Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaż samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-15  |  Średni czas czytania: 01:54
Artykuł reklamowy
Sposób, w jaki zredagujesz swoje ogłoszenie o sprzedaż samochodu, może mieć ogromny wpływ na ostateczną cenę pojazdu i szybkość, z jaką uda Ci się go sprzedać. Zapoznaj się z kilkoma poradami i przygotuj skuteczne i angażujące ogłoszenie o sprzedaży Twojego auta.
Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaż samochodu?

Napisanie tekstu ogłoszenia o sprzedaży samochodu wydaje się prosta. Może taka być, o ile będziesz trzymał się kilku prostych zasad. Niestety, często jedno niefortunne sformułowanie może sprawić, że będziesz mieć trudności ze sprzedażą swojego samochodu. Jeśli nie jesteś gotowy na to, aby samodzielnie stworzyć tego typu ogłoszenie, poproś o pomoc kogoś znajomego, kto ma większe doświadczenie.

Jeśli potrzebujesz szybko pieniędzy i potrzebujesz błyskawicznie sprzedać auto za gotówkę możesz skorzystać ze skupów samochodów np. polecanych przez grupę motoryzacyjną autocentrumgroup.pl.

Co jest istotne w ogłoszeniu?

Nawet jeśli masz nieograniczoną liczbę znaków do napisania w swoim ogłoszeniu, nie przyciągniesz czytelników tworząc barwne i długie opowiadanie o Twoim samochodzie. Kupujący potrzebują konkretów i jak najszybciej poznać w ogłoszeniu najważniejsze informacje. Pamiętaj, że ludzie są wzrokowcami. Jeśli możesz dodać do ogłoszenia dużo zdjęć lub film - zrób to.

Podstawowe informacje, które należy podać w ogłoszeniu:

 1. Rok rejestracji
 2. Rejestrację i nr VIN
 3. Przebieg (konkretnie - 78 420, a nie 78 tys.)
 4. Czy samochód ma pełną historię serwisową?
 5. Kolor
 6. Liczba właścicieli
 7. Lista wyposażenia/funkcji (jeśli miejsce jest ograniczone, zachowaj najbardziej godne uwagi), ilość drzwi, ilość miejsc dla pasażerów, czy jest hak, klimatyzacja itp.
 8. Cena
 9. Informacje o ewentualnych uszkodzeniach, kluczowych naprawach
 10. Dane kontaktowe

Skróty i frazesy

Unikaj skrótów, które mogą okazać się niezrozumiałe dla kogoś, kto nie jest pasjonatem motoryzacji. Samochody to dobro uniwersalne, dostępne dla każdego.

Jeśli jednak naprawdę musisz je wykorzystać, aby zmieścić się w ograniczonej liczbie słów, to trzymaj się najczęściej używanych skrótów, takich jak AC, OC, LPG i tym podobne. Nie przesadzaj z fachowymi skrótami, bo osoba, która chce kupić od Ciebie samochód nie musi być specem od motoryzacji.

Uwaga - utarte frazesy, takie jak „samochód igła”, „w stanie jak nowy” czy „Niemiec płakał jak przedawał”  brzmią nieszczerze i podważą prawdziwy charakter Twojego ogłoszenia. Tego typu słowa lepiej zastąpić stwierdzeniem, że np. pojazd posiada „normalne ślady użytkowania”.

Najważniejsze wskazówki

 1. Staraj się, aby Twoja reklama była ciekawa i przyciągająca, koniecznie uniknij literówek i błędów ortograficznych czy stylistycznych.
 2. Nie sprzedajesz tylko samochodu - sprzedajesz siebie jako odpowiedzialnego sprzedającego, dobrze jest wywrzeć dobre wrażenie.
 3. Nie używaj zdrobnień w stylu „pieniążki”, „samochodzik”, „autko” - są to zwroty bardzo infantylne i nieprofesjonalne.
 4. Zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów, więc umyj samochód, ustaw go na czystym, uporządkowanym tle i sfotografuj go wewnątrz i na zewnątrz w świetle dziennym i pod różnymi kątami, aby pomóc kupującemu dokonać świadomego wyboru.
 5. Bądź też szczery. Dzięki temu od razu zdobędziesz zaufanie, ponieważ jeśli kupujący odkryje, że są jakieś wady, o których nie wspomniałeś w ogłoszeniu, od razu nabierze podejrzliwości i prawdopodobnie transakcja zakończy się fiaskiem.

Co jeśli posiadam samochód uszkodzony?

Jeśli Twój samochód jest już zdecydowanie wysłużony i posiada widoczne skazy, jest skorodowany, uszkodzony czy rozbity, możesz nadal go sprzedać. W tym jednak przypadku wystawienie ogłoszenia w popularnych portalach może być mało skuteczne. Szybszym rozwiązaniem może być skorzystanie z firm, które specjalizują się w odkupie tego typu samochodów.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: