Jak i gdzie szukać pracy podczas epidemii koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-18  |  Średni czas czytania: 01:25
Artykuł reklamowy
Pandemia koronawirusa spowodowała duże zmiany na rynku pracy. Mimo że w obecnej sytuacji wiele firm mierzy się z trudnościami związanymi z utrzymaniem się na rynku, znalezienie nowego zatrudnienia wciąż jest możliwe. Wzmożone zapotrzebowanie na pracowników można zauważyć zwłaszcza w kilku sektorach.
Jak i gdzie szukać pracy podczas epidemii koronawirusa?

W jakich branżach szukać pracy w dobie koronawirusa?

Na skutek epidemii koronawirusa wiele osób straciło swoje dotychczasowe zatrudnienie. Z wyjątkowo trudną sytuacją zmagają się przedstawiciele sektora turystycznego, hotelarskiego i gastronomicznego. Zwolnienia, obniżenie wynagrodzenia i niepewność stały się codziennością wielu pracowników.

Mimo kryzysu praca wciąż jest jednak dostępna w wielu branżach. Co więcej niektóre przedsiębiorstwa poszukują nowych podwładnych ze wzmożoną siłą. Oferty zatrudnienia czekają m.in. na sprzedawców i kasjerów (zwłaszcza w wysokopowierzchniowych sklepach), kurierów, a także pracowników logistyki oraz produkcji i magazynu. Zajęcie zarobkowe bez problemu powinny także znaleźć osoby związane z przemysłem farmaceutycznym i kosmetycznym.

Stosunkowo bezpieczne wydają się także takie branże jak m.in. IT, retail, budownictwo oraz telekomunikacja. Choć sytuacja na rynku pracy w dobie koronawirusa zmienia się wyjątkowo dynamicznie, osoby zatrudnione w tych sektorach nie są zagrożone zwolnieniami. W tych dziedzinach wciąż można również znaleźć nowe zatrudnienie.

Jak znaleźć nowe zatrudnienie w czasie pandemii?

Szukanie pracy w obliczu koronawirusa przeniosło się praktycznie całkowicie do internetu. Wirtualna sieć pozwala na zachowanie dystansu społecznego nawet w przypadku rekrutacji. Coraz więcej firm decyduje się bowiem na kontakt z kandydatami do pracy poprzez rozmowę kwalifikacyjną online, którą można przeprowadzić bez konieczności wychodzenia z domu.

W aktualnej sytuacji oferty zatrudnienia najłatwiej znaleźć na dedykowanych portalach – zarówno tych o charakterze ogólnopolskim, jak i lokalnym lub specjalistycznym. Innym sposobem jest skorzystanie ze strony internetowej jednej z agencji pracy, w tym instytucji proponujących podjęcie pracy tymczasowej. Takie rozwiązanie może być korzystne m.in. z perspektywy osób, które niedawno straciły dotychczasowe zajęcie. Znalezienie nowego zatrudnienia nawet na określony czas pozwala bowiem na ustabilizowanie sytuacji finansowej i zawodowej.

Poszukiwania pracy można również przenieść do środowiska mediów społecznościowych. Na popularnych portalach znajdują się strony lub grupy poświęcone publikowaniu ogłoszeń zarówno przez pracodawców, jak i osoby, które starają się zdobyć nowe zatrudnienie. Efektywnym sposobem na znalezienie pracy w dobie koronawirusa jest też odświeżenie lub założenie profilu na jednym z serwisów dotyczących nawiązywania kontaktów biznesowo-zawodowych. Rozwiązanie to polecane jest głównie specjalistom z danego sektora. Aktywność w takim miejscu w sieci umożliwia bowiem poznawanie ludzi z konkretnej branży, a także pozwala na uzyskanie od nich rekomendacji, co może być bardzo przydatne podczas poszukiwania nowej pracy.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: