Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 2023-07-12  |  Średni czas czytania: 02:08
Artykuł reklamowy
W 2022 roku banki i SKOK-i udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę ponad 45 miliardów złotych. I choć to mniej niż w 2021 roku, sytuacja w tym roku ma się poprawić za sprawą niedawnej zmiany zaleceń KNF. Polacy decydują się na kredyt hipoteczny, aby sfinansować zakup wymarzonego mieszkania czy domu. Jednak z różnych przyczyn, takich jak zmiana miejsca pracy czy rosnąca rodzina, może pojawić się potrzeba wzięcia kredytu hipotecznego na inne mieszkanie czy dom. Co w takiej sytuacji? Czy można przenieść kredyt hipoteczny na inną nieruchomość? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.
Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość - czy to możliwe?

Czy można przenieść kredyt hipoteczny na inną nieruchomość?

W przypadku przeniesienia kredytu hipotecznego na inną nieruchomość mówimy o tzw. zamianie hipoteki. Jest to proces, w którym zabezpieczenie kredytu (hipoteka) zostaje przeniesione na inną nieruchomość, a dotychczasowe zabezpieczenie zostaje uwolnione. Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość może być korzystne dla wielu osób, zwłaszcza w sytuacji, gdy chcą zmienić swój dom lub mieszkanie, a jednocześnie pozostać tylko z jednym kredytem hipotecznym. Takie rozwiązanie jest możliwe, jednak kredytobiorca musi spełnić kilka warunków.

Warunki przeniesienia kredytu hipotecznego na inną nieruchomość

Wartość nowej nieruchomości 

Wartość nowej nieruchomości musi być wystarczająca, aby zabezpieczyć całość kredytu. W praktyce oznacza to, że nie można przenieść kredytu na nieruchomość o wartości niższej niż pozostała kwota kredytu.

Zgoda banku

Przeniesienie hipoteki wymaga zgody banku, który udzielił kredytu. Bank oceni ryzyko związane z przeniesieniem zabezpieczenia na inną nieruchomość. Może zażądać dodatkowych dokumentów, takich jak aktualna wycena nieruchomości czy informacja o jej stanie technicznym.

Warunki kredytowe 

Osoba, która przenosi kredyt nadal musi spełniać warunki kredytowe banku: zdolność kredytową, historię kredytową, wiek itd. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z wygodnego kalkulatora zdolności kredytowej. Narzędzie pozwoli oszacować zdolność kredytową, ale aby ją potwierdzić, należy skontaktować się z doradcą kredytowym.

Przeniesienie kredytu do innego banku – czy warto?

Kredyt hipoteczny można przenieść nie tylko na inną nieruchomość, ale też do innego banku. Proces ten nazywany jest refinansowaniem kredytu hipotecznego i może być korzystny dla kredytobiorcy, jeśli nowy bank oferuje lepsze warunki kredytowania niż dotychczasowy. 

Co warto wiedzieć przed przeniesieniem kredytu do innego banku?

Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu kredytu do innego banku weźmy pod uwagę kilka czynników:

  • Oprocentowanie kredytu – jednym z głównych powodów przeniesienia kredytu do innego banku jest możliwość uzyskania niższego oprocentowania. Jeśli nowy bank oferuje korzystniejsze warunki, zmiana może przynieść oszczędności w długim okresie. (Przeczytaj też, jak obniżyć wysokość miesięcznej raty kredytu)
  • Prowizje i opłaty: przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu w dotychczasowym banku czy opłaty za udzielenie nowego kredytu w banku docelowym. Sprawdź, czy koszty nie przewyższają sumy oszczędności wynikającej z takiego działania;

  • Warunki umowy kredytowej – nowa umowa kredytowa może zawierać inne warunki niż dotychczasowa, np. dotyczące ubezpieczenia, spłaty kredytu czy kar umownych. Przed przeniesieniem kredytu warto dokładnie zapoznać się z treścią nowej umowy i skonsultować się z doradcą finansowym.

Proces przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku może trwać nawet kilka miesięcy. Warto uwzględnić to w swojej decyzji, zwłaszcza jeśli planuje się inne inwestycje w najbliższym czasie.

Przeniesienie kredytu hipotecznego – podsumowanie

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość oraz przeniesienie kredytu do innego banku (refinansowanie) są możliwe, jednak wymagają spełnienia określonych warunków. W przypadku przenoszenia hipoteki na inną nieruchomość konieczne jest uzyskanie zgody banku oraz spełnienie wymagań dotyczących wartości nowej nieruchomości. Refinansowanie kredytu w innym banku może być korzystne ze względu na lepsze warunki kredytowania, ale warto wziąć pod uwagę również dodatkowe koszty, jak prowizje czy opłaty. Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu kredytu warto przeanalizować oferty różnych banków oraz skonsultować się z doradcą finansowym.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: