystkim koszty prowadzenia konta – chodzi w nim o wskazanie możliwie najtańszych firmowych kont bankowych. Dlatego ważne będą koszty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku, z wykonywaniem przelewów oraz płatności za korzystanie z karty. Jako drugie kryterium przyjęto różne promocje i bonusy, z których można skorzystać otwierając dane konto bankowe.

Pozycja w rankingu Miejsce 1 Miejsce 2 Miejsce 3 Miejsce 4
Bank Firmowe konto bankowe w Nest Bank
Nest Bank
Firmowe konto bankowe w mBank
mBank
Firmowe konto bankowe w Alior Bank
Alior Bank
Firmowe konto bankowe w ING
ING Bank Śląski
Nazwa konta BIZNest Konto mBIZNES Start iKonto Biznes Konto Direct dla Firmy
Założenie konta z kartą 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Opłata miesięczna za prowadzenie konta 0 zł 0 zł 0 zł*/15 zł 0 zł
Opłata za przelewy krajowe 0 zł 0 zł*/1,50 zł 0 zł 0 zł
Opłata za przelewy do ZUSu i US 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Koszt utrzymania karty 0 zł 0 zł*/5 zł 0 zł* 0 zł*/7zł
Wypłaty z bankomatów w kraju 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł/*2,50 zł
Konto oszczędnościowe BIZnest Oszczędności - 2,25% do 50 000 lub 2,00% powyżej 50 000 mBiznes max - 0,2% w skali roku; mBizes plus - od 0,3% do 0,6% - -
Bonusy, dodatkowe usługi - mPlatforma Walutowa mNawigacja Finansowa platforma mikroFirmy.pl w ciągu roku można uzyskać premię do 1500 zł możliwość zadłużenia konta do 200 000 zł; Można zyskać 100 zł za otwarcie konta
  Zobacz szczegóły Zobacz szczegóły Zobacz szczegóły Zobacz szczegóły

* Żeby dana usługa była darmowa, trzeba spełnić określone warunki, o których przeczytasz w dalszej części artykułu, przy opisie każdego z kont

MIEJSCE 1: Nest Bank – BIZnest Konto

Firmowe konto bankowe: Nest Bank - BIZnest Konto

Konto firmowe BIZnest w Nest Banku to rachunek firmowy adresowany do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Co ważne, z konta można korzystać, udając się do oddziału banku, przez Internet lub aplikację mobilną.

Opłaty za konto, kartę i operacje bankowe

Za prowadzenie rachunku firmowego, wydanie i użytkowanie karty płatniczej, przelewy krajowe, przelewy do ZUS i US, jak i przelewy europejskie nie zapłacisz ani grosza. Tak samo za zlecenia stałe oraz za wypłatę gotówki z bankomatów w Polsce.

Opłaty, jakie trzeba wnosić, to 5 zł za polecenie zapłaty, 20 zł za przelewy zagraniczne oraz 5 zł za przelewy natychmiastowe.

Warto zauważyć, że w BIZnest Koncie nie ma żadnych dodatkowych warunków, które należałoby spełnić, żeby korzystać z darmowych usług, co zdecydowało o tym, że konto to zajęło pierwsze miejsce w rankingu najtańszych lub darmowych kont bankowych. W przypadku innych kont brak opłat za usługi jest uzależniony od spełnienia dodatkowych warunków – jednak nie w przypadku BIZnest Konta, które może być dla Ciebie całkiem darmowym kontem bankowym.

Bonusy, promocje i dodatkowe usługi

Możesz założyć dodatkowe konto BIZnest Oszczędności, które jest dobrze oprocentowane. Możesz uzyskać 2,25% do 50 000 zł, jeżeli ulokujesz kwotę większą niż 50 000 zł, to oprocentowanie wynosi 2,00%.

MIEJSCE 2: mBiznes Start – mBank

Firmowe konto bankowe: mBiznes Start - mBank

mBiznes Start w mBanku jest firmowym kontem bankowym kierowanym do osób rozpoczynających własną działalność gospodarczą i prowadzących firmę nie dłużej niż 12 miesięcy. Ma ono bardzo korzystne warunki, ale można z niego korzystać jedynie przez rok od otwarcia konta, następnie zostaje ono automatycznie przekształcone w konto mBiznes Komfort.

Opłaty za konto, kartę i operacje bankowe

Prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Tak samo obsługa karty, jeżeli dokonasz w danym miesiącu transakcji na kwotę minimum 200 zł – jeżeli nie spełnisz tego warunku, to będziesz musiał zapłacić 5 zł za tę usługę. Jeżeli chodzi o przelewy krajowe, to 5 pierwszych przelewów jest bezpłatnych (pod warunkiem wykonania w danym miesiącu przelewu do ZUS). Za każdy kolejny przelew zapłacisz 1,50 zł.

