Czym kierować się przy wyborze oprogramowania ERP dla firm?

Ostatnia aktualizacja: 2023-03-31  |  Średni czas czytania: 01:57
Artykuł reklamowy
Sprawne funkcjonowanie firmy do wewnątrz ma bardzo duży wpływ na jej zyski oraz dalszy rozwój. Dlatego przedsiębiorcy, którym zależy na stopniowym rozszerzaniu swojej oferty oraz na przemyślanym zarządzaniu działalnością, coraz częściej zwracają uwagę na oprogramowanie ERP dla firm (Enterprise Resource Planning), które odgrywa kluczową rolę we współczesnym biznesie i pomaga przy jego zarządzaniu. Tego typu system pozwala między innymi na efektywne zarządzanie najważniejszymi procesami w przedsiębiorstwie oraz na szybsze realizowanie określonych celów. Mimo to wybór oprogramowania nie zawsze należy do łatwych zadań i często wymaga uwzględnienia wielu aspektów związanych z dodatkowymi funkcjami, kosztami czy specyfiką danej działalności. Z tego powodu w poniższym artykule przedstawiamy kilka czynników, które warto uwzględnić przy wyborze oprogramowania ERP.
Czym kierować się przy wyborze oprogramowania ERP dla firm?

Oprogramowanie ERP dla firm a identyfikacja potrzeb przedsiębiorstwa

Decydując się na inwestycję w oprogramowanie ERP dla firm, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakie funkcje powinno ono pełnić i które procesy usprawniać.Jest to istotny etap i w dużej mierze zależy od późniejszego sukcesu, dlatego warto poświęcić w tym momencie więcej czasu na analizę. W zależności od potrzeb przedsiębiorców dostawcy oferują oprogramowanie ERP, które może pomóc w sprawnym zarządzaniu magazynem, dostawami, kadrami, płacami czy innymi działami mającymi bardzo duży wpływ na codzienną pracę. Ponadto, aby jak najlepiej dostosować system do sposobu funkcjonowania firmy, warto porozmawiać z kluczowymi osobami odpowiadającymi za poszczególne działy, na przykład za produkcję, księgowość, sprzedaż czy zarządzanie magazynem. Dzięki temu z powodzeniem dobierzemy oprogramowanie ERP do potrzeb osób, które na co dzień będą z nim pracować. Należy dokładnie przemyśleć sposób funkcjonowania firmy przed wprowadzeniem nowego oprogramowania, możliwość pracowników oraz późniejszy etap wdrożenia.

Oprócz tego nie bez znaczenia okazuje się wybór odpowiedniego dostawcy oprogramowania ERP dla Twojej firmy. Warto upewnić się, czy jego doświadczenie i wiedza są zgodne z branżą oraz dostosowane do specyfiki biznesu. Można poczytać na ten temat w Internecie lub popytać znajomych z branży, jakie mają opinie na temat konkretnego dostawcy oprogramowania ERP. Pomoże to w etapie wyboru i umożliwi szybszy wybór. Co więcej, należy przy tym wziąć pod uwagę możliwość przyszłych aktualizacji systemu, które zwiększą jego funkcjonalność, a także kompatybilność z narzędziami stosowanymi obecnie w przedsiębiorstwie, na przykład z platformą e-commerce czy systemami odpowiedzialnymi za dostawy albo księgowość. Godny zaufania dostawca powinien również zapewnić ciągłe wsparcie techniczne, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oprogramowania ERP nie tylko podczas awarii, ale także w razie wszelkiego rodzaju wątpliwości.

Koszty wdrożenia oprogramowania ERP dla firm

Prawidłowe wdrożenie oprogramowanie ERP to inwestycja, która wiąże się z wieloma wydatkami - nie tylko związanymi z samym nabyciem licencji, ale również z prawidłowym dopasowaniem systemu do potrzeb przedsiębiorstwa i dalszym wsparciem technicznym. Dlatego przed wyborem oprogramowania, warto zapoznać się z ofertą poszczególnych firm i dowiedzieć się, co zawiera podana cena. Niekiedy w koszty zostanie wliczone podstawowe wsparcie techniczne w dni robocze, a nawet bardziej zaawansowana pomoc całodobowa. Mimo to na rynku nie brakuje firm, które po wdrożeniu oprogramowania ERP nie zobowiążą się do wykonywania dalszych napraw czy aktualizacji. Z tego też powodu warto sprawdzić, jak wygląda kontakt z wybranymi przedsiębiorstwami i czy przebiega on sprawnie oraz bez żadnych zakłóceń. Inwestycja ta pomimo wielu wydatków, może wiązać się z sukcesem naszej firmy i usprawnienia jej funkcjonowania, dlatego warto przemyśleć takie rozwiązanie. Wydane pieniądze na wdrożenie oprogramowania ERP, mogą spowodować osiąganie wyznaczonych celów, co z czasem zwróci nam wydane pieniądze.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: