Czy trzeba wozić ubezpieczenie OC w samochodzie firmowym?

Ostatnia aktualizacja: 2018-11-12  |  Średni czas czytania: 01:15
Artykuł reklamowy
Kierowcy, którzy zapomnieli o zabraniu ze sobą dokumentów dotyczących pojazdu, w razie kontroli drogowej musieli liczyć się z otrzymaniem mandatu. Obecnie wiele się w tym zakresie zmieniło – od 1 października 2018 roku „za gapiostwo” nie trzeba będzie płacić. Sprawdź dlaczego.
Czy trzeba wozić ubezpieczenie OC w samochodzie firmowym?

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchy drogowym obowiązująca od 1 października 2018 roku przyniosła wiele zmian - głównie na korzyść kierowców. Zgodnie z przepisami, nie trzeba już mieć przy sobie nie tylko dowodu rejestracyjnego, ale również dokumentu potwierdzającego ważność OC. Nie zwalnia to jednak z kierowców z obowiązku wykupienia ubezpieczenia samochodu, tj. polisy spełniającej oczekiwania przede wszystkim pod względem finansowym.

Weryfikacja ważności OC - jak to teraz wygląda?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w razie kontroli drogowej przez policję czy funkcjonariuszy Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, nie trzeba będzie już przedstawiać dokumentów ubezpieczeniowych czy dowodu rejestracyjnego. Wszystkie niezbędne dane będzie można sprawdzić za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Nie da się ukryć, że brak konieczności okazywania ważnego ubezpieczenia OC jest sporym ułatwieniem dla kierowców. Do tej pory często zdarzało się zapomnieć o zabraniu dokumentów, z których dzień wcześniej korzystał inny kierowca, np. mąż lub żona.

Cała procedura weryfikacyjna będzie trwała zaledwie kilka minut - nie wydłuży to znacząco czasu trwania kontroli drogowej.

Co z polisą OC w razie kolizji?

O ile jednak brak dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC nie budzi żadnych wątpliwości w razie kontroli drogowej, kontrowersje wywołuje brak dokumentu ubezpieczeniowego w razie kolizji. Najwięcej pytań rodzi to, skąd poszkodowany będzie wiedział, jaki numer polisy ma sprawca i czy podane przez niego dane są prawidłowe.

Okazuje się jednak, że ważność polisy OC lub brak ubezpieczenia można łatwo sprawdzić w internecie. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wpisując numer rejestracyjny lub numer VIN, można uzyskać takie informacje jak:

  • numer polisy OC
  • marka pojazdu
  • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego
  • dane adresowe towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeśli samochód sprawcy nie ma ważnej polisy, również otrzymasz takie dane.

W związku z tym, że to również Ty możesz być sprawcą kolizji, zawsze miej wykupioną polisę. Najkorzystniejsze ubezpieczenia komunikacyjne na Rankomat.pl znajdziesz - dzięki temu zaoszczędzisz nawet 50% i jednocześnie uchronisz się przed wysokimi karami za brak ważnej polisy.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki:

}