Bonusy, promocje i dodatkowe usługi

Każde z kont mBiznes oferuje także dodatkowe usługi, takie jak:

 • mPlatforma Walutowa – bezpłatna usługa dla przedsiębiorstw, polegająca na szybkiej wymianie walut z poziomu serwisu transakcyjnego
 • mNawigacja Finansowa –narzędzie do zarządzania środkami oraz analizy przychodów i wydatków
 • platforma mikroFirmy.pl – serwis zawiera przydatne informacji dla osób zakładających swoją działalność gospodarczą oraz dla przedsiębiorców prowadzących już swoją firmę. Przykładowe korzyści:
  • program do prowadzenia księgowości przez internet za 0 zł przez okres 6 miesięcy
  • możliwość założenia skrzynki pocztowej w domenie mikrofirmy.pl
  • dostęp do kreatora stron www
  • Konta oszczędnościowe mBiznes max (0,2 % w skali roku) oraz mBiznes plus (0,3% dla wkładów do 49 999 zł; 0,5% dla wkładów od 50 0000 do 99 999 zł; 0,6% dla wkładów od 100 000 zł)

MIEJSCE 3: iKonto Biznes – Alior Bank

Firmowe konto bankowe: iKonto Biznes - Alior Bank

Alior Bank oferuje firmowe konto bankowe dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą o nazwie: iKonto Biznes.

Opłaty za konto, kartę i operacje bankowe

iKonto Biznes Alior Banku może być darmowym kontem bankowym, ale po spełnieniu pewnych warunków. Chodzi tutaj o dwa warunki: po pierwsze, średnie miesięczne saldo na koncie musi wynosić przynajmniej 1 000 zł. Po drugie, muszą zostać wyrażone zgody na marketing ze strony spółek Alior Banku. Tak jak widzisz, warunki te nie są zbyt wygórowane, i dosyć łatwo je spełnić. Gdyby jednak to Ci się to nie udało, bank pobierze opłatę miesięczną za prowadzenie konta, w kwocie 15 zł.

Jeżeli chodzi o kartę, to 4 płatności nią wykonane w miesiącu zwalniają z opłaty za obsługę karty.

Jeżeli chodzi o przelewy, iKonto Biznes pozwala na wykonywanie bezpłatnych przelewów wewnętrznych i krajowych, a także tych do ZUS i US. Ponadto, bank udostępnia swoim klientom 5 pierwszych przelewów ekspresowych i 5 pierwszych przelewów europejskich w miesiącu bezpłatnie. Po przekroczeniu limitu przelew ekspresowy będzie kosztował 10 zł, a przelew europejski 5 zł.

Jest też spory minus – każdy sms autoryzacyjny (oprócz pierwszych 10 w miesiącu, które są darmowe) wiąże się z opłatą rzędu 0,20 zł.

Bonusy, promocje i dodatkowe usługi

W ramach promocji w ciągu roku można uzyskać premię do 1 500 zł (maksymalnie 125 zł w miesiącu).

Poniżej znajdziesz listę niektórych aktywności, za które możesz otrzymasz premię:

 • Przelew do ZUS (25 zł): premia za pierwszy w miesiącu przelew do ZUS, jeśli zostanie wykonany na kwotę min. 250 zł;
 • Przelew do US (25 zł): premia za pierwszy w miesiącu przelew do US, jeśli zostanie wykonany w kwocie min. 500 zł
 • Transakcje kartą (10 zł): Premia za rozliczenie w danym miesiącu kalendarzowym transakcji w kwocie min. 500 zł

MIEJSCE 4: ING Konto Direct dla Firmy

Firmowe konto bankowe: ING Konto Direct dla Firmy

Opłaty za konto, kartę i operacje bankowe

Otwarcie i prowadzenie firmowego rachunku bankowego są darmowe. Będziesz mógł wypłacać gotówkę bez prowizji we wszystkich krajowych bankomatach ING oraz w punktach z logo Cashback. Jeżeli chodzi o wypłaty z innych bankomatów w Polsce, to darmowa jest pierwsza wypłata w miesiącu z wszystkich bankomatów i kas banków w Polsce, kolejne to już koszt 2,5 zł Nie zapłacisz za korzystanie z karty płatniczej pod warunkiem, że w okresie rozliczeniowym dokonasz nią transakcji na 300 złotych. W przeciwnym wypadku bank nalicza miesięczną opłatę w wysokości 7 zł. Krajowe przelewy są darmowe.

Bonusy, promocje i dodatkowe usługi

Bank oferuje posiadaczom Konta Direct limit zadłużenia na koncie – maksymalnie limit ten może wynieść do sześciokrotności wpływów na konto, maksymalnie 200 tysięcy złotych. Rozpatrzenie wniosku jest darmowe, odsetki są naliczane od wykorzystanej kwoty. Warunkiem otrzymania limitu jest dostarczenie do banku dokumentów poświadczających przychody.

Jeżeli do 28.02.2017 r. otworzysz konto ING Konto Direct dla Firmy przez Internet, a następnie w ciągu czterech miesięcy zapłacisz kartą do konta łącznie min. 1000 zł i możesz liczyć na otrzymanie 100 zł.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 49 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

Oceń ten artykuł:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 49 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

Nasze poradniki:

Przydatne linki: