6krokow.pl -

Zatrudnienie pracownika, czyli umowa o pracę, o dzieło i zlecenie w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-02
Twoja firma się rozwija i nie dajesz już rady sam nad wszystkim zapanować? Zatrudnij swojego pierwszego pracownika. Może to być nie lada wyzwanie - będziesz musiał zdecydować między innymi o tym, jaką umowę zaproponować pracownikowi i ile będzie wynosić jego wynagrodzenie. Ponadto musisz wiedzieć jakie prawa ma Twój pracownik oraz jakie obowiązki spoczywają po Twojej stronie. Ten poradnik pomoże Ci, krok po kroku, przejść przez procedurę zatrudnienia pracownika. Zapoznasz się z prawami pracowniczymi i Twoimi obowiązkami jako pracodawcy. Dowiesz się również w jaki sposób, zgodnie z prawem, zakończyć współpracę z pracownikiem.
W 6 krokach dowiesz się:

Jakie są formy zatrudnienia i jakie są ich plusy i minusy?

Jak zatrudnić na umowę o dzieło i na umowę zlecenie?

Jak zatrudnić pracownika na umowę o pracę?

Jakie formalności wiążą się z zatrudnieniem pracownika?

Kto i dlaczego ma obowiązek prowadzenia dokumentacji pracowniczej?

Jak prowadzić teczkę pracowniczą?

W jaki sposób ustalić wynagrodzenie za pracę?

Komu przysługują urlopy pracownicze?

Jakie są rodzaje urlopów pracowniczych?

Jakie prawa posiada pracownik?

Jak zakończyć współpracę z pracownikiem?

Zacznij już teraz

Umowy cywilnoprawne, czyli umowa o dzieło i zlecenie

Jeżeli chcesz zatrudnić pracownika tylko na ściśle określony czas, np. pod koniec roku, żeby pomógł Ci w inwentaryzacji, lub dla wykonania określonego zadania, np. stworzenia logo, najlepszym wyborem będzie zatrudnienie na umowę zlecenie lub o umowę dzieło. Dowiedz się czym różnią się te umowy oraz która z nich sprawdzi się w określonych przypadkach.

czytaj więcej ›

Umowa o pracę na czas określony, nieokreślony oraz okres próbny

Jeżeli potrzebujesz, żeby Twój pracownik zjawiał się w Twojej firmie od poniedziałku do piątku, w ściśle określonych godzinach, najlepszym rozwiązaniem będzie zawarcie z nim umowy o pracę, czyli zatrudnienie go na etat. Czytając ten artykuł dowiesz się czym charakteryzuje się umowa o pracę, jakie można wyróżnić jej rodzaje oraz jakie są plusy i minusy zatrudnienia pracownika na etat.

czytaj więcej ›

Zawarcie umowy o pracę, czyli niezbędne formalności

Zatrudniając pracownika na umowę o pracę trzeba sprostać szeregowi obowiązków formalnych. Od kwestionariuszy osobowych, przez badania lekarskie i szkolenia BHP do prowadzenia teczki pracownika i dokumentacji płacowej. Nie przejmuj się – w tym kroku dowiesz się, że nie jest to aż takie trudne jak mogłoby się wydawać.

czytaj więcej ›

Jak prowadzić dokumentację pracowniczą?

Prowadzenie dokumentacji pracowniczej będzie jednym z Twoich głównych obowiązków wobec Twojego pracownika. Dokumentacja pracownicza, czyli teczka pracownika, składa się z trzech części: A, B i C. W tym kroku zostały wyjaśnione wszystkie kwestie z nią związane, takie jak: jakie dokumenty przechowywać w odpowiedniej części, gdzie, w jaki sposób i jak długo je przechowywać.

czytaj więcej ›

Umowa o pracę, czyli prawa i obowiązki pracownika

Poznaj podstawowe obowiązki pracodawcy. Twoim podstawowym obowiązkiem, a jednocześnie najważniejszym prawem pracownika, jest wypłacanie wynagrodzenia. Oprócz tego Twojemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, przysługują różnego rodzaju urlopy, odpowiednie wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych oraz szereg innych praw wynikających z Kodeksu pracy, które będziesz zobowiązany przestrzegać.

czytaj więcej ›

Rozwiązanie, wypowiedzenie umowy o pracę, zlecenie, dzieło

Czasami, z różnych powodów, chcesz zakończyć współpracę ze swoim pracownikiem. Może zdarzyć się też tak, że to Twój pracownik sam zechce zakończyć pracę. Zakończenie współpracy będzie wyglądać różnie, w zależności od rodzaju umowy. Ważnym czynnikiem jest też kto chce zakończyć współpracę oraz to, czy pracownik zawinił i naruszył obowiązki pracownicze, czy też nie.

czytaj więcej ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: