Jak dobrać pompę ciepła? Kalkulator

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-29  |  Średni czas czytania: 02:25
Artykuł reklamowy
Chcąc oszacować całkowity koszt ogrzewania budynku w sytuacji zmiany sposobu ogrzewania, można posłużyć się dostępnymi w sieci wszelkiego typu kalkulatorami. Chcąc skorzystać z rzetelnego narzędzia do określenia wysokości kosztów związanych z ogrzewaniem np. za pomocą pompy ciepła, warto wypróbować właściwy kalkulator.
Jak dobrać pompę ciepła? Kalkulator

Pompa ciepła – metoda na oszczędne ogrzewanie

O tym, że pompa ciepła jest alternatywą grzewczą, która ma wpływ na oszczędności, wie chyba każdy. Oczywiście montaż takiej pompy kojarzony jest z ogromnym nakładem finansowym, jednakże część kosztów inwestycji można odzyskać dzięki dofinansowaniu. Nie jest łatwo wybrać rodzaj i moc pompy ciepła, dlatego, by sprawdzić, jak bardzo zmieni się nasz roczny kosztorys, można wypróbować dostępny na stronie woltair kalkulator: https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator, który przedstawi różnice pomiędzy dotychczasowym ogrzewaniem a ogrzewaniem przy pomocy pompy ciepła. Wyniki mogą być zaskakujące, co jeszcze bardziej może zachęcić do podjęcia decyzji na temat instalacji pompy ciepła.

Kalkulator oszczędności

Do tego, aby przekonać się, ile zaoszczędzimy, jeśli zmienimy rodzaj ogrzewania na pompę ciepła, może nas zbliżyć kalkulator dostępny na stronie firmy Woltair. To narzędzie, które precyzyjnie określa parametry niezbędne do oszacowania korzyści i strat, które wynikają z dotychczas stosowanego rodzaju ogrzewania. Straty generowane są stale rosnącymi kosztami, które z pewnością w 2022 roku zaskoczyły chyba każdego. Po uzupełnieniu informacji na temat budynku będziemy mogli sprawdzić, jaka będzie odpowiednia moc pompy do analizowanego budynku.

Kalkulator to zestaw kilkunastu pytań, które dokładnie określają rodzaj używanego ogrzewania w domu, powierzchnię, zapotrzebowanie na ciepło czy straty cieplne. Będziemy musieli ustalić ilość osób, które korzystają z ogrzewania w naszym domu, sposób ogrzewania wody (C.W.U., bojler itp.). Do tego, aby dokładnie wyliczyć zarówno moc, jak i oszczędności wynikające ze zmiany sposobu ogrzewania budynku na pompę ciepła niezbędne jest określenie lokalizacji. Kalkulator uwzględni podział na województwa lub regiony, aby dokładnie ustalić czynniki klimatyczne, które mają znaczny wpływ na straty cieplne. Zazwyczaj wyodrębnia się 5 stref klimatycznych względem których weryfikuje się zapotrzebowanie na ciepło.

Oczywiście, by dokładnie wyliczyć wszelkie parametry, należy także dokładnie określić starty ciepła, jeśli nie jest to wiadome lub jeśli nie potrafimy tego ustalić, kalkulator pomoże wyliczyć te parametry. Będzie dodatkowo pytał o rodzaj izolacji termicznej. Trzeba będzie również określić grubość warstwy docieplenia budynku, oczywiście, jeśli taka występuje. Nie tylko kwestia docieplenia jest tutaj bardzo istotna. Warto również zastanowić się nad urządzeniami energochłonnymi w naszych domach. Mają one wpływ i to w znacznym stopniu na dobór pompy ciepła o właściwej mocy. Mowa tutaj o takich urządzeniach jak klimatyzator lub sauna. Również wszelkiego rodzaju urządzenia wodne i baseny także stanowią istotny czynnik w przypadku dopasowania mocy pompy ciepła.

Wszystkie te czynniki stanowią podstawę do tego, aby wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło oraz określić wydajność i moc pompy ciepła. Kalkulator jest pierwszym narzędziem, które pozwala dość precyzyjnie pokazać kosztorys związany z ogrzewaniem i zestawienie z dotychczasową metodą grzewczą. Warto jednak umówić się na spotkanie ze specjalistami, którzy precyzyjnie dopasowują rodzaj pompy, jej moc, uwzględniając wszystkie czynniki w obrębie naszego budynku. Niektóre wyliczenia wymagają analizy, dlatego nie są dostępne od razu, ale wystarczy tylko zostawić adres e-mail, aby w krótkim czasie otrzymać stosowne wyliczenie. Można także zostawić numer telefonu, by mógł z nami skontaktować się specjalista. Na pewno będzie chciał doprecyzować informacje, by konkretniej ustalić wysokość tych parametrów.

Dobór pompy ciepła

Można próbować oszacować wstępnie moc pompy ciepła na podstawie informacji dostępnych w sieci, jednak warto pamiętać, że jedynie skrupulatne wyliczenia i oszacowanie wszystkich parametrów pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie: jak dobrać pompę ciepła? Kalkulator dostępny na stronie profesjonalnej firmy Woltair może pomóc nam uświadomić sobie, z jakimi kosztami będziemy mieć do czynienia, jeśli zmienimy swój rodzaj ogrzewania na pompę ciepła. By dobrać właściwy model i moc pompy warto jednak poradzić się specjalisty. Już przy wypełnieniu kalkulatora Woltaira można uwzględnić opcję zamówienia spotkania ze specjalistą, który na pewno rozwieje wszelkie nasze wątpliwości. Jest to oczywiście opcja dodatkowa, jeśli chcemy uzyskać jedynie wstępną analizę, wystarczy skorzystać jedynie z kalkulatora. Po analizie danych zostanie wysłana na nasz adres mailowy wiadomość, która będzie ujawniać wysokość oszczędności w zestawieniu z obecną formą grzewczą oraz ustalenie wysokości mocy pompy, jaką należałoby rozważyć w przypadku zmiany ogrzewania na pompę ciepła.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